Raikoke Patlıyor

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

Kurtuvaz

Üyecik


NASA'dan çarpıcı açıklamalar geldi.

Kamçatka Yarımadası'ndaki sürekli aktif komşularının aksine, Kuril Adaları'ndaki Raikoke Volkanı nadiren patlar. Oval şekilli küçük ada, en son 1924 ve 1778'de patladı.
Hareketsiz dönem, 22 Haziran 2019'da yerel saat 4.00 civarında sona erdi ve 700 metre genişliğindeki kraterinden büyük miktarda kül ve volkanik gaz çıktı. Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki astronotların yanı sıra birkaç uydu da kalın bir tüy yükseldi ve Kuzey Pasifik'teki bir fırtınanın dolaşımına çekilirken doğuya doğru aktı.
22 Haziran sabahı astronotlar, dar bir sütunda yükselen volkanik tüyün bir fotoğrafını çektiler ve daha sonra şemsiye bölgesi olarak bilinen tüyün bir kısmına yayıldılar. Bu, tüyün ve çevresindeki havanın yoğunluğunun eşitlendiği ve tüyün yükselmesini durduran alandır. Kolonun dibindeki bulutların halkası su buharı gibi görünüyor.
Bu fotoğraf, Expedition 59 ekibinin bir üyesi tarafından bir Nikon D5 dijital kamerayla çekildi ve ISS Mürettebatı Dünya Gözlem Tesisi ve Dünya Bilim ve Uzaktan Algılama Ünitesi Johnson Space Center tarafından sağlandı.
 

Son mesajlar

Üst
stat counter