Ramazan ayında yapacaklarımız

Bu konuyu okuyanlar

mehmet

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
47
Madem bu gün işler birazcık kesat bende sdn'ye bir katkıda bulunayım dedim
konumuz ise "RAMAZANDA NELER YAPIP YAPMAYACAKLARIMIZ"'ı paylaşırsak diğer forum üyeleride istifade edebilir
Ben başlayayım

Mümkün olduğu kadar gecelerimi ibadetle ve tevbe ile geçirmeyi düşünüyorum
(Tabiki gündüzleride mideme oruç tutturduğum gibi diğer azalarımı da haramlardan koruyarak oruç tutturacağım)

YA SİZLER???????????*

TuningMert

Müdavim
Reaksiyon puanı
84
Çalıştığım için oruç tutmayı pek düşünmüyorum.

mehmet

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
47
TuningMert dedi ki:
Çalıştığım için oruç tutmayı pek düşünmüyorum.
allah yardımcın olsun ne diyelim bu arada sorması ayıp olmasın ne işle meşgulsün

dr.psychopath

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Geceleri sahura kalkıp, akşamlarıda iftar açmayı düşünüyorum... ;D

mehmet

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
47
maşallah ama eğer mazur görürsen birşey daha soracağım.
acaba ahirette veya öldükten sonra Allah "NEDEN ORUÇ TUTMADIN EY KULUM"diye sorulduğu zaman "Ben Eskişehir Gold Computer&Electronics İşletme Sahibiyim."diyemi cevap vereceksiniz

TuningMert

Müdavim
Reaksiyon puanı
84
mehmet1101 dedi ki:
acaba ahirette veya öldükten sonra Allah "NEDEN ORUÇ TUTMADIN EY KULUM"diye sorulduğu zaman "Ben Eskişehir Gold Computer&Electronics İşletme Sahibiyim."diyemi cevap vereceksiniz

Benimle dini polemiklere giren ve kişiliğimi değiştirmeye çalışan insanlardan hiç hoşlanmam.Ki ne çıkarsa bu tip insanlardan çıkıyor çok iyi biliyoruz.Kendisini bu şekilde gösterip dini karakterin ardına sığınmaya çalışan insanlar...

Reaksiyon puanı
48
TuningMert dedi ki:
mehmet1101 dedi ki:

Benimle dini polemiklere giren ve kişiliğimi değiştirmeye çalışan insanlardan hiç hoşlanmam.Ki ne çıkarsa bu tip insanlardan çıkıyor çok iyi biliyoruz.Kendisini bu şekilde gösterip dini karakterin ardına sığınmaya çalışan insanlar...
tuningmert abi ama o sana kötü niyetle sölememiş sen yanlış anlama ama bence din insanların içinde yaşadığı özelidir yani insanların karışması bana göre yanlış herkes kendine bu dünyada bence dimi

dr.psychopath

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Şunu iyi kavramalıyız ki kimin ne olacağını kimse bilemez...

Mesela kim bilebilirdiki 60 milyondan fazla albüm satmış bir müzisyenin yani Cat Stevens'ın birden müslüman olacağını ve Yusuf İSLAM adını alacağını... Evet kimse bilemezdi, ayrıca nice islam alimleri gelip geçmiştir ki imanını muhafaza edememiş, ahirete imansız intikal etmiştir...

Bence bu konuşmaların tümü gereksiz...

TuningMert

Müdavim
Reaksiyon puanı
84
Evet işte gülücük ben bu zihniyetten nefret ediyorum.Söylemek istediğimi sen söyledin...

mehmet

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
47
TuningMert dedi ki:
mehmet1101 dedi ki:

elbette bende seninle aynı fikirdeyim ve bende kişiliğimi ve kimliğimi değiştirmek isteyen insanlardan,senin nefret ettiğinden daha fazla nefret ederim.bu konuda seni kırdı isem özür dilerim tuning mert.ama şuda bir hakikattir ki;ben sana veya forumdakilere veya herkese MUTLAKA AMA MUTLAKA karşılaşacağımız bir hakikatten bahsetsem suçmu işlemiş olurum.yoksa seninle veya forumdakilerle benim hiçbir alıpveremediğim yok.herkesin düşüncesinede saygı gösteririm.herkes hür iradesini sonuna kadar kullanır.burdaki benim amacım kullanılan iradenin sonuna gelindiğinde karşılaşılabilecek durumu sana söylemem.Peki bu aşamada bir kimse oruç tutmasa allah ondan sormazmı????????

cathlack

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
Arkadaşlar kim oruç tutmak kim namaz kılamk istiyorsa kılar düşüncesine herkes katılyorsa konuyu uzatmanın bi anlamı yok.
Mehmet1101 sana katılyorum çok güzel şeyler yazmışsın yazdıklarında çok haklısın ama bırak böyle şeyleri insanlar kendileri düşünsünler, farkına varsınlar daha iyi olmaz mı :) ;)

Reaksiyon puanı
48
bide bence ramazanda neler yapacaklarımız diil neler yapmayacaklarımızı tartışmamız daha doğru olmazmı yani zaten insanlar ramazan gelince orucunu tutar namazını kılar ama asıl bence neler yapmayacağımız önemlidir gibime geliyo :) :)

cathlack

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
bilmiş*gülücük dedi ki:
bide bence ramazanda neler yapacaklarımız diil neler yapmayacaklarımızı tartışmamız daha doğru olmazmı yani zaten insanlar ramazan gelince orucunu tutar namazını kılar ama asıl bence neler yapmayacağımız önemlidir gibime geliyo :) :)
+1 Bencede

dragonfly

Asistan
Reaksiyon puanı
1
TuningMert dedi ki:
mehmet1101 dedi ki:

TuningMert arkadaşım elbette oruç tutup tutmama olayı sana kalmış ama oruç tutmamak için söylediğin bahane tahminim herkes için garip gelmiştir. Zira senin işinden daha zor şartlarda çalışan milyonlarca müslüman bir gün bile "ben çalışacağım oruç tutamam" demeyi aklından bile geçirmemiştir. Zaten oruç tutmanın temel felsefeside budur. Oruç sadece yememek ya da içmemek değil en zor şartta bile Allah'a bağlılığını gösterip nefsine hakim olmaktır.

Ben seni asla yargılamıyorum ancak oruç tutmamak için böyle bir bahanenin ardına saklanıp sadece kendini kandırmanın yanlış olduğunu söylüyorum. Eğer sadece ben oruç tutmayacağım deseydin kimse seni yargılamazdı. Türkiye din ve vicdan özgürlüğüne sahip laik bir devlettir.

mehmet

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
47
cathlack dedi ki:
Arkadaşlar kim oruç tutmak kim namaz kılamk istiyorsa kılar düşüncesine herkes katılyorsa konuyu uzatmanın bi anlamı yok.
Mehmet1101 sana katılyorum çok güzel şeyler yazmışsın yazdıklarında çok haklısın ama bırak böyle şeyleri insanlar kendileri düşünsünler, farkına varsınlar daha iyi olmaz mı :) ;)
elbette!zaten bu iradeyi allahda vermiş.kim oruç tutmak kim namaz kılmak istiyorsa kılar.kılmak istemeyende kılmaz.buna kimse ama hiçbirkimse karışmaz,karışamaz ve de karışmaya kimsenin hakkı yoktur.benimde arzu ettiğim şey bu tür hakikatların farkına varılmasına bir derece yardımcı olmak.yoksa herkesin hesabı kendine.bana bunu anlattım diye kimse aferimde demiyor para da vermiyor.sadece ama sadece biraz yardımcı olmak istemiştim o kadar,yanlış yaptı isem bu yazıyı okuyan herkesden özür dilerim.ama lütfen yanlış anlamayın.

mehmet

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
47
bilmiş*gülücük dedi ki:

tamam nasıl münasip görülürse onu yazalım

Reaksiyon puanı
48
mehmet1101 dedi ki:
bilmiş*gülücük dedi ki:

tamam nasıl münasip görülürse onu yazalım
yok abi o manada diil sen bi konu açmışın onu konuşup tartşırz ama onuda konuşmalıyız bence mesela yemek yememek su içmemek ağzını tutmak sayılmaz demi dedikodu yapmamak yalan söylememek de lazım diilmidir hani ben bu konulardan da bahsedelim diyorum hani :)

TuningMert

Müdavim
Reaksiyon puanı
84
kadir_yaylaci dedi ki:
TuningMert dedi ki:
mehmet1101 dedi ki:

TuningMert arkadaşım elbette oruç tutup tutmama olayı sana kalmış ama oruç tutmamak için söylediğin bahane tahminim herkes için garip gelmiştir. Zira senin işinden daha zor şartlarda çalışan milyonlarca müslüman bir gün bile "ben çalışacağım oruç tutamam" demeyi aklından bile geçirmemiştir. Zaten oruç tutmanın temel felsefeside budur. Oruç sadece yememek ya da içmemek değil en zor şartta bile Allah'a bağlılığını gösterip nefsine hakim olmaktır.

Ben seni asla yargılamıyorum ancak oruç tutmamak için böyle bir bahanenin ardına saklanıp sadece kendini kandırmanın yanlış olduğunu söylüyorum. Eğer sadece ben oruç tutmayacağım deseydin kimse seni yargılamazdı. Türkiye din ve vicdan özgürlüğüne sahip laik bir devlettir.

Arkadaşım tamam işi benden zor olan milyonlarca insan var.Elbette bende orucumu tutabilirim ama sağlığımımı düşüneyim oruçmu tutayım arkadaş.Hangisi önemli?

alperveli

Müdavim
Reaksiyon puanı
48
Allah la kul arasına girilmez bizim dinimizde zorlama yoktur.
İsteyen tutar, istemeyen tutmaz kimseye de bu konu hakkında baskı yapmanın bir anlamı yok.

Hayırlı ramazanlar...

dragonfly

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşım sağlık konusu daha önce belirtmemiştin ilk defa duydum.Eğer sağlık yüzünden oruç tutamıyorsan fidye verirsin. :d :d :d

dr.psychopath

Asistan
Reaksiyon puanı
2
kadir_yaylaci dedi ki:
Arkadaşım sağlık konusu daha önce belirtmemiştin ilk defa duydum.Eğer sağlık yüzünden oruç tutamıyorsan fidye verirsin. :d :d :d

Arkadaşım fidye değil fitre :D :D :D

mehmet

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
47
TuningMert dedi ki:
kadir_yaylaci dedi ki:
TuningMert dedi ki:
mehmet1101 dedi ki:

Arkadaşım tamam işi benden zor olan milyonlarca insan var.Elbette bende orucumu tutabilirim ama sağlığımımı düşüneyim oruçmu tutayım arkadaş.Hangisi önemli?
elbette önce sağlığını düşünmelisin dinimizde zaten bunu emrediyor
ama orucu tutup tutmayacağın hakkındaki kararını sen kendin veriyorsan o olmaz
o kararı mütedeyyin (diyanetine bağlı)bir doktor verse daha sağlıklı olmazmı??
doktor tıp adına"senin vücudun orucu kaldırmaz sen oruç tutma" dese sen de inat edip tutsan o zamanda sağlığın bozulsa,bundan sen mesul olursun.neden tuttun diyede allah sorar.ama ben herhalde tutamam deyip oruç tutmassak onuda allah "neden tutmadın" diye sorar.

dr.psychopath

Asistan
Reaksiyon puanı
2
kadir_yaylaci dedi ki:
dr.psychopath dedi ki:
kadir_yaylaci dedi ki:

Arkadaşım fidye değil fitre :D :D :D
Arkadaşım evinde internet var araştırmıyorsun :D :D :D

İnsan devamlı tutunca böyle oluyor işte, karıştırıyoruz :D

tugbagaleri

Müdavim
Reaksiyon puanı
46
mehmet1101 dedi ki:
Madem bu gün işler birazcık kesat bende sdn'ye bir katkıda bulunayım dedim
konumuz ise "RAMAZANDA NELER YAPIP YAPMAYACAKLARIMIZ"'ı paylaşırsak diğer forum üyeleride istifade edebilir
Ben başlayayım

Mümkün olduğu kadar gecelerimi ibadetle ve tevbe ile geçirmeyi düşünüyorum
(Tabiki gündüzleride mideme oruç tutturduğum gibi diğer azalarımı da haramlardan koruyarak oruç tutturacağım)

YA SİZLER???????????*
ramazandan sonra tam tersınımı yapacaksın sadece ramazandamı yani daha once yapmıyormuydun?..Sevap kazanmak için oructumayan bır ınsanı hadi bir kere tutmasını hatırlattın daha fazlası rahatsızlık vermeye girer gerisini yurtlardaki abilere bırakalım...

jZCaglar

Doçent
Reaksiyon puanı
9

Berkin Bozdoğan

Müdavim
Reaksiyon puanı
38
Değerli Dostlar,

Varsayılan ölüm sonrası hayata odaklanmış kardeşlerimizin halka açık yerlerde insanlara tavsiyeler vermesi, kıssadan aldıkları hisseleri İMKB'ye açması ve benzeri hareketler diğer kardeşlerimize itici gelebiliyor. Zaten işin daha kötüsü, dinlerin emrettiği tebliğ görevinin insanlar tarafından klonlarından oluşan komünler oluşturmaya dönmesi işin tadını da kaçıran birşey. Çünkü, daha geniş ölçekte, "fikirlerim sizden değil, velâkin sizlerle yaşamak istiyorum" ricasına verilen cevap "sen bizden değilsin, ya buna uy ya da git" kutuplaşmasına dönüyor. Benim "renksiz tepki" dediğim bir meziyete dünya alışık değil; fakat en gerekli niteliklerden birisi.

Fazla zorlamayalım,, insanları yargılamayalım. Kendi bildiklerimiz bize kalsın. Zira biliyoruz ki, eksiklik çeken arayışa yönelir ve arayan muhakkak bulur. Yoksunluk hissetmeyene de "neden yoksunluk çekmiyorsun?" diye sormak hakikaten saçmadır.

Güzel günler dilerim.

[size=7pt](bunun altına muhteşem bir Elmacik yorumu ne güzel gider)[/size]