Radiohead'den satan memnun alan memnun hesabı

warkortali

Profesör
Emektar
Dünyanın en etkin rock gruplarından Radiohead, müzik dünyasında bir ilke imza atarak, yeni albümünü web sitesinden hayranlarının ödemek istedikleri paraya satacak.

İngiliz rock grubundan yapılan açıklamada, yedinci stüdyo albümü “İn Rainbows”un “Radiohead.com” internet sitesinden 10 Ekim’den itibaren MP3 formatında indirilebileceği ve tüm dijital cihazlarda çalınabileceği belirtilerek, albüme ne kadar para ödeyeceklerini veya ne kadar ödemeyi tercih ettiklerini müzikseverlerin belirleyecekleri kaydedildi.

Müzik gözlemcileri, bir plak şirketiyle anlaşma imzalamayan ve kurulan destek temelinde albümünü hayranlarına doğrudan satabilen Radiohead’in müzik piyasasında böylesine bir girişimde bulunan ilk grup olduğuna dikkat çekerken, “paralarını da bir anlamda riske attıkları” yorumunu yapıyorlar.

Geleneksel müzik ticareti modelinin internet yüzünden yıkıldığına ve dijital müzik satışları ile müzik korsanlığının şarkıcı ve grupların albüm gelirlerini büyük ölçüde azalttığına işaret eden gözlemciler, Radiohead’ın bu girişiminin başarılı olması durumunda diğer grupların da bu yöntemi takip edeceklerini belirtiyorlar.

Radiohead’in “gönülden kopana satılacak” dijital albümü ile 80 dolara satılacak 2 vinyl albüm, yeni albümün CD versiyonu ile yeni şarkılardan oluşan 2. bir CD ve grubun fotoğraflarından oluşan özel bir baskıyı hayranları web sitesinden bugünden itibaren ısmarlayabilirler.

[size=10pt]Kaynak[/size]
 

murmillo

Asistan
korsanla mücadele için her yol deneniyor ama bedava sirke baldan tatlıdır misali yine halk beleşten vazgeçmez...
 
Üst