Yardım RAM frekans farkı

Bu konuyu okuyanlar

saiseis

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
2x16 Corsair Vengeance CL16 ram var ama birisi 3000 mhz, diğeri 3200 mhz.

Uzunca araştırdım ve neredeyse herkes frekans farkının bir sorun teşkil etmeyeceğini söylüyordu ben de bulmuşken farklı frekansta ram aldım. Şimdi soru, ben bu ikisini kendi anakartımda (Gigabyte B450M-H) çalıştırdım çok rahat bir şekilde fakat arkadaşımın anakartında (MSI B350 PC Mate) bios ekranı bile gelmedi direkt siyah ekran. Ben de MSI B450 Tomahawk MAX almayı planlıyorum, bu frekansların farklı olması kısa ya da uzun vadede herhangi bir kritik sorun yaratır mı? Ona göre birini satıp aynısını alacağım çünkü. (Ramlerde hiç bir sorun yok, tek tek çalışıyor.

lordare

SDN Forum Fosili
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,662
Düşük frekansa göre çalışırlar

saiseis

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Düşük frekansa göre çalışırlar
bunu ben de biliyorum, herhangi bir uyuşmazlık ya da sorun yaratır mı uzun vadede? Anakart sağlam çünkü tüm slotları çalışıyor ama iki rami birlikte takınca Debug LED kısmında RAM hatası veriyor.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Tek tek sorunsuz çalışıyorlarsa ,2sini aynı ram yaparsan hiçbi sorun olmaz .

ikakbay

Asistan
Reaksiyon puanı
65
İkisi aynı anda çalışıyorsa çalışır, çalışmıyolarsa başka bilgisayarda da çalışmama ihtimali vardır. Deneme imkanın varsa ramlerde deneme yapmanı öneririm. Ayrıca yeni alma durumun oluşursa, onu da denemeni tavsiye ederim. Aynı ramlarin görmediği oldu.

saiseis

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İkisi aynı anda çalışıyorsa çalışır, çalışmıyolarsa başka bilgisayarda da çalışmama ihtimali vardır. Deneme imkanın varsa ramlerde deneme yapmanı öneririm. Ayrıca yeni alma durumun oluşursa, onu da denemeni tavsiye ederim. Aynı ramlarin görmediği oldu.
dediğim gibi önceki anakartımda sıkıntısız çalışıyordu, iki ram de sıfır, memtest86 temiz ve ikisi ayrı ayrı çalışıyor. Sadece arkadaşımın anakartında çalışmadı ikisi bir arada.