Quadcopter Motor Az Amper Çekiyor

Bu konuyu okuyanlar

htunknown

Öğrenci
Merhaba, ben kendi drone'umu yapıyorum. Kontrol kısmı ve frame tasarımı bana ait sadece bileşenleri alıyorum. Aldığım bileşenler:
-A2212 1000kv motor
-30a esc
-3400 mah 40c 3s lipo pil
-1045 karbon alaşımlı pervane
-Uçuş kartı yerine arduino

Fakat bir sorunum var. Şöyle ki motorlardan geçen akım pervanesiz 0.6 amper, pervaneli 1.6 ampere kadar ulaşıyor. Fakat sonrasında eğer pervane takılı ise motor çalışmayı durduruyor. Ama pervane takılı değilse 4 esc de de durum aynı. ESC'lerin hepsi bozuk olma ihtimali düşük diye düşünüyorum. Dijital volt-ampermetre ile ölçtüğümde bu değerleri alıyorum. Sizce sorun nerede olabilir? Volt-ampermetreyi yanlış bağlamış olma ihtimalim var mı? (Bu sorundan dolayı kontrolü tam olarak sağlayamıyorum.)

Volt-ampermetre bağlantı şeması:
1619810407957.png
 

fortekno

Asistan
Özel başlık
İlaldı
Voltmetre paralel, ampermetre seri bağlanır. Aynı bağlantıyla ikisini birden ölçemezsiniz.
 

fortekno

Asistan
Özel başlık
İlaldı
1619803269259.png
R'yi (direnç) motor kabul edin.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bir de bir şey sormak istiyorum hatayı ölçüm yaparken mi alıyorsunuz, yani motor ölçüm yaparken mi duruyor.
 

htunknown

Öğrenci
Ekli dosyayı görüntüle 150182R'yi (direnç) motor kabul edin.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bir de bir şey sormak istiyorum hatayı ölçüm yaparken mi alıyorsunuz, yani motor ölçüm yaparken mi duruyor.
Dostum bu gösterim klasik bir gösterimdir. Fakat bendeki dijital ölçüm cihazında 5 tane çıkış kablosu var ve çıkışların ne olduğunu bilmiyorum. Benim attığım görseldeki paralel mi yoksa seri mi oluyor onu da bilmiyorum. Ama farklı bir bağlantı çeşidi de bulamadım.

Hatayı her 2 şekilde de alıyorum. Sadece pervaneli ve pervanesiz olarak değişiyor. Belki pervane büyük geliyor olabilir. Ama amper değeri olarak normalde 20 amperlere kadar çıkması gerekiyor.
 

htunknown

Öğrenci
ESC lerden şüphelendim ve üzerindeki mosfetleri ufak bir devre ile test ettim. Mosfetlerde kısa devre olduğunu gördüm ve 4 esc için de aynı yerdeki mosfetler bozuk çıktı. İlk defa uğraştığım için esc lerin bozuk olup olamayacağını bilemedim. Üzerindeki bantı kestim ve bu şekilde de hiçbir yer iade kabul etmez. Siz de dikkat edin arkadaşlar böyle bir duruma madur olmayın.
 

SDN Son Haberler

Son mesajlar

Üst