Q9650 ısınma sorunu

tahiroski

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
775 Soketli bir anakartım vardı. E6600 işlemcim - 2 GB RAM - Ekran kartım yoktu.
Sistemi biraz yükseltmek istedim sadece lol oynuyorum zaten.
Q9650 işlemci aldım. 2 Ram daha ekleyip 4 GB yaptım. GTX 750 ZOTAC ekran kartı aldım.
Ekran kartım henüz gelmedi ve ben işlemci ve ram i takıp sistemimi formatladım. (Anakart'ın dahili ekran kartı kullanarak) Bilgisayar açıldığında bir program yardımıyla sistemin ısı durumuna bakmak istedim ve CPU 85 - 95 arası sıcaklıkta olduğunu gördüm. Bu çok fazla olduğunu biliyorum.
İşlemciye TERMAL MACUN sürüldü ve FAN düzgün oturtuldu. Sorunu tam anlayamadım yardımcı olursanız sevinirim.

LifeStyle

Profesör
Reaksiyon puanı
802
e6300 işlemciden q9550 işlemciye geçtim ben de.. seni en iyi ben anlayabilirim..

bi bakalım duruma.. bendeki işlemcide şuan, klimalı ortamda, chrome açık, çekirdekler 40 42 derece ortalama olarak. stok soğutucuna bakmak gerekiyor. nasıl birşey, çok eski birşeyse yada bakırı artık ömrünü doldurmuşsa stok fanı değiştirmek gerekiyor..

ön tarafta fan var mı? egzoz fan yeterince iyi çalışıyor mu? kasa içindeki hava dolaşımı nasıl?

benim stok fanın tırnağı kırıldı, o derece sertleşmiş uzun süre kullanmaktan. yeni bir tane stok fan aldım. eğer sendeki de ömrünü tamamladıysa uygun fiyatlı bir stok rom öneririm.

senden isteğim kasanın yan kapağı açık şekilde kasanın içini çekmen. bir bakalım parça yada kablolardan dolayı mı hava akışı yok, hem stok fanına da bakalım.

foto attıktan sonra beni de etiketle, olmadı sana stok fan önereyim 50 60 liraya sıfır bir tane fan aldırayım.

ek olarak ısı için aida64 uygulamasını kullan (uygulama içinde / bilgisayar / algılayıcı) ısı değerleri için çalıştırdıktan 2-3 dakika sonra ekran görüntüsünü de atarsan iyi olur.

@tahiroski

tahiroski

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bilgisayar şuan arkadaşımda en yakın zamanda sana fotoğraf atacağım teşekkür ederim yorumun için.
Stok fan eski baya, önde fanı yok kasa da eski. egzoz fan yeterince iyi mi bir fikrim yok. Kasa içinde ki kablolar baya yoğun hava akışını engelliyor olabilirler. Fotoğraflardan sonra daha iyi anlarsın. Tekrar Teşekkürler @LifeStyle

LifeStyle

Profesör
Reaksiyon puanı
802
fotoğraf at bakalım neden 85 90larda geziyormuş.. elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.
@tahiroski

tahiroski

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
fotoğraf at bakalım neden 85 90larda geziyormuş.. elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.
@tahiroski
8a3ebde6-7421-48e8-9a9a-6a00a7fe6959.jpg
8e0d2b2b-56b6-4078-80aa-eca4f18b51ab.jpg
e67b0a86-1b87-4ce1-bd79-7d2e82e96614.jpg

Mesaj otomatik birleştirildi:

@LifeStyle sadece program açık başka hiçbir şey açık değil değerler böyle

Emir Aydın

Dekan
Reaksiyon puanı
3,635

LifeStyle

Profesör
Reaksiyon puanı
802
fotoğraflar için teşekkür ederim. kasada tozlu yerleri kalemle çizdim. yahu o toz nedir öyle? hiç mi temizlenmedi kasa?

termal macun sürüldü diyorsun, işlemci soğutucusunun üstünde tozlar var, hiç mi temizlemedin dikkat etmedin?

termal macunun işlemci ile soğutucu arasına sürüldüğünü biliyorsun değil mi? ben işlemciye macun sürsem, ordaki tozları kesinlikle temizlerim, kasa resmen pamukçuk bağlamış. ısısı tabii ki yüksek olacaktır.

bu toz nasıl giderilir? üfleyen bir hava püskürtme aletiyle tabii ki. süpürge kullanma, parçalarını çekebilir.

üzüldüğüm bir başka sorun da sen bu bilgisayarla oyun da oynamak isteyeceksin, bu kasayla oynaman zor. temizliğini iyi yaptırmalısın. işlemcinin ısınmasının sebeplerinden birisi de ya termal macunun dandik, yada bitmiş artık stok fan.. dikkat edersen cpu soğutucu 2200 devir ile dönüyor. kasanın egzoz fanı da 80 cm lik.. 120 lik değil.. yani küçük fan takılmış...

buradan sonra ne yapabilirsin? kızdım sana o kadar, şimdi yardımcı olayım..

1) kasayı tozdan temizleyeceksin (hava üfleyen birşey bulmalısın, var mı arkadaşlarında çevrende sor) süpürge kesinlikle kullanma, büyük tozları çeker ama küçük parçaları da kırabilir ucu.. bilmiyorsan süpürge ile temizlemeye yaklaşma sakın. saç kurutma makinasında "soğuk" üfleme modu varsa, onu kullanabilirsin. kesinlikle sıcak "üflemeyecek" ama.. parçalar fazla ısınırsa zarar görebilir. soğuk üfleyen "cool" tuşu ile saç kurutma makinasıyla üfleyebilirsin. tabii ki balkonda.. çok toz olacaktır. ağzını yüzünü de kapa, hasta eder insanı o kadar tozun içinde durmak.

eğer bunlardan hiçbirini yapamıyorsan, bir bilgisayarcıya gidip kasaya hava üfletmekten başka çaren yok. 20-30 lira birşey tutacaktır. fazla para verme. daha stok soğutucu ve 120 lik fan alacaksın.

2) o stok fan seni götürmez, şuan ki haliyle ısınıyor, oyun açtığın zaman daha çok ısınır.. fazla ısınması demek ilerleyen zamanda seni yarı yolda bırakır demek.. anakart parçalarına zorar verir demek ( kondansatörler patlayabilir demek, kondansatör patlaması yazıp google a bakabilirsin) fazla ısı fazla akım geçince (tabii yıllardır da kullanılıyor, sorun çıkaracaktır..

3) stok fan aldıktan sonra, paran yetiyorsa, bilgisayarcılardan (elektronik şeyler satanlarda vardır) 120 lik fan alacaksın. içerideki sicak havayı 80lik ile atamazsın.. netten de alabilirsin. dönüş hızlarını (anakartın destekliyorsa) değiştirebilirsin.

egzoz fanında dikkat edersen, yukarısında bir delik daha var, işte o 120 lik fanlar için. alınan yer küçük olanını takmış..

aklına takılan birşey varsa sor. bilgisayarı böyle kullanma, önce temizlik, sonra stok soğutucu ve egzoz fanı..

@tahiroski

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    860.4 KB · Görüntüleme: 150

tahiroski

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Öncelikle teşekkür ediyorum kızmakta haklısın :) :) Kasa benim değil arkadaşımın ve hiç bilgisayardan anlamıyor. 5 yıldır açmamış kasayı bile. Benim de çok bildiğim söylenemez ama idare ediyorum.
İlk açtığımda kasasını bende temizlemek istedim. Fakat hem zamanım yoktu hem de temizlemek için yer ve araç yoktu. Ama bu kadar ısıda etkili olacağını düşünmedim üstlerden büyük tozları alabildim sadece.
Temizleme işlemini yapıp tekrar denerim bu fan ile olmazsa dediğin gibi bir stok fan ve egzoz fan almasını söylerim.

LifeStyle

Profesör
Reaksiyon puanı
802
o 300 watt psu ile arkadaşın dediği gibi işin zor. e6600 den q9650 ye geçmişsin. kullanılan watt artmış, gtx 750 de ekleyince yetmeyebilir.. ani donmalar, kapanmalar, çalışmamalar olabilir.. aklında olsun..

temizlesin arkadaşın. böyle kullanılmaz çünkü. kolay gelsin :)

tahiroski

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Tekrar buraya yazarım sorun çözülmezse

İsimyok08

Profesör
Reaksiyon puanı
6,110
Burnuma Beko , Arçelik kokusu geldi :)

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Yukarda yazılmış. Stok fanın alüminyumu, tozdan ,toz kütlesi olmuş.Alümünyum blok özelliği diye bi şey kalmamış. Hiç bi ısı transferi yapamıyor.:)

Reaksiyon puanı
16,118
min. 500watt kaliteli psu bul everest,casper ve dandik marka olmasın.

tahiroski

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
@LifeStyle 400W güç kaynağı aldık. Yeni bakır stok fan aldık. Temizleme yaptık. CPU 40 dereceye düştü.
Fakat bu değişikliklerden sonra LAN ağ bağlantısı gitti internete bağlanmıyor bilgisayar, sürücü yok falan diyor. Geçen değiştirmeden önce bağlanıyordu. Aynı windows anlayamadım.

Reaksiyon puanı
16,118
psu gider ayak etherneti götürmiş geçmiş olsun benim kide öyle gitti asroc 775i945gz...

LifeStyle

Profesör
Reaksiyon puanı
802
marka model link paylaşın, power a bakalım, aynı şekilde stok fana da bakalım..

ethernet durduk yere bozulur mu ki öyle.. aygıt yöneticisinde gözüküyor mu? tanınmayan aygıt var mı? poweri söker takarken acaba eliniz çarpmış olabilir mi oradaki devrelere?