Ram yükseltme

Bu konuyu okuyanlar

by_linux

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar acer aspire laptobum var
laptopta 2 gb ddr2 800mhz ram var ;4 gb e kadar destekliyor
4 gb ta yükseltirsem gözle görülür bir performans artışı olurmu
açılış hızı ps veya alterefect gibi programlarda daha verimli çalışırmı yoksa degmez mi?

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Hızı etkileyen mhz dir

zaten 800 mhz kullanıyorsunuz

daha yüksek mhz ram i anakartınız destekler mi bilmiyorum...

ama ram miktarını arttırmak ile hızınız artmaz sadece daha çok programı bilgisayar kasılmadan daha rahat kullanırsınız... o kadar..
Yukarıda da denildiği gibi normalde ram kullanımınız 2gb tı sürekli aşmıyorsa yani çok ram harcayan programlar kullanmıyorsanız sadece fazladan para vermiş olursunuz...

Erdem-FB

Müdavim
Reaksiyon puanı
28
Hızda farkeder bi oyunu açıp kapat sonra tekrar aç o zaman büyük farkı görürsün.

byharby

Müdavim
Reaksiyon puanı
21
Benim de dizüstü var.2gb rami 4gb a yükselttim. Açılış falan pek farketmiyor ancak oyun ve uygulamalarda çok farkediyor. Tüm veriyi ramler üzerine alıyor. HDD de rahatladı çünkü sanal ram kullanıyordum. Yine de bilgisayar uçar diye düşünme, biraz etkisi oluyor evet.

BrknEs

Müdavim
Reaksiyon puanı
166
tamamen senın kullanısına baglı bence eger cok fzla uygulamayı aynı anda kullanıyorsan tabıkı ısını gorur ama normal bı kullanıcıysan bence masraftan baska bırsey degıl

REDFOKS

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
hızda çok bir şey değişmez sadece sistem daha rahat çalışır

desperado64

Müdavim
Reaksiyon puanı
104
şimdiye kadar ki bütün yorumlara katılıyorum :)

oguzhan432

Asistan
Reaksiyon puanı
4
O tür programlar ramden daha çok hdd ve işlemci kullanırlar mesela photoshop da açılışta binlerce dosya erişimi istediği için ssd alman ram almandan daha çok hız arttırır.Bunu sen belirliyorsun ram kullanımın ne seviyede ilk önce onu kurcalamalısın.

Ayrıca ssd taktırdığında bence sanal ram de daha hızlanacağı için ramleri arttırmana gerek kalmayacak

Bir de şöyle bi durum var diyelim laptopda 2 slot var eğer içinde 1+1 ise mecburen 2+2 ya da 4 gb lik ram alıcaksın ve o eski 1 gb ler elinde kalacak.Bunu servise sorup araştırman lazım