Öneri Psu yandı

Bu konuyu okuyanlar

SeMuN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Merhaba.
Rampage 600 w 80+ bronze psu vardı ama bozuldu çalışmıyor artık. evde topraklama olmadığı için büyük ihtimalle. Kasaya dokununca bildiğin 60-70 volt çarpıyordu. Sadece kasadan değil TV den monitörden. Kötü bir evde oturuyorum topraklama yok kiradayim topraklama kendim yaptıramam ama geçici olarak evde kendim bilgisayar için bir topraklama yapabilir miyim birde topraklama olmayan bir evde hangi PSU dan kullanmalıyım önerilerinizi bekliyorum.

Sistem
Ryzen 5 2600
16 GB ram ddr4
240 ssd
7200 rpm hdd
Rx580 nitro+ 4gb
6 adet 120mm RGB fan

Bu sistem için en verimli PSU önerilerinizi bekliyorum. Ayrıca topraklama için ne gibi çözümler uretebilirim giriş katta oturuyorum.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,765
60-70 volt çapması topraklama sorununa benzemiyor gibi. Evin elektrik sistemi komple yanlış kurulmuş.

Bizim evde topraklama felan yok mesela. Eski neredeyse 20 yıllık kadar yaş biçilir.

Ama gel gör elektrik çarpması var mı?

+ ve - sistemi düzgün olursa topraklamaya ihtiyaç kalmıyor ki.

SeMuN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Voltajı abartmış olabilirim bilmiyorum parmağımı titretiyor akım dirseğe kadarda ağrı oluyor yüksek voltaj dan hiç anlamıyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Şimdi topraklama hattını kontrol kalemiyle kontrol ettim ve evin bütün odalarındaki prozlerde topraklamasindan elektrik geliyor tahminimce yapım aşamasındayken veya sonradan elektrik hattının eksi kablosu bir yerden topraklamaya bağlanmış olabilir. :(

Son düzenleme:

dijitaldunya

Öğrenci
Reaksiyon puanı
27
Elektirik sistemi eski ise hem cihazlara zarar veriyor hem de cebe benc eküçük bir usta ile bunu çözebilirsin, bazen bazı hatlarda aşırı yüklenme oluyor ve topraklama kısmı iptal oluyor.

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Psu bileşenleri kaliteliymiş dua et, attırmış içindeki sigortayı. Sisteme elveda ederdin yoksa.

SeMuN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Psu bileşenleri kaliteliymiş dua et, attırmış içindeki sigortayı. Sisteme elveda ederdin yoksa.
Bilgisayarın diğer bilesenlerinde hasar var mı bilmiyorum PSU alınca göreceğim. Bozulan PSU da sigorta göremedim start verince anlık fan tık ediyor ama çalışmıyor.

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Bilgisayarın diğer bilesenlerinde hasar var mı bilmiyorum PSU alınca göreceğim. Bozulan PSU da sigorta göremedim start verince anlık fan tık ediyor ama çalışmıyor.
İçinde olur zaten, atınca söküp yenisini lehimlemek gerekir. Garantiye yollayın varsa.

Ekli dosyalar

• images (4).jpeg
    images (4).jpeg
    7.1 KB · Görüntüleme: 56

SeMuN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
İçinde olur zaten, atınca söküp yenisini lehimlemek gerekir. Garantiye yollayın varsa.
Tekrar baktım ama göremedim malesef. Garantisi yok eğer sigorta varsa kolay hallederiz ama yok gibi
Mesaj otomatik birleştirildi:

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
İlk olarak o tip markalar çok verim vermez. Direk çöpe gidiyor çoğu. Seasonic, thermaltake, cooler master gibi markalar tercih edilmeli. Gelelim elektrik kısmına bunu da regülatör ile çözebilirsiniz.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Nasıl bi evmiş orası öyle. Ciddi elektrik sorunları olduğu beli. Sadece bilgisayar değil, buzdolabı vs.gibi cihazlarında risk altında. Tabi hepsinden önce sizin sağlığınız.

Ev sahibine söyleyin bi elektrikçi bulup ,yaptırsın.

O zamana kadarda bilgisayarın kasasının metal bi yerinden,bi kablo ile bi musluğa bi toprak hattı çekin Tabi bu sefer musluğa pek dokunamayacaksınız ama araya 3-5 tl lik bi aç/kapa anahtar koyabilirsiniz. Tabi hep bunlar tabiri caizse,fasaryadan ,uyduruk çözümler.

Korumaları düzgün bi power alın Kalitesiz bi şey olursa,yine çatlar patlarsa,pc nizi de alıp götürebilir beraberinde,çünkü
.

SeMuN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Nasıl bi evmiş orası öyle. Ciddi elektrik sorunları olduğu beli. Sadece bilgisayar değil, buzdolabı vs.gibi cihazlarında risk altında. Tabi hepsinden önce sizin sağlığınız.

Ev sahibine söyleyin bi elektrikçi bulup ,yaptırsın.

O zamana kadarda bilgisayarın kasasının metal bi yerinden,bi kablo ile bi musluğa bi toprak hattı çekin Tabi bu sefer musluğa pek dokunamayacaksınız ama araya 3-5 tl lik bi aç/kapa anahtar koyabilirsiniz. Tabi hep bunlar tabiri caizse,fasaryadan ,uyduruk çözümler.

Korumaları düzgün bi power alın Kalitesiz bi şey olursa,yine çatlar patlarsa,pc nizi de alıp götürebilir beraberinde,çünkü
.
Malesef ev sahibim oralı değil hiç bir yerine hiç bir masraf yapmıyor. Evle ilgili sorunları kendim yaptiracakmisim. Zaten blendir tost makinasi fırın bozuldu hep. Ev bakmaya başladım malum kira fiyatları aldı başını ama yapacak bişey yok. Psu olarak kaç w almalıyım?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
O zaman bir an önce çıkın ,kurtulun o evden.

Power olarak ,RX 580 epey güç harcayan bi karttır.Size en hesaplı ve kalite bi power önereyim.

SeMuN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
O zaman bir an önce çıkın ,kurtulun o evden.

Power olarak ,RX 580 epey güç harcayan bi karttır.Size en hesaplı ve kalite bi power önereyim.
Çok teşekkür ederim cevap veren ilgilenen herkese.