Yardım PSU'ya Anakart Bağlayınca PC Çalışmıyor

Bu konuyu okuyanlar

beribakberi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
merhaba bugun pc ye format atmisken bide temizlemek istedim ama tmeizlik ne yazik ki her zaman imandan gelmiyormus neyse temizledim tertemiz toparladim kasayi calistirmayi denedim sonra power in bozuk oldugunu gorup kisa devreyle calistirdim fakat ekran karti cok ses yaptigi icin kapatip ekran kartini tamir ettim ekran kartini tekrar takdigimda ise pc calismadigini fark ettim 12 volt kablosuna kadar herseyi denedim en son psu guc vermiyordur diye denedim psu kisa devre yapildiginda saglam calisiyor ama anakarta takdigimda tik yok sorunun anakart da oldugunu dusunuyorum simdi mermere statik elektriktendir diye yatirdim bildiginiz baska bir cozum yolu varsa lutfen yardimci olur musunuz

TKK

Asistan
Reaksiyon puanı
22
merhaba bugun pc ye format atmisken bide temizlemek istedim ama tmeizlik ne yazik ki her zaman imandan gelmiyormus neyse temizledim tertemiz toparladim kasayi calistirmayi denedim sonra power in bozuk oldugunu gorup kisa devreyle calistirdim fakat ekran karti cok ses yaptigi icin kapatip ekran kartini tamir ettim ekran kartini tekrar takdigimda ise pc calismadigini fark ettim 12 volt kablosuna kadar herseyi denedim en son psu guc vermiyordur diye denedim psu kisa devre yapildiginda saglam calisiyor ama anakarta takdigimda tik yok sorunun anakart da oldugunu dusunuyorum simdi mermere statik elektriktendir diye yatirdim bildiginiz baska bir cozum yolu varsa lutfen yardimci olur musunuz
Anakarttaki 24 pin girisinde bi sikinti olabilir

beribakberi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Anakarttaki 24 pin girisinde bi sikinti olabilir
peki hocam baska bir baslatma yontemi varmi bildiginiz avometre olmadigi icin olcemiyorum en azindan elimdeki imkanlarla denemeler yapayim
Mesaj otomatik birleştirildi:

belirtmeyi unuttum hocam anakrtimin modeli Quadro H81-A2C Intel H81 Soket LGA1150 DDR3 1600 Mhz VGA HDMI Anakart​

Son düzenleme:

TKK

Asistan
Reaksiyon puanı
22
peki hocam baska bir baslatma yontemi varmi bildiginiz avometre olmadigi icin olcemiyorum en azindan elimdeki imkanlarla denemeler yapayim

belirtmeyi unuttum hocam anakrtimin modeli Quadro H81-A2C Intel H81 Soket LGA1150 DDR3 1600 Mhz VGA HDMI Anakart​

Eger orayi kabloyu cikartirken zedelenmissen acilmaz

hakanyargici

Alpine F1 Racing Team
Reaksiyon puanı
963
Sorunun anakartta olabilceğini düşünüyorum. Her ne olursa olsun sistemi bu şekilde çalıştırıp kullanmanız sağlıklı olmayacağı için yapmanız gereken sorunlu bileşeni tespit edip değiştirmeniz yönünde olacaktır.

Hamza Sağlam

Doçent
Reaksiyon puanı
751
PSU’nun çalışıp çalışmadığını anlayabileceğin en kesin çözüm başka bir bilgisayarda test etmek. Kısa devre pek doğru bir test değil.

beribakberi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Eger orayi kabloyu cikartirken zedelenmissen acilmaz
zedelemedim ama kisa devre yaparken yakmis olabilir miykm onu dusnuyorum

Sorunun anakartta olabilceğini düşünüyorum. Her ne olursa olsun sistemi bu şekilde çalıştırıp kullanmanız sağlıklı olmayacağı için yapmanız gereken sorunlu bileşeni tespit edip değiştirmeniz yönünde olacaktır

hocam bugun tamirciye gittigimde at bunu dedi direk bakmadan dedim kondansatör degisimi falan yapalim yok dedi at hicbiseyine bakmadan

hakanyargici

Alpine F1 Racing Team
Reaksiyon puanı
963
Maddiyat ve bütçe durumunuz nedir bilmiyorum fakat en masrafsız yoldan devam etmek isterseniz LGA1150 soketler hala günümüzde performans olarak iş görebilen i5 ve i7 işlemcileri kullandırmaktadır.

PSU ile olan etkileşimlerden kaynaklı net bir tanı konulmamış olsada ileride baş ağrıtabilir. PSU markası çok önemli olmakla beraber eski nesil giriş seviye anakartların koruma sistemleri neredeyse hiç olmadığı için tüm bileşenler bozulmaya açık durumda olabiliyor. Günümüzde satışta olan neredeyse tüm PSU modelleri bu konuda işini başarıyla yerine getirebilmektedir. Ek olarak sıfır PSU almanız sisteme yapılabilecek sağlıklı bir yatırım olabilir.