Reboot and select proper boot device

Bu konuyu okuyanlar

Fexaay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Arkadaşlar öncelikle merhaba. Benim sorunum reboot and select proper boot device'dır. MSI kullanıyorum, o yüzden benim biost menüm biraz daha farklı. Eğer msi bios menüsü kullanan arkadaşlar var ise onlar bana yardımcı olursa menü farkı v.b olmaması açısından daha memnun olurum. Bu olay nasıl mı oldu? Ben usb'den windows 10 formatı atacaktım, yanlış hatırlaımyorsam windows + ı yapmıştım. Ordan bilgisayarı flashtan başlattım. Neden bios menüden başlatmadım çünki klavyem başlangıçta çalışmıyordu. (Daha sonradan bir şekilde çalışmaya başladı, bende anlamadım.) Kurulum ekranında hiçbir diske kuramadığımdan dolayı kurulum ekranını kapattım. Farklı bir yöntem deneyecektim. Baktım tekrardan açılıyor bu kurulum menüsü flashı çıkardım ve durum bu hale geldi. Bios menüden birçok ayarı değiştirmeyi denedim, harddiskimi başlangıç için ilk sıraya almayı v.b herşeyi denedim fakat bir türlü yapamadım. Bunun donanımsal birşeye dokunmadan bir çözümü bulunmakta mıdır?

Son düzenleme:

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
disk biçimlendirme ekranında windowsun kurulu olduğu diski biçimlendirmiş olabilir misin?

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
Bios arayüzünde Boot kısmına gelerek bazı düzeltmeler yapman gerekebilir.
Boot menüsüne girip ss atabilme imkanın var mı?

Fexaay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
disk biçimlendirme ekranında windowsun kurulu olduğu diski biçimlendirmiş olabilir misin?

Daha sonra boot menüden bi şekilde tekrardan flashı açtım yükleniliyordu fakat o zamanda şu hatayı veriyordu: Windows uefi sistem bölümünün ntfs olarak biçimlendirildiğini algıladı.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bios arayüzünde Boot kısmına gelerek bazı düzeltmeler yapman gerekebilir.
Boot menüsüne girip ss atabilme imkanın var mı?

Ben zaten baya bi kurcalamama rağmen yapamamıştım fakat, tabiki, burada: https://i.hizliresim.com/kMLR0q.jpg. Kusura bakmayın biraz ışık vurmuş.

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
@Fexaay disk biçimlendirme ekranında diskleri biçimlendirmişsin o yüzden reboot and select... hatası alıyorsun. Diğer aldığın aldığın hatada hazırladığın USB'nin yanlış hazırlanması ile alakalı. USB dosya sistemi FAT32 olmalı. Bu şekilde hazırlayıp format at hata almazsın.

Fexaay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
@Fexaay disk biçimlendirme ekranında diskleri biçimlendirmişsin o yüzden reboot and select... hatası alıyorsun. Diğer aldığın aldığın hatada hazırladığın USB'nin yanlış hazırlanması ile alakalı. USB dosya sistemi FAT32 olmalı. Bu şekilde hazırlayıp format at hata almazsın.

Yani flashı çıkardığımda aldığım hata flash 1. kısımda olduğundandı. Ben eğer o anda bios menüye erişip harddiski 1. kısma alsaydım o hatayı almayacaktım. Şimdi anladım. Yani şuanda yapmam gereken şey bi format dosyası bulup windowsu tekrardan yüklemek değil mi? Peki kusura bakmayın cidden sizi uğraştırıyorum ama fat32 şeklinde nasıl hazırlayabilirim?

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,983
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yani flashı çıkardığımda aldığım hata flash 1. kısımda olduğundandı. Ben eğer o anda bios menüye erişip harddiski 1. kısma alsaydım o hatayı almayacaktım. Şimdi anladım. Yani şuanda yapmam gereken şey bi format dosyası bulup windowsu tekrardan yüklemek değil mi? Peki kusura bakmayın cidden sizi uğraştırıyorum ama fat32 şeklinde nasıl hazırlayabilirim?
Attığım videoyu bir dene olmaz ise tek çözüm format ?

Fexaay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2

Attığım videoyu bir dene olmaz ise tek çözüm format ?

Ben zaten format atmak istemiştim sorun değil benim için format atmak fakat attığınız videoya erişemiyorum :-:

Edit: Alıntı kısmından eriştim. Ben bu videoyu zaten izlemiştim ve bu bios menüsünü kullanmıyorum yani sonuç olarak ordaki ayarlar bende yok. Ve donanımsal konudan bişeye dokunmak istemiyorum çünki bilgisayarım cidden pahalı ve donanım işlerinden hiç anlamıyorum malesef. En iyisi ben fat32 formatıyla format atmayı deneyeyim.

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711

rufus programını indir. ayarlar aşağıdaki şekilde olacak şekilde usb yazdır.
74317

Fexaay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
Laptopum var şuanda ordan yazıyorum.

Bende fat32 yok large fat32 var ve yansı seçeneği yok. Kısacası ben size fotoğraf atayım. Şu ayarlarla çalışır mı?: Screenshot
çalışır böyle başlat de yazdırsın.

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
@Fexaay tam olarak hangi aşamada hata veriyor detaylandırabilir misin?

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
disk biçimlendirme ekranının fotoğrafını atar mısın?

Fexaay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Son düzenleme:

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
Tabikide lütfen bir saniye bekleyin.

1. fotoğraf: https://i.hizliresim.com/P76Add.jpg
2. fotoğraf: https://i.hizliresim.com/7BXpJL.jpg
Hata Fotoğrafı: https://i.hizliresim.com/7BXpJL.jpg

İkisi arasındaki fark 1 tane disk sığmıyordu ondan 2 tane çektim.

hepsini tek tek sil sürücü 0 ile yeni bölüm oluştur deyip dener misin? EFI bölümünü FAT32 oluşturması lazım ama hataya göre NTFS yapıyor.

Fexaay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
hepsini tek tek sil sürücü 0 ile yeni bölüm oluştur deyip dener misin? EFI bölümünü FAT32 oluşturması lazım ama hataya göre NTFS yapıyor.

Yeni bölüm oluştur demeden yaptım hata vermedi şuanda yükleniyor. Durdurayımmı yoksa normal midir?

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
Yeni bölüm oluştur demeden yaptım hata vermedi şuanda yükleniyor. Durdurayımmı yoksa normal midir?

bölümleri silip devam mı ettin? Yoksa direk hiçbir şey yapmadan mı devam ettin?

Fexaay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Bölümleri sildim fakat yeni tuşuna tıklamadım.

Şuanda bilgisayarım hazırlanıyor kısmında ve casper simgesi var. Sanırım oldu :)

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711

Fexaay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Tamamdır yüklendiğinde mesaj atacağım çok minnettarım size ? ? ? ?

Çok teşekkür ederim sonunda çalıştırabildim. Konuyu kilitleyebilirsiniz.

Son düzenleme:
  • Beğen
Reactions: bud

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
@Fexaay bilgisayarım kısmını kontrol et iki diskinde gözüküyor değil mi?