Ram kullanımını sıfırlayan program: MemReduct

Bu konuyu okuyanlar

berke0007777

Doçent
Reaksiyon puanı
654
Windows 10 gibi bir işletim sistemi ve yanında 4 GB ram kullanan varsa görecekler ki sistem boşta bile %50 ram tüketiyor. Hele Chrome-Edge gibi tarayıcıları kullanırsanız ram kullanımının %70 seviyesine dayanacağını göreceksiniz. Bir de yanında antivirüs kullanıyorsanız aman aman ram kullanımı %85 oldu.

İşte siz bunların hepsini aynı anda yapsanız bile ram kullanımını %40 seviyesinde tutan bir programdan ve kullanımından bahsedeceğim.

MemReduct:

MemReduct kısaca gereksiz programları kapatıp ram kullanımını İNANILMAZ seviyelere düşürebilen çok başarılı bir program.
Oyun oynarken 20 FPS mi alıyorsunuz? Bu programı açık tutarak %20-25 daha fazla FPS kazanbilirsiniz.
İnternette dolaşırken +80 sekme mi kullanıyorsunuz? Hiç problem değil çünkü 1 sekme kullanıyormuş gibi ram kullanımını görüyorsunuz.

Anlattığımıza göre kurulumuna geçelim.(Bu kısmı dikkatli okuyun çünkü işin ince noktaları var)

1) Şuradan indirip kurulumunu yapın.

2) Kurulduktan sonra yönetici olarak çalıştırıp altta gördüğünüz 'Belleği Temizle' komutuna bir defa tıklamanız gerekiyor.
Mem Reduct 1.04.2021 12_06_04.png

3)Şimdi bu izni verdikten sonra sol üstteki 'Dosya' kısmına ve oradan 'AYARLAR' sekmesine tıklayın.
Oradan 'BELLEK TEMİZLEME' kısmına gelin ve 'Dolduğunda otomatik temizle = %50
'Zamanlanmış temizle = 90dk şeklinde yapın.
Ayarlar 1.04.2021 12_11_13.png

4) Belki de en önemli kısımdayız. Bildirimleri kapatmamız lazım. Çünkü her saniye bildirim atıyor ve 1 dk içinde PC bildirimden kilitleniyor.
Yine aynı kısımdan 'TEPSİ (GÖREV ÇUBUĞU)' kısmına geliyoruz.
Burada 'Bellek temizleme sonuçlarını göster' kısmındaki tiki kaldırıyoruz.
Ayarlar 1.04.2021 12_14_39.png

Evet bu kadardı. :D Bundan sonra Laptop oyun kaldırmıyor abi yağ
Çöp bilgisayarla ne oynayacağım ben ya uf derdiniz yok.

Vatana millete hayırlı olsun. Dğer ayarlarla ilgili ss isterseniz atarım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Azcık da olsa etkileşim bekliyordum :D

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Dostum oyun ile ilgili tek sıkıntı Ram değil. Kaldıki bu program Önbellek gibi bir şey boşaltıyor. Bu ön bellek işlemci yormaz. Aksine siz önbelleği boşaltırsanız programları açılması zaman alacaktır yani bilgisayarınızı yavaşlatır.

berke0007777

Doçent
Reaksiyon puanı
654
Peki bahsettiğiniz gibi oyunlarda FPS artışı gözlemlendi mi? Bunu kanıtlayabilir misiniz?
Şu anda aktif olarak oynadığım bir oyun yok ama The Witcher 2 oynarken en azından kasmalar konusunda çok faydasını gördüm.

berke0007777

Doçent
Reaksiyon puanı
654
Bir işlem için, bilgisayar yavaşlayacak ama :D.
Bilgisayarın yavaşladığını görmedim, kaldı ki ben zaten bunu microsoft answers sitesinde gördüm.
İşe yaradığını belirtenler olmuş ve öyle kullanmaya başladım. Yani arkadaşım önermedi bunu bana.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Bilgisayarın yavaşladığını görmedim, kaldı ki ben zaten bunu microsoft answers sitesinde gördüm.
İşe yaradığını belirtenler olmuş ve öyle kullanmaya başladım. Yani arkadaşım önermedi bunu bana.
O zaman System Mechanic kullanmamışın. Tam anlamıyla Ram boşaltma şeysi. Ama sistem kendine gelmiyor.

berke0007777

Doçent
Reaksiyon puanı
654
O zaman System Mechanic kullanmamışın. Tam anlamıyla Ram boşaltma şeysi. Ama sistem kendine gelmiyor.
Ben o kadar derinlemesine PC bilgisine sahip olsam zaten internette bunları aramazdım. İşe yarıyor mu yarıyor? Bitti, en azından benim için.

Hollywoo

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,462
Uygulamaya indirip dediğiniz ayarları yaptım.Uygulama önbelleği temizliyor yani önceden girdiğimiz sitelere vb daha yavaş girebiliriz.Oyunlarda fps artışı sağlamadı ancak bazı kısımlarda kasma oluyordu bende onları giderdi.Pek bir etkisi olmasa da kullanılabilir.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Uygulamaya indirip dediğiniz ayarları yaptım.Uygulama önbelleği temizliyor yani önceden girdiğimiz sitelere vb daha yavaş girebiliriz.Oyunlarda fps artışı sağlamadı ancak bazı kısımlarda kasma oluyordu bende onları giderdi.Pek bir etkisi olmasa da kullanılabilir.
İşte bahsettiğim olay :D.

berke0007777

Doçent
Reaksiyon puanı
654
Yani kısmen zararı olsa da yararlı bir program olduğunu düşünüyorum. :)