Soru Python ile Kendi Programlama Dilimi Nasıl Oluşturabilirim?

Bu konuyu okuyanlar

kankim00

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bir proje üzerinde çalışıyorum ve ipin ucunu bulamıyorum. Python ile kendi programlama dilimi nasıl geliştirebilirim?

Biraz daha açarsam, ara yüzlü uygulama geliştirmek istiyorum. Ve bu uygulamada kendi oluşturduğumuz kodu yazabileceğimiz bir kısım olacak, bu kısımda kendi programlama dilim ile kod yazacağım.

Örneğin; atama işlemi yaparken int a=0 yerine TamSayisi=0 veya int a=0 yerine int a===0 gibi kendi kurallarım ile programlama dilimi nasıl yaratırım?

Çözüm olarak TamSayi=0 şeklinde atama yapıp toplama çıkarma işlemi yapan bir kod bloğu oluşturursanız ben ipin ucunu bulmuş olacağım ve istediğim projeyi tamamlayacağım. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Emnn

Jet Sesi, Özgürlüğün Sesidir!
Emektar
Reaksiyon puanı
1,848
Öncelikle tam anlamıyla olmaz yani basit şeyleri yaparsınız .
Python da arayüz kütüphanesi bilmeniz gerek (PyQt5 ve Tkinter gibi ) bunları kullanarak kod yazacağınız yeri oluşturun ,çıktı yeri ve bir düğme koyun düğmeye basıldıkça O alanlardan veriler çeksin o verileri analiz ederek çıktı yerine çıkmasını sağlayın ancak bu çok zahmetli bir iş olacaktır . Python bilginiz ne kadar ? buda önemli tabi

lamer

Asistan
Reaksiyon puanı
150
Aslinda bahsettiğiniz iş kolay bir sey değil. Kendi interpreter ınızı yazmanız gerekiyor bunun icinde automata theory de bilgi sahibi olmalısınız. Once oluşturacağınız dilin kurallarini ve kumelerini belirlemelisiniz. Daha sonrasında lexical, syntax ve semantic analiz gibi asamalardan gecerek girilen kodu anlayip yorumlamalısınız. Cunku her bir parantezi, esitligi veya matematiksel sembolu analiz etmeniz, kurallariniz kapsaminda incelemeniz ve ne yapilmasina karar vermeniz gerekmekte
Mesaj otomatik birleştirildi:

Örnek olması açısından şu linkleri de bırakayım;

Burada python "sly" kütüphanesi kullanılarak yapılabilecek çok basit bir proje örneği var.

Burada ise çok uzun ve detaylı (20 part) fakat tam anlamıyla bir interpreter'ın nasıl oluşturulacağını anlatan bir yazı var.

Son düzenleme:

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Python programlama dilinin resmi interper'ı olan CPython zaten sizin dediğiniz gibi C dili ile oluşturulmuş bir interpreter'dır.
Bu bağlamda script dillerinin interpreter'ları başka bir script dili yerine compiled bir dilde yazılırlarsa performans olarak daha iyi olur.