RAM Tavsiyesi

Bu konuyu okuyanlar

Phabio

Doçent
Reaksiyon puanı
6
Arkadaşlar, bilgisayarıma Rainbow Six Las Vegas ve Assasins Creed oyunlarını yükledim. İkiside çalışmadı. Daha doğrusu açıldı ama çok kastığı için çalışmadı olarak kabul ediyorum. Artık biraz takviyenin zamanı geldi yani.
Ben ram yükseltmek istiyorum.
Birden fazla sorum olacak;
-Benim anakartım en fazla kaç MHZ & DDR ram destekliyor?
-Sizce en iyi ram üreten firma hangisidir?
-Diyelim 4096 ram yüklemesi yapicam, 2 adet 2048mi, 4 adet 1024mü daha iyi performans verir?
-Ve bilgisi olan arkadaşların, bu sisteme gidecek en iyi seçim ne olabilir paylaşırlarsa memnun olurum.

Aşağıda sistem özelliklerim:
[ Everest ile aldığım ayrıntılı sistem raporunuda upload ettim.
http://www.yousend.net/files/Report36-htm.html ]

Not: Berkin abi sende bi gözatıversen çok iyi olur... :)
sistembg9.png

malkavian

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
dostum anakartın 4 Gb DDR 400/333/266 Mhz ram destekliyor.yani sen 667 yada 800 mhz de alsan o ramlar 400 mhz çalsıır.belkide çalsımaz.

aslında xp 4 gb fiziksel adreslemeyi destekler sadece bunu bir ayar ile açılması gerekiyor.bence sen hiç ugrasma 3.5 gb ram al tak

Phabio

Doçent
Reaksiyon puanı
6
4 tane ram slotum var 4096 olmazmı?

rethun

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Aslında olurda yeterli performans alamazsın işlemcin pentium 4 tek çekirdekli bir işlemci yani sen istersen 100 gb ram taktır gene de işlemcinin biraz eski olduğu için pek bi işe yaramaz sana tavsiyem o yüzden makineni şöyle bir anakarttan ram kadar bir yenile derim

Jerusalem

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Phabio dedi ki:
4 tane ram slotum var 4096 olmazmı?

belleksf4.png

Bu tabloda, Anakartının RAM performans değerleri yer alıyor. Takabileceğin RAM adedi dört. Ama takacağın RAM'lerin Mhz cinsinden performansı max 400 Mhz olmalı.

Phabio

Doçent
Reaksiyon puanı
6
Yani bu durumda ram takviyesi yaparsam çok fazla bir performans artışı olmayacaktır öylemi?
Anakartı yenilemem dahamı iyi?

enderknt

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
Aslında şöyle güzel bi değişim iyi olur. Çünkü ram alman pek bişe ifade etmez.Yeni nesil oyunlar en az 2 işlemci gücü istiyor.Sana tavsiyem:
İntel E8200 veya E8400 Anakart olarak Asus P5B Deluxe ram olarakta 2*1 OCZ CL4 almanı tavsiye ederim.. Uygun fiyatlara toplayabilirsin.

Phabio

Doçent
Reaksiyon puanı
6
enderknt dedi ki:
Aslında şöyle güzel bi değişim iyi olur. Çünkü ram alman pek bişe ifade etmez.Yeni nesil oyunlar en az 2 işlemci gücü istiyor.Sana tavsiyem:
İntel E8200 veya E8400 Anakart olarak Asus P5B Deluxe ram olarakta 2*1 OCZ CL4 almanı tavsiye ederim.. Uygun fiyatlara toplayabilirsin.

Yeni bir ekran kartıda lazım tabi o zaman :)
Çünkü benim elimde AGP ekran kartı var şu an...

yuureii

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Bir nokta daha kullanmış olduğun işletim sistemi 4 GB Ram'i desteklemiyor. 64 bit işletim sistemi gerekli, onun için de 64 bit işlemci.

Phabio

Doçent
Reaksiyon puanı
6
[size=15pt]Arkadaşlar ben toptan sistemi yenilemeye karar verdim...[/size]

-P35 chipsetli bir anakart
-e8400 işlemci
-2*2 DDR2 400 bellek
-9600GT, 9800GTX, 9800GTX2 ekran kartlarından biri

Anakart, gigabyte p35 ds3r veya x38 dq6 olabilir.

Sizce nasıl?

PROFPS

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bilgisayarı komple değiştirmiceksen yapabilecegin en iyi şey 2gb 400 mhz ram alıp iyide bi işlemci soğutucusu al işlemciyi 4.0 a overclockla o ekran kartı seni biraz daha idare eder.ama en mantıklısı
enderknt ın da dediği gibi yeni bi sistem toplamak bu dediklerimi yapsan bile boşa yatırım olur.
ama assasin creed rainbow vegas ı oynarsın

PROFPS

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yeniliceksen şunları tavsiye ederim

sadece oyun oynamam multimedya islemlerdede işlemci hızlı olsun diyosan Q6600 ler 8400 fiyatına geriledi
onlara bi bakmalısın.Yada 45nm lik Q9300 e de bakabilirsin

X38-DQ6 çok ii bi kart p35 ds3r yi kullandım oda güzel ama ikisi arasında kesinlikle X38 bu arada
ekran kartlarının hepsi nvidia nvidia anakartlarada bakmalısın

Ramleri 4gb alma alırsan işletim sistemini 64 bit yapman lazım 64 bit te de sürücü zor bulunuyo o yüzden
ya kigston 2X1 gb 1200mhz cl5 ram al yada ocz 1066 mhz cl5 ama sen yinede alıcağın yere sor sonra uyum problemi çekme

ekrankartı olarak 9600gt fazla ömrü olmaz 9800GX2 boşa yatırım 3 ü arasından en iyisi 9800GTX bu kartla 2
sene herseyi high da oynarsın

amma cok sey yazdım neyse sana kolay gelsin

http://forum.donanimhaber.com/m_20880362/tm.htm ayrıca burdan istediğin fiyata sistem bakabilirsin

hellmarch

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
Ben şu sistemi kullanıyorum ve belirttiğin oyunlarda high - medium kasmadan oynuyorum.

AMD X2 6000+
MSI K9A2-CF
2 GB Kingston ddr-2 800 mhz ram
Palit HD 2600 XT ekran lartı

PROFPS

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ama sadece belirtilen oyunlarda sn o sistemle high ta kasmadan Crysis oynayabilirmisin.
İmkansız attıgın el bombasının patlamasıyla pc taklır

Phabio

Doçent
Reaksiyon puanı
6
Ya arkadaşlar sistemi yenilemeye kesin karar verdim fakat arkadaşın dediğinde takıldım...
4gb ram kullanırsam 64 bit driver sorunu oluşurmu gerçekten?

PROFPS

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
32 bit kullanırsın 3.2 gb görür ramlerini
Aslında bnde pek problemi olanı görmedim ama genelde öyle diyolar
Ayrıca yine israrlıyım 4gb alıcana 2X1 gb yüksek frekanslarda ram al

baaydin

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
Benim tavsiyem.
güzel bir amd işlemci 5200+ ve üstü.
2 gb ddr 800 ram
güzel bir pci-e ekran kartı en az 8600gt
alırsan bence güzel bir orta halli bir bilgisayar olur ve her oyunu oynarsın.

Phabio

Doçent
Reaksiyon puanı
6
AMD'ye alerjim var :p
Yinede tavsiyen için sağol :)
Sölemesi ayıptır, ben orta halli değil, yüksek halli bir pc istiyorum :)
Mimarlık öğrencisiyim, aynı zamanda modelleme ve grafik tasarım işlerim var. Bunlarıda bir yandan yürütücem.

PC MERAKLISI

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
benim önerim
p35 bir anakart
Q6600 VEYA Q9300 VEYA E8400
RAM 4GB KİNSTON 1133MHZ veya ocz 1066 mhz
EKRAN KARTI ATİ3850 X2 VEYA 9800GTX X2

32 bit sistem 4gb destekmiyo sorun yaşrım dersen onun için bi ayar var onu yaparsın 32 bit sistemde 4gb ram kullanırsın

muratcanberber

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
Assassin's Creed tam sürüm çıktı mı ya bendeki bug dolu ve biryerden sonra ilerlemiyor :S

Jerusalem

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Phabio dedi ki:
Yani bu durumda ram takviyesi yaparsam çok fazla bir performans artışı olmayacaktır öylemi?
Kesinlikle. Tek getirisi daha uzun süre, daha soğuk bi' sistem. Bana sorarsan, güçlü grafik yazılımları yada oyunlarla ilgili değilsen hiç bi' değişiklik yapma elindeki makina internet için gayet iyi. O parayla kız arkadaşını yemeğe çıkar. O sistemi bugüne entegre etmeye kalktığında zahmetli ve masraflı olacak, bu da yepyeni bir sistem demek.

Jerusalem

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
İlla ki yeni bi' anakart alacağım diyorsan, hem DDR2 hemde DDR3 olmasına, RAM veri yolu hızına kısaca "yükseltilebilir" bi' anakart olmasına dikkat et.

PC MERAKLISI

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Jerusalem dedi ki:
Phabio dedi ki:
Kesinlikle. Tek getirisi daha uzun süre, daha soğuk bi' sistem. Bana sorarsan, güçlü grafik yazılımları yada oyunlarla ilgili değilsen hiç bi' değişiklik yapma elindeki makina internet için gayet iyi. O parayla kız arkadaşını yemeğe çıkar. O sistemi bugüne entegre etmeye kalktığında zahmetli ve masraflı olacak, bu da yepyeni bir sistem demek.

kız arkaşı yemegemi :D
biz burda pc donanımla ugraşıyoruz sen ne diyosun

PC MERAKLISI

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Jerusalem dedi ki:
İlla ki yeni bi' anakart alacağım diyorsan, hem DDR2 hemde DDR3 olmasına, RAM veri yolu hızına kısaca "yükseltilebilir" bi' anakart olmasına dikkat et.

EVet bencede ileriye dönük bir sistem olmasına dikkat et

byhck

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Sistemi tamamen yenileyeceksen Q6600 ü öneririm. Anakart olarak da P35 yada X38 chipset öneririm.Mimar olduğuna göre grafikleme ile baya ilgili olacağından Ati HD3850 yi yeterli buluyorum.Daha fazla performans istersen 8800 GT ULtra yada HD3870X2 de olur.
Ram olarak OCZ 4GB (2x2GB) 800 Platinum DDR2 RAM CL 5-4-4 sana yeterli doygunluğu verecektir.
4GB ramden istediğin performansı almak istiyorsan da Vista Ultimate 64 Bit öneririm.

Phabio

Doçent
Reaksiyon puanı
6
byhck dedi ki:
Sistemi tamamen yenileyeceksen Q6600 ü öneririm. Anakart olarak da P35 yada X38 chipset öneririm.Mimar olduğuna göre grafikleme ile baya ilgili olacağından Ati HD3850 yi yeterli buluyorum.Daha fazla performans istersen 8800 GT ULtra yada HD3850X2 de olur.
Ram olarak OCZ 4GB (2x2GB) 800 Platinum DDR2 RAM CL 5-4-4 sana yeterli doygunluğu verecektir.
4GB ramden istediğin performansı almak istiyorsan da Vista Ultimate 64 Bit öneririm.

Ekran kartı olarak 9800 GTX veya GTX2 Bu bahsettiğin ekran kartlarına kıyasla dahamı kötü?

malkavian

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Jerusalem dedi ki:
Phabio dedi ki:

kesinlikle katılıyorum.kullanıclıların ram yukseltme ile sistemlerinde hızlanma beklentileri cok yanlıs ram yukseltme sadece makinada biraz daha rahatlama sağlar

senin özellikle anakartın,işlemci ve ramlarinin frekansı iyi değilse ram arttırma cok etkili birşey değil

tonce

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
14
Söylediğin oyunları bu sistemle oynayamaman çok ilginç çünkü onları ben daha kötü bilgisayarlara kurdum ve oynadı. Söylediğin oyunlar için, Ekran kartın yeterli + XP kullanıyorsun RAM'de yeterli + İşlemcin hiç fena değil. Bence işletim sistemini tekrar kontrol edip yani format atıp birdaha dene oyunları kurup oynamayı.

byhck

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Phabio dedi ki:
byhck dedi ki:
Sistemi tamamen yenileyeceksen Q6600 ü öneririm. Anakart olarak da P35 yada X38 chipset öneririm.Mimar olduğuna göre grafikleme ile baya ilgili olacağından Ati HD3850 yi yeterli buluyorum.Daha fazla performans istersen 8800 GT ULtra yada HD3850X2 de olur.

Ekran kartı olarak 9800 GTX veya GTX2 Bu bahsettiğin ekran kartlarına kıyasla dahamı kötü?

9800GTX 8800GT den daha iyi bir performansa sahip ve hız aşırtma konusunda daha verimli.Ati nin HD3870X2 si ise hala dünyanın en hızlı ve en iyi anakartı ünvanını elinde bulunduruyor.