Ram uyumu ve tavsiye

Bu konuyu okuyanlar

duffyduck_35

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
merhaba arkadaşlar
pc me yeni ram almayı düşünüyorum
anakartım: ASUS M5A97 LE R2.0 AMD 970/SB950 AM3+ DDR3 2133MHz(O.C.)
şu anki ram: Kingston 4GB Hyperx Genesis DDR3 1600MHz CL9 PC Ram
şimdi ben bu pc ye 8 ya da 16 gb lık ram alcam.
1. sorum: hızı farklı olan(2133, 2400 mhz vs.) ve farklı marka olan bi ram alsam mevcut ramla çalışır mı?
2. sorum: bu anakarta ddr4 ram olur mu ? sizce nasıl bi ram almalıyım? bilen arkadaşlar cevaplarsa çok sevinirim .teşekkürler.

basbeLası

Müdavim
Reaksiyon puanı
47
Merhaba

Çalışır ama, ne kadar stabil ve sorunsuz çalışır ayrıca tartışılır. Mümkün olduğunca aynı marka, mhz ve CL değeri aynı olan ramları tercih edin. Ayrıca sistem mhz hızı düşük olan ramı baz alır. Yani ramlardan biri 1600 mhz ise diğeri 2400 mhz ise sistem 1600 mhz ramı baz alır.

Anakartınız DDR4 ramları desteklemiyor.

16 GB

CORSAIR 16GB (2x8GB) Vengeance Pro DDR3 1866MHz CL9 Ram - Vatan Bilgisayar

8 GB

CORSAIR 8GB (2x4GB) Vengeance Pro DDR3 1866MHz CL9 Kırmızı Soğutuculu Ram - Vatan Bilgisayar

duffyduck_35

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Merhaba

Çalışır ama, ne kadar stabil ve sorunsuz çalışır ayrıca tartışılır. Mümkün olduğunca aynı marka, mhz ve CL değeri aynı olan ramları tercih edin. Ayrıca sistem mhz hızı düşük olan ramı baz alır. Yani ramlardan biri 1600 mhz ise diğeri 2400 mhz ise sistem 1600 mhz ramı baz alır.

Anakartınız DDR4 ramları desteklemiyor.

16 GB

CORSAIR 16GB (2x8GB) Vengeance Pro DDR3 1866MHz CL9 Ram - Vatan Bilgisayar

8 GB

CORSAIR 8GB (2x4GB) Vengeance Pro DDR3 1866MHz CL9 Kırmızı Soğutuculu Ram - Vatan Bilgisayar

cevp için teşekkürler. son bi soru farklı marka ama aynı değer(1600mhz, cl9 vs.) alsam ne gibi bi fark oluşur aynı markaya göre?

efe77

Asistan
Reaksiyon puanı
38
cevp için teşekkürler. son bi soru farklı marka ama aynı değer(1600mhz, cl9 vs.) alsam ne gibi bi fark oluşur aynı markaya göre?

Tam uyumlu çalışması için aynı marka ve aynı model olması gerekiyor. Yoksa sık sık mavi ekran hataları ile karşılaşırsınız.

www.asus.com/tr/Motherboards/M5A97_LE_R20/HelpDesk_Download/
linkinden işletim sisteminizi yazıp enterlayın. Anakartınız ile ilgili driverları kontrol edin.Hafıza/Aygıt Desteği kutusuna tıklayın ve pdf dökümanında anakartınız ile uyumlu ram leri inceleyin.
Gerekirse bilgi almak için https://vip.asus.com/VIP2/Services/QuestionForm?lang=en-us

adresine mail atabilirsiniz.

duffyduck_35

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Tam uyumlu çalışması için aynı marka ve aynı model olması gerekiyor. Yoksa sık sık mavi ekran hataları ile karşılaşırsınız.

www.asus.com/tr/Motherboards/M5A97_LE_R20/HelpDesk_Download/
linkinden işletim sisteminizi yazıp enterlayın. Anakartınız ile ilgili driverları kontrol edin.Hafıza/Aygıt Desteği kutusuna tıklayın ve pdf dökümanında anakartınız ile uyumlu ram leri inceleyin.
Gerekirse bilgi almak için https://vip.asus.com/VIP2/Services/QuestionForm?lang=en-us

adresine mail atabilirsiniz.

şu ram e baktım da iyi gibi. Tek modül ile çift modül arasnda ne gibi bi fark olur. burdaki tek modül iyi mi sizce? bi de bu ramin normalde hızı 1600 mhz, ama spd hızı 1333mhz yazıyo o ne demek oluyo?