Ramazan ayında yapacaklarımız

mehmet

Profesör
Onursal Üye
Madem bu gün işler birazcık kesat bende sdn'ye bir katkıda bulunayım dedim
konumuz ise "RAMAZANDA NELER YAPIP YAPMAYACAKLARIMIZ"'ı paylaşırsak diğer forum üyeleride istifade edebilir
Ben başlayayım

Mümkün olduğu kadar gecelerimi ibadetle ve tevbe ile geçirmeyi düşünüyorum
(Tabiki gündüzleride mideme oruç tutturduğum gibi diğer azalarımı da haramlardan koruyarak oruç tutturacağım)

YA SİZLER???????????*

mehmet

Profesör
Onursal Üye
maşallah ama eğer mazur görürsen birşey daha soracağım.
acaba ahirette veya öldükten sonra Allah "NEDEN ORUÇ TUTMADIN EY KULUM"diye sorulduğu zaman "Ben Eskişehir Gold Computer&Electronics İşletme Sahibiyim."diyemi cevap vereceksiniz

mehmet1101 dedi ki:
acaba ahirette veya öldükten sonra Allah "NEDEN ORUÇ TUTMADIN EY KULUM"diye sorulduğu zaman "Ben Eskişehir Gold Computer&Electronics İşletme Sahibiyim."diyemi cevap vereceksiniz

Benimle dini polemiklere giren ve kişiliğimi değiştirmeye çalışan insanlardan hiç hoşlanmam.Ki ne çıkarsa bu tip insanlardan çıkıyor çok iyi biliyoruz.Kendisini bu şekilde gösterip dini karakterin ardına sığınmaya çalışan insanlar...

TuningMert dedi ki:
mehmet1101 dedi ki:

Benimle dini polemiklere giren ve kişiliğimi değiştirmeye çalışan insanlardan hiç hoşlanmam.Ki ne çıkarsa bu tip insanlardan çıkıyor çok iyi biliyoruz.Kendisini bu şekilde gösterip dini karakterin ardına sığınmaya çalışan insanlar...
tuningmert abi ama o sana kötü niyetle sölememiş sen yanlış anlama ama bence din insanların içinde yaşadığı özelidir yani insanların karışması bana göre yanlış herkes kendine bu dünyada bence dimi

Şunu iyi kavramalıyız ki kimin ne olacağını kimse bilemez...

Mesela kim bilebilirdiki 60 milyondan fazla albüm satmış bir müzisyenin yani Cat Stevens'ın birden müslüman olacağını ve Yusuf İSLAM adını alacağını... Evet kimse bilemezdi, ayrıca nice islam alimleri gelip geçmiştir ki imanını muhafaza edememiş, ahirete imansız intikal etmiştir...

Bence bu konuşmaların tümü gereksiz...

mehmet

Profesör
Onursal Üye
TuningMert dedi ki:
mehmet1101 dedi ki:

elbette bende seninle aynı fikirdeyim ve bende kişiliğimi ve kimliğimi değiştirmek isteyen insanlardan,senin nefret ettiğinden daha fazla nefret ederim.bu konuda seni kırdı isem özür dilerim tuning mert.ama şuda bir hakikattir ki;ben sana veya forumdakilere veya herkese MUTLAKA AMA MUTLAKA karşılaşacağımız bir hakikatten bahsetsem suçmu işlemiş olurum.yoksa seninle veya forumdakilerle benim hiçbir alıpveremediğim yok.herkesin düşüncesinede saygı gösteririm.herkes hür iradesini sonuna kadar kullanır.burdaki benim amacım kullanılan iradenin sonuna gelindiğinde karşılaşılabilecek durumu sana söylemem.Peki bu aşamada bir kimse oruç tutmasa allah ondan sormazmı????????

cathlack

Profesör
Arkadaşlar kim oruç tutmak kim namaz kılamk istiyorsa kılar düşüncesine herkes katılyorsa konuyu uzatmanın bi anlamı yok.
Mehmet1101 sana katılyorum çok güzel şeyler yazmışsın yazdıklarında çok haklısın ama bırak böyle şeyleri insanlar kendileri düşünsünler, farkına varsınlar daha iyi olmaz mı :) ;)

bide bence ramazanda neler yapacaklarımız diil neler yapmayacaklarımızı tartışmamız daha doğru olmazmı yani zaten insanlar ramazan gelince orucunu tutar namazını kılar ama asıl bence neler yapmayacağımız önemlidir gibime geliyo :) :)

cathlack

Profesör
bilmiş*gülücük dedi ki:
bide bence ramazanda neler yapacaklarımız diil neler yapmayacaklarımızı tartışmamız daha doğru olmazmı yani zaten insanlar ramazan gelince orucunu tutar namazını kılar ama asıl bence neler yapmayacağımız önemlidir gibime geliyo :) :)
+1 Bencede

dragonfly

Asistan
TuningMert dedi ki:
mehmet1101 dedi ki:

TuningMert arkadaşım elbette oruç tutup tutmama olayı sana kalmış ama oruç tutmamak için söylediğin bahane tahminim herkes için garip gelmiştir. Zira senin işinden daha zor şartlarda çalışan milyonlarca müslüman bir gün bile "ben çalışacağım oruç tutamam" demeyi aklından bile geçirmemiştir. Zaten oruç tutmanın temel felsefeside budur. Oruç sadece yememek ya da içmemek değil en zor şartta bile Allah'a bağlılığını gösterip nefsine hakim olmaktır.

Ben seni asla yargılamıyorum ancak oruç tutmamak için böyle bir bahanenin ardına saklanıp sadece kendini kandırmanın yanlış olduğunu söylüyorum. Eğer sadece ben oruç tutmayacağım deseydin kimse seni yargılamazdı. Türkiye din ve vicdan özgürlüğüne sahip laik bir devlettir.

mehmet

Profesör
Onursal Üye
cathlack dedi ki:
Arkadaşlar kim oruç tutmak kim namaz kılamk istiyorsa kılar düşüncesine herkes katılyorsa konuyu uzatmanın bi anlamı yok.
Mehmet1101 sana katılyorum çok güzel şeyler yazmışsın yazdıklarında çok haklısın ama bırak böyle şeyleri insanlar kendileri düşünsünler, farkına varsınlar daha iyi olmaz mı :) ;)
elbette!zaten bu iradeyi allahda vermiş.kim oruç tutmak kim namaz kılmak istiyorsa kılar.kılmak istemeyende kılmaz.buna kimse ama hiçbirkimse karışmaz,karışamaz ve de karışmaya kimsenin hakkı yoktur.benimde arzu ettiğim şey bu tür hakikatların farkına varılmasına bir derece yardımcı olmak.yoksa herkesin hesabı kendine.bana bunu anlattım diye kimse aferimde demiyor para da vermiyor.sadece ama sadece biraz yardımcı olmak istemiştim o kadar,yanlış yaptı isem bu yazıyı okuyan herkesden özür dilerim.ama lütfen yanlış anlamayın.

mehmet

Profesör
Onursal Üye
bilmiş*gülücük dedi ki:

tamam nasıl münasip görülürse onu yazalım

mehmet1101 dedi ki:
bilmiş*gülücük dedi ki:

tamam nasıl münasip görülürse onu yazalım
yok abi o manada diil sen bi konu açmışın onu konuşup tartşırz ama onuda konuşmalıyız bence mesela yemek yememek su içmemek ağzını tutmak sayılmaz demi dedikodu yapmamak yalan söylememek de lazım diilmidir hani ben bu konulardan da bahsedelim diyorum hani :)

kadir_yaylaci dedi ki:
TuningMert dedi ki:
mehmet1101 dedi ki:

TuningMert arkadaşım elbette oruç tutup tutmama olayı sana kalmış ama oruç tutmamak için söylediğin bahane tahminim herkes için garip gelmiştir. Zira senin işinden daha zor şartlarda çalışan milyonlarca müslüman bir gün bile "ben çalışacağım oruç tutamam" demeyi aklından bile geçirmemiştir. Zaten oruç tutmanın temel felsefeside budur. Oruç sadece yememek ya da içmemek değil en zor şartta bile Allah'a bağlılığını gösterip nefsine hakim olmaktır.

Ben seni asla yargılamıyorum ancak oruç tutmamak için böyle bir bahanenin ardına saklanıp sadece kendini kandırmanın yanlış olduğunu söylüyorum. Eğer sadece ben oruç tutmayacağım deseydin kimse seni yargılamazdı. Türkiye din ve vicdan özgürlüğüne sahip laik bir devlettir.

Arkadaşım tamam işi benden zor olan milyonlarca insan var.Elbette bende orucumu tutabilirim ama sağlığımımı düşüneyim oruçmu tutayım arkadaş.Hangisi önemli?