Soru Rakipleri şarj konusunda rekorlar kırarken neden Apple ile Samsung hızlı şarj konusunda gerideler?

Bu konuyu okuyanlar

Alyx Vance

Profesör
Reaksiyon puanı
1,613
Çok garip değilmi? Xiaomi de 120W lık adaptör var. Vivo Huawei oneplusta da 67W hızlı şarj adaptörleri vardı sanırım. Hala Apple ile Samsung 20 ve 25W konusunda inatlaşıyorlar. Artık günümüzde 120W lara kadar ulaşan adaptörler varken neden böyle yapıyorlarki? Zaten ekstra para alıyorlar adaptör için. Bence bu iki markanın hızlı şarj konusunda adımlar atması lazım. Zaten Testleri izledim. iphone 12 pro max Nerdeyse 2 saatte %100 oluyor. Sizin bu konuda düşünceleriniz nelerdir? Sizce adaptör konusu ne olmalı?

Alyx Vance

Profesör
Reaksiyon puanı
1,613

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,972
İ-phone ekrana çentik getirdi ve kış uykusuna daldı. Üzerinden çok az zaman geçmeden rakiplerinde damla, delik + ekran altına görünmez kamera geldi. Adamlar hala uyuyo resmen.

Şimdi i-phone`dan şarj konusunda ilerleme beklemek biraz komiklik olur. Tüm ümitlerini kaybetmiş durumda gibiler. ? ? ?

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,199
Apple zaten normal haliylede batarya konusunda leş zaten ?
Leş mi? :D Haftada ortalama 7,5 saat alıyorum, neresi leş?

Telefon veya Şarj aletinde teknik veya ısı sorunu olmadığı sürece uzun vadede zarar vermeyeceği yazıyor.

Search edince ilk çıkanı atmana gerek yok.

Alyx Vance

Profesör
Reaksiyon puanı
1,613
Leş mi? :D Haftada ortalama 7,5 saat alıyorum, neresi leş?

Search edince ilk çıkanı atmana gerek yok.
Allah aşkına haber içeriğine bakıyırmusunuz? İlk ikisi sadece oppodan bahsediyor sdn olan 6 yıl önce atılmış İngilizce olan benim dediğim şeyin aynısını diyor? :D

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,199
Allah aşkına haber içeriğine bakıyırmusunuz? İlk ikisi sadece oppodan bahsediyor sdn olan 6 yıl önce atılmış İngilizce olan benim dediğim şeyin aynısını diyor? :D
VOOC teknolojisi aynı zamanda Realme ve OnePlus'ta da kullanılıyor. Az bilgi olsaydı sadece Oppo'yu kapsamadığını bilirdin.

SDN haberinin eski olmasını bir savunma olarak görmüyorum bile. 2A şarj desteği bulunan telefonlar, şu an Çin merkezli markaların çıkardığı modellerin yarısına denk. 200W hızlı şarj getiren Xiaomi için de geçerli.

İngilizce olanlara da bakarsan, anlıyorsan, ısıya bağlı olarak olumsuz etkiler yarattığını, bununla birlikte pil kapasitesinin %20'sinin bir yıl içerisinde düştüğünü yazıyor. Bunu da marka kendi garanti ederekten söylüyor. Kısacası senin dediğinle hiç alakası yok. :D

Alyx Vance

Profesör
Reaksiyon puanı
1,613
İngilizce olanlara da bakarsan, anlıyorsan, ısıya bağlı olarak olumsuz etkiler yarattığını, bununla birlikte pil kapasitesinin %20'sinin bir yıl içerisinde düştüğünü yazıyor. Bunu da marka kendi garanti ederekten söylüyor. Kısacası senin dediğinle hiç alakası yok. :D
Telefon veya Şarj aletinde teknik veya ısı sorunu olmadığı sürece uzun vadede zarar vermeyeceği yazıyor.

Daha uzun süreyi bilemem. Orası kullanıcıya kalmış. Isıya bağlı olarak diyorsunuz. Bende ısı sorunu olmadığı sürece uzun süre zarar vermez dedim.

Çin zaten 150w ın üstündeki şarj aletlerini yasakladı diye duymuştum. Xiaominin 200W şarjı olduğunu hiç duymadım. Varsa söyleyin hemen araştırayım.

Ömrü tüketiyor demişsiniz ama ben xiaomi 11t pro videolarını izledim hiç batarya ömründen şikayetçi olanı görmedim. Tabi sizde varsa ve siz şikayetçiyseniz orasını bilemem. Eğer eminseniz gidip araştıracağım. Eğer görürsem size hak vereceğim.

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,199

Daha uzun süreyi bilemem. Orası kullanıcıya kalmış. Isıya bağlı olarak diyorsunuz. Bende ısı sorunu olmadığı sürece uzun süre zarar vermez dedim.

Çin zaten 150w ın üstündeki şarj aletlerini yasakladı diye duymuştum. Xiaominin 200W şarjı olduğunu hiç duymadım. Varsa söyleyin hemen araştırayım.

Ömrü tüketiyor demişsiniz ama ben xiaomi 11t pro videolarını izledim hiç batarya ömründen şikayetçi olanı görmedim. Tabi sizde varsa ve siz şikayetçiyseniz orasını bilemem. Eğer eminseniz gidip araştıracağım. Eğer görürsem size hak vereceğim.
Hızlı şarjın belli bir miktarda ısındırdığını biliyoruz. Önceki telefonumda da, şu an kullandığım cihazda da hızlı şarj esnasında ısınma mevcut ki bu her model için böyle.

Xiaomi Mi 11 serisinin tanıtımı zamanında 200W'lık hızlı şarj teknolojisini de tanıtmıştı. Kendileri şunu söylüyor: 800 şarj sonrasında pil ömrünüzden %20'lik bir performans kaybedeceksiniz. Bunu 1-2 yıl önce 40W teknolojisini tanıtırken Oppo da açıklamıştı. Oppo'nun açıklaması zaten atmış olduğum İngilizce içeriklerde yazıyor.

Alyx Vance

Profesör
Reaksiyon puanı
1,613
Hızlı şarjın belli bir miktarda ısındırdığını biliyoruz. Önceki telefonumda da, şu an kullandığım cihazda da hızlı şarj esnasında ısınma mevcut ki bu her model için böyle.

Xiaomi Mi 11 serisinin tanıtımı zamanında 200W'lık hızlı şarj teknolojisini de tanıtmıştı. Kendileri şunu söylüyor: 800 şarj sonrasında pil ömrünüzden %20'lik bir performans kaybedeceksiniz. Bunu 1-2 yıl önce 40W teknolojisini tanıtırken Oppo da açıklamıştı. Oppo'nun açıklaması zaten atmış olduğum İngilizce içeriklerde yazıyor.
Sadete gelelim. Şunu mu demek istiyorsunuz? Ne kadar yavaş şarj, o kadar iyi batarya ömrü. İyi de iphone da da batarya performansı düşüşü var. 1 yıl içinde %90 %80 lere düşenler. Onlar kronik sorunlu olabilir belki bilemem. Şu anda 120w sadeve 11t pro da varsayarska Şu anda Redmi modellerde 67 w şarj aletleri var o zaman Dediğiniz kadarıyla 1600 şarj sonra performans düşüşü yaşar Redmiler. Redmi note 11 pro için konuşuyorum. Yani günde 2 kere şarja takarsanız 800 gün. Yani 2 buçuk yıl. Zaten Batarya kapasitesi 5000 sanırım. (5160 de olabilir) Yani %20 düşüşle 4120 oluyor. Zaten 2 buçuk yıl içinde her bataryanın performansı bu şekilde düşer. İphone Samsung Ve huaweiyi deneyimleyen birisiyim. Hepside 1 2 yıl sorna performansı çok pis düştü. Ve hiçbirinin hızlı şarj desteği yoktu. (Sansung Note 3 (2018 2019) İphone 6 (2015 2019) ve Huawei p smart (2019 2022)) Açıkçası bu performans düşüşü normal o zaman. Teknoloji her geçen gğn gelişiyor zaten. Bu performans düşüşünü elbette hallederler varsa. Ben açıkçası hızlı şarj konusundaki tavrımı değiştirmeyeceğim. Dediğiniz gibi ciddi sorunlar ortaya çıkarabilir ama ben bir şarj için uzun saatler beklemek istemiyorum.

TheLastWarrior

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,044
Aplle geriden geliyor ama sağlam geliyor misalen xiaomi 120w koyuyor ama teknoloji tam oturmadan cihazlarına ekliyor aplle üstünden belli bir süre gectikten sonra hızlı şarj teknolojisini veya her hangi bir teknoloji kullanılacaksa tam verimli şekilde cihazlarına ekliyorlar senelerdir böyle hızlı şarjın ne zaman geleceği mechul hala ama samsungdan beklenebilirdi onlar neden geriden geliyor sarj konusunda bilmiyorum sanırım samsungda max 33w kadar var xiaomi 67w sarjı sırf kablosuz olarak verebilen teknolojiyi bile tanıtmıstı öyle hatırlıyorum yanılmıyosam yeni teknolojiler her zaman verim vereceği aşikar değil apple ve samsungda hızlı sarj teknolojisinin randımanına güvenmiyor olabilirlirler

BatuhanDN

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,482
En az performans düşüşü için ne zaman şarja koymalıyım ve ne zaman çekmeliyim ?

James Howlett

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,235
Benim şarj 33w bence yeterli ortalama 1 saatte full oluyor, lakin 11t pro veya gelecek olan note 11 pro plus ta 120w var ve 17 dakikada full şarj bu mükemmel birşey bence

Tommy Vercetti

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,633
Hızlı şarj pili öldürüyor diyenler 5 wattlık adaptörle şarj edilen iphone ların 1 yıl içinde pil sağlığının %85 lere kadar düşebildiğinin farkında değiller heralde. iPhone Xs ten sonra mi10t ye geçtim 10:30 saat ekran süresi alıyorum ve 1 saatte fulleniyor. Üstelik ekran süresini iPhone gibi hileli de göstermiyor. Sabahtan akşama kadar binance da piyasa takip ediyorum. Batarya sorunum geçmişte kaldı. Mükemmel bir pil performansı var cihazın. Ekran yenileme hızı ve genel sistem akıcılığı da çok iyi. Xs ten sonra acayip rahat ettim. Tek sıkıntısı cihaz çok büyük. Keşke 6.2 inç falan olsaydı.

Son düzenleme:

Samsung Fanboy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Çok garip değilmi? Xiaomi de 120W lık adaptör var. Vivo Huawei oneplusta da 67W hızlı şarj adaptörleri vardı sanırım. Hala Apple ile Samsung 20 ve 25W konusunda inatlaşıyorlar. Artık günümüzde 120W lara kadar ulaşan adaptörler varken neden böyle yapıyorlarki? Zaten ekstra para alıyorlar adaptör için. Bence bu iki markanın hızlı şarj konusunda adımlar atması lazım. Zaten Testleri izledim. iphone 12 pro max Nerdeyse 2 saatte %100 oluyor. Sizin bu konuda düşünceleriniz nelerdir? Sizce adaptör konusu ne olmalı?
Samsung'un bir bildiği vardır. Belki çok güvenli değildir şu an aşırı hızlı şarj.

Reaksiyon puanı
8,012
Apple zaten normal haliylede batarya konusunda leş zaten ?
11 Pro ile 8 9 saat ekran süresi alınabiliyor. Sabah akşam telefona bakan asosyal birisi değilseniz çok iyi bir süre bir gün için.
20W ile şarj ederken bile telefon ve şarj aletleri alev gibi oluyor. 120W ile ısınmayacağına mı inanıyorsunuz cidden?

Xiaomi gibi markalar kağıt üzerinde verileri okuyup en iyisi bende olsun en iyisi benim demek için cihaz alanlara hitap ediyor. Her teknolojiyi ilk sunmaya çalışıyorlar,sunuyorlar da ama kalitesi çok kötü oluyor. 2 3 yıla kadar 5000mah'lı cihazları ilk Xiaomi'de gördük , diğer markalar yavaş yavaş geçti ne oldu şu an? Zamanında 5000Mah ile çıkan cihazlar 2800 2900mah'lik cihazların gerisinde kalıyor.

Apple ve Samsung en kaliteli cihazları üreten markalar. Deneysel bir şey deneyemezler sorunsuz neyse onu yapmak müşterileri memnun etmek zorundalar. Samsung bile istese Katlanabilir cihazları direkt S serisi koyup satışları patlatabilirdi ama onu yapmadan önce Fold/Flip serisinde test ediyor.

120W elbette geçecek her marka fakat şu ısınma ve erken pil bitme sorununun düzelmesi gerekiyor.

source offical

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
150
Xiamio kendini asmis bu konuda helal olsun.

Samsung sirket icinde sirket. İleriki zamanlarda gelebilir.

Apple ise bilindigi uzere kullaniciya en son teknolojiyi getirir.

James Howlett

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,235
Dostlar bugün birşey farkettim xiaomi note 10 pro telefonumu 33w adaptör ile değil normal adaptör ile şarjladım, şuan sanki şarjı daha yavaş azalıyor gibi yada bana öyle geldi deneyen oldu mu

Reaksiyon puanı
8,012
Dostlar bugün birşey farkettim xiaomi note 10 pro telefonumu 33w adaptör ile değil normal adaptör ile şarjladım, şuan sanki şarjı daha yavaş azalıyor gibi yada bana öyle geldi deneyen oldu mu
Zaten bu bilinen bir şey. Hızlı şarj ile şarj ederseniz daha hızlı bitiyor.

Cvnmrt

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,942
Apple ve Samsung savunulmuş, Çinli markalara sallanmış. Burası aynı devam anlaşılan. Kabul edin şarj konusunu adamlar aşalı çok oldu. Hızlı şarjın hayatı ne kadar kolaylaştırdığından bihaber olmalısınız ki 1,5 saat priz başında dolmasını beklemeyi savunuyorsunuz ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu "Apple geç yapar ama en iyisini yapar" da bahaneden başka bir şey değil bana göre.

Alyx Vance

Profesör
Reaksiyon puanı
1,613
Apple ve Samsung savunulmuş, Çinli markalara sallanmış. Burası aynı devam anlaşılan. Kabul edin şarj konusunu adamlar aşalı çok oldu. Hızlı şarjın hayatı ne kadar kolaylaştırdığından bihaber olmalısınız ki 1,5 saat priz başında dolmasını beklemeyi savunuyorsunuz ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu "Apple geç yapar ama en iyisini yapar" da bahaneden başka bir şey değil bana göre.
Birde konuya eklemek istiyorum. Başka forumlarda Çoğu kişi doğru ve sağlıklı şarj ile hiçbir şeyin olmayacağını söyledi. Mesela %20 nin altına çıkarmamak gibi

Applemania

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,461
Apple bir teknolojiyi geç yapar ama sorunsuz yapar.Şu anda hızlı şarjın Apple tarafında beklenen seviyede olmaması böyle bir politika izlemelerine sebep oluyor.120hz konusunda Apple yerden yere vuruldu ama 13 Pro larda 120hz I hem performans hemde batarya konusunda çok iyi bir seviyede tüketiciye sundu.120hz ekran hızı android cihazlarda aşırı pil tüketirken iPhone larda fazla pil tüketimi olmuyor.Apple hızlı şarjı zamanı geldiğinde tüketiciye en iyi şekilde sunacaktır.