Raid kartmı almalı anakartını değiştirmeli

Bu konuyu okuyanlar

shovcu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ben gigabayte ep45 ds3l anakartını aldım fakat bu karta sata raid yokmuş hdd performansı düşük anakartımı yenilesem yoksa raid kartmı alsam

halepce

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ben gigabayte ep45 ds3l anakartını aldım fakat bu karta sata raid yokmuş hdd performansı düşük anakartımı yenilesem yoksa raid kartmı alsam
evet kartınızın raid desteği yok.
Eğer hdd performansı sizin için çok önemli ve çok iyi raid diskleriniz varsa raid kartı almanız mantıklı.
-işletim sisteminiz vin7 ise yazılımsal olarak windows ortamından raid yapabilirsiniz.
-Daha hızlı bir Hdd satın alabilirsiniz.
-Raid desteği olan bir anakart alabilirsiniz.

Qbilay

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Anakarti yenilemen daha mantikli cunku PCI Sata Rair kartlarin fiyatlari 40$ civarinda. Yeni anakart alirkende elinde bulunan Ram, Islemci ve Ekran karti uyumluluguna da dikkat etmelisin. Ayrica Elinde bulunan IDE cihazlarin sayisida oncemli yeni ankartlarin cogunda tek IDE portu oldugu icin 3. ve sonraki IDE cihazlarini kullanamazsin.

byharby

Profesör
Reaksiyon puanı
21
Anakartı değiştir hocam güzel de hddler al.Raid 0'ın dibine vur. :) hep istemişimdir.Bana nasip olmadı , para varsa sen yap bari.

jonjon

Profesör
Reaksiyon puanı
54
Bu raid konusu gelmişken bende bi soru sorayım, benim sistemde 2 adet 250gb lık hard disk var 4 parçaya böldüm.. mesela e sürücüsünden bi resim açmak istediğimde sistem 2,3sn bekliyor kasadan tık diye bi ses gelio ve ardından resim açılıyor bu raid 0 olayıyla bu sorunu aşabilirmiyim ?? Anakartım: gigabyte P35-DS3L

halepce

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu raid konusu gelmişken bende bi soru sorayım, benim sistemde 2 adet 250gb lık hard disk var 4 parçaya böldüm.. mesela e sürücüsünden bi resim açmak istediğimde sistem 2,3sn bekliyor kasadan tık diye bi ses gelio ve ardından resim açılıyor bu raid 0 olayıyla bu sorunu aşabilirmiyim ?? Anakartım: gigabyte P35-DS3L
Sistem normalde masaüstündeki bir resmi açması ile e sürücüsündeki bir resmi açması arasında bu kadar fark yaratmamalı. E sürücüsünden açarken tık diye bir ses geliyor diyorsunuz bu ses oraya veri yazarken ya da okurken sürekli geliyorsa disk kafası vuruyor olabilir. Erişimdike gecikmenin nedenide bu olabilir.
Raid 0 yapmaya gelince anakartınız destekliyorsa raid 0 yapabilirsiniz ortalama %25-30 civarı hız kazanımda sağlayabilirsiniz. Ancak disklerinizden bir tanesine bir şey olduğunda bütün verilerinizle vedalaşacağınızı unutmamalısınız.

jonjon

Profesör
Reaksiyon puanı
54
Sistem normalde masaüstündeki bir resmi açması ile e sürücüsündeki bir resmi açması arasında bu kadar fark yaratmamalı. E sürücüsünden açarken tık diye bir ses geliyor diyorsunuz bu ses oraya veri yazarken ya da okurken sürekli geliyorsa disk kafası vuruyor olabilir. Erişimdike gecikmenin nedenide bu olabilir.
Raid 0 yapmaya gelince anakartınız destekliyorsa raid 0 yapabilirsiniz ortalama %25-30 civarı hız kazanımda sağlayabilirsiniz. Ancak disklerinizden bir tanesine bir şey olduğunda bütün verilerinizle vedalaşacağınızı unutmamalısınız.

Sürekli ses yok sadece o anlık donma olduğu zaman geliyor ve dediğim gibi tık sesinden sonra istediğim belge açılıyor win7 kullanıyorum, evet raid0 olayında tüm hafıza gidebiliyormuş girmesek bu işe daha iyi olacak sanırım ..

shovcu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
hocam hangi anakartı almalıyım
evet windows 7 64bit home preminum
hdd WESTERN DIGITAL WD5001AALS Caviar Black
işlemci intel e6600 dür
ve vin7 yazılımsal raid nasıl yapılır
en iyi performans hangisi sağlar