Ram hakkında.

Bu konuyu okuyanlar

alperekenel

Asistan
Reaksiyon puanı
54
Öncelikle selamun aleyküm arkadaşlar. Size kısaca sorunumu anlatayım. Elimde HP Pavilion EC-0007nt model laptop var. Alırken laptop özelliklerinde 2x4 samsung 2666mhz ram yazıyordu ramde beklentimi karşıladı. 2 kanal olduğu için önce bir 8gb almak istedim anakartın desteklediğimi ram hızına baktım maximum ddr4 2400 gösteriyor sorun etmedim. Fakat görev yöneticisi ve aida64te aktif saat hızı 2400(1200) gösterirken cmdde 2667 CpuZ adlı programda 1866 görünüyor bir abi bana fsb modunun async olduğunu söyledi bu yüzden 1866 olduğunu ve cpuz en doğru sonucu verdiğini söyledi bu frekans doğru olansa nasıl 2400mhZe çekerim.
Bu konudan ayrı olarak cl değeri her yerde 17 olarak görünüyor 2400mhz cl17 yüksek değil mi bunu düzeltmenin yolu var mı? Varsayalım cl17 çalışıyor ve yapacak bir şey yok ram ekleyeceğim yaklaşık 1 ay içinde cl değeri 17den düşük başka bir ram takarsam ikinci 8gblık modülü alana kadar cl17 çalışsın aynısından ikincisini alınca cl değeri düşer mi? Yoksa 2 tane 8 gb ramı aynı anda alacağım anakartın cl desteği diye birşey var mı? Yani varsayalım cl16 aldım anakart desteklemez diye bir sorunla karşılaşırmıyım. Ayrıca laptop ramlerine baktığımda cl değerlerini yazmıyorlar anlamadım. Alacağım marka kesinlikle crucial olacak. Öneriniz varsa paylaşırsanız sevinirim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Lowrance

Öğrenci
Reaksiyon puanı
72
CL den yana sıkıntı yaşamazsın onla alakalı sıkıntın olmasın ayriyeten elindeki 2400 mhz cl17 se sen gidip 2400mhz cl15 bile alsan o cl17 olarak çalışacaktır yani düşürmez BIOS'a girip ordan Ramlerle alakalı D.O.C.P diye bir şey varsa kontrol edebilir misin orda öyle bir seçenek varsa mhz leri ordan en uyguna seçebilirsin onun dışında işletim sistemi üzerinden müdahale etmen mümkün olmayacaktır.

alperekenel

Asistan
Reaksiyon puanı
54
CL den yana sıkıntı yaşamazsın onla alakalı sıkıntın olmasın ayriyeten elindeki 2400 mhz cl17 se sen gidip 2400mhz cl15 bile alsan o cl17 olarak çalışacaktır yani düşürmez BIOS'a girip ordan Ramlerle alakalı D.O.C.P diye bir şey varsa kontrol edebilir misin orda öyle bir seçenek varsa mhz leri ordan en uyguna seçebilirsin onun dışında işletim sistemi üzerinden müdahale etmen mümkün olmayacaktır.
Biosa bakıyorum. 2.ram modülünü aldığımda aynı marka cl15e düşer mi? Sonuçta o zaman ikiside cl15 olacak.

Lowrance

Öğrenci
Reaksiyon puanı
72
Biosa bakıyorum. 2.ram modülünü aldığımda aynı marka cl15e düşer mi? Sonuçta o zaman ikiside cl15 olacak.
Bak şöyle açıklık getireyim 2 Ram den yüksek olanının cl sine uyum sağlayarak çalışır prensip olarak yani 1.ramin cl15 se gidip o ram cl17 olarak çalışmaz zaten 2.ramin de cl15 takarsın 2 si de cl15 olurlar ama git 1 rami cl16 yap o zaman ikiside cl16 çalışırlar ayriyeten bu cl değerlerinin senin benim gibi öyle oyun oynayan programlama bile yapsan renderde yapsan aşırı bir farklılığını hissetmezsin alırken tüm değerlerin aynı olmasına dikkat et sadece

alperekenel

Asistan
Reaksiyon puanı
54
Bak şöyle açıklık getireyim 2 Ram den yüksek olanının cl sine uyum sağlayarak çalışır prensip olarak yani 1.ramin cl15 se gidip o ram cl17 olarak çalışmaz zaten 2.ramin de cl15 takarsın 2 si de cl15 olurlar ama git 1 rami cl16 yap o zaman ikiside cl16 çalışırlar ayriyeten bu cl değerlerinin senin benim gibi öyle oyun oynayan programlama bile yapsan renderde yapsan aşırı bir farklılığını hissetmezsin alırken tüm değerlerin aynı olmasına dikkat et sadece
Önereceğin crucial marka 8gb ram var mı?

alperekenel

Asistan
Reaksiyon puanı
54
uzun zamandır incelemedim ramleri bilgim yok o konuda
Biosa girdim ram hakkında sadece total memory 8gb yazıyor ramle alakalı ayar bulamadım ama quick memory teste soktum testten geçti. Hp biosu çok karışık o yüzden anlamadım fazla.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Okuyan herkesden özür dileyerek sorunun nasıl çözüldüğünü anlatayım. Bilgisayar pilde iken 800mhz şarjda masaüstünde iken 1866 oyunda iken 2400mhz çalışıyor. Ama yinede ben anlık elektrik gitmelerinde sürekli oyunda olduğum için fps düşmesi feci yaşıyorum bilgisayae şarjda değilken 800 değilde 1866 olsun yine ayarı yokmudur?

Son düzenleme:

Son mesajlar