Protein Tozu Nasıl Kullanılmalı

/xo/

Dekan
Protein tozu konusunda en çok merak edilen konulardan biri de protein tozlarının ne zaman alınması gerektiğidir. Çünkü protein tozunu doğru zamanda almazsanız gerektiği gibi faydalanamazsınız. Bu nedenle protein tozunu en ideal zamanda kullanmalısınız.


Protein Tozu Kullanım Zamanları

Protein tozunun kullanım zamanları yapılan spor çeşidine, spor sıklığına, öğünlerin zamanına göre değişkenlik gösterebilir. Yapılan araştırmaların dahilinde ortaya çıkan sonuçlara göre protein tozlarının en uygun kullanım zamanları aşağıda belirtilen zamanlardır.

1. Sabah Kalkınca

Sabah kalktığınız zaman vücudunuz açtır ve uzun bir süredir yemek yemediğiniz için kaslarınız besinsiz haldedir. Protein olmadan kaslarınız parçalanmaya, yani enerji için tüketilmeye başlanır. Sabah kalktığınız an hızlı sindirilen whey proteini almanız kaslarınıza protein akışı sağlayacaktır ve böylece bu parçalanma işlemi başlamayacaktır. Bu protein aynı zamanda vücudunuzu daha anabolik bir ortama sokacaktır.

2. Çalışmadan Önce

Vücut geliştirme çalışırken kaslarınız mikro-travmaya uğrar. Ve oluşan bu mikro hasarı onarmak için proteine ihtiyaç duyarlar. Çalışmadan önce protein almanız, kaslarınızın onarılması için proteinin hazır olmasını sağlayacaktır. Ama zamanlamaya dikkat etmeniz de önemlidir. Protein tozunu çalışmadan birkaç dakika önce almak yerine, yaklaşık yarım saat veya 1 saat önce almalısınız.

3. Çalışmadan Sonra

Çalışma sonrası kasların besinlere ve insüline karşı en hassas olduğu zaman dilimidir. Özellikle bu noktada kaslara hızlı bir şekilde protein ulaştırmanız hayati önem taşır. Çalışma biter bitmez bir ölçek whey proteini almanız kaslarınızın onarılmasına çok büyük bir hız katacaktır. Unutmayın ki eğer iyi beslenmezseniz çalışmanız boşa gidebilir.

Buna ek olarak, yapılan araştırmalar, çalışma sonrası whey proteinin yanında yavaş sindirilen kazein proteini de almanın kas ve kuvvet artışına önemli katkı sağladığını gösteriyor. Whey proteiniyle beraber kazein proteini de almayı düşünebilirsiniz.

4. Yatmadan Önce

Gece yaklaşık 6-8 saat uyuyorsunuz ve bu sırada hiçbir şey yemiyorsunuz. Bu nedenle kaslarınız besinsiz kalabiliyor. Buna engel olmanın en iyi yolu gece yatmadan önce yavaş sindirilen bir protein çeşidi, mesela kazein proteini, kullanmak. Böylece kazein proteini gece boyunca kaslarınızın besinsiz kalmamasını sağlayacak ve kas yıkımına engel olacaktır.

SUPLEMENTLER
 
Üst