Programcılığa Giriş İçin Yardım [Amaçlara göre ]

Bu konuyu okuyanlar

fthnakdi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar. Sizden bir konuda yardımcı olmanızı istiyorum . Lise 1. sınıftayım ve 2 yıldır web tasarımla uğraştım . Ve artık programcılığa başlamak istiyorum .
Amacım :
Ailemin pek bir durumu yok ve dedemle yaşıyorum ama Allah'a şükür hiçbir şeyimiz eksik değil . Benim amacım dedeme pek yük olmak istemiyorum . Hani kendi istediklerimi alım (ps3 , 3d led tv vs. vs.) . İşte çok tanıdıklardan duydum . Aile dostu çok gereksiz bir yazılım yapıyor App Store koymuş 400bin kişi indirmiş . 1 dolardan 300bin $(Çünkü Apple %25ini alıyor.)
İşte ben bu işte çok ciddiyim . Allah'a şükür aklım yerimde ve şükür çalışkan zekiyim . İTÜ Bilgisayar Bölümü istiyorum . Yani ciddiyim. Yaşıma takılmayın ciddiyim .
Sizden şu konuda yardım istiyorum . Amacım belli. İOS , Android , Ve diğer işletim sistemlerinde(bada,pardus,linux,windows mobile,win7,ubuntu) az çok programlama yapmak istiyorum.
Ve bunlar için ne tür matematik bilgisine ihtiyacım var ?(Olasılık,Faktoriyel ?).Hangi dilden başlamalıyım ? Pascal dili hakkında bilgi verir misiniz ? Android ve İOS'un biliyorsunuz sürekli güncelleme çıkartıyorlar . Bazı telefonlara update olmuyor . Onlar için ayrı programlama yapsam gene kodları değiştirmek mi zorundayım ? Misal Android 4.0.1'e göre yazdım . Bi model Android 2.3de kalmış. Ben bu telefonlara göre nasıl yazarım ?Benim fikirlerim ise Java'yı kesin olarak öğrenmem gerekiyor . Çünkü bazı telefonların donanımları oldukça kötü . Diğer türlü kasabilir diye düşündüm .
Okuyan ve yorum yapan/yapmayan herkese teşekkürler ...

byuCk

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Öncelikle ciddi olduğunu anladım kardeşim. ;)

C#, Java, PHP, HTML, CSS, JQUERY

bunları mutlaka öğren. Ben de bunları öğreneceğim inşaallah.

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Mobil uygulama konusunda uzmanlaşmak istiyorsan eğer;ios için sırasıyla c , c++ , objective-c (ios uygulamaları objective c ile yazılıyor)android için javaios için uygulama hazırlamak uzmanlık gerektirir ve zordur. Android ise daha kolay, o nedenle java dilini öğrenip android ile başlaman senin için daha güzel olacaktır. Ayrıca uygulama marketlerinde gördüğün o para basan uygulamaların %99 10larca kişinin çalışıp ürettiği prof. şirket ürünü uygulamalar. Bireysel anlamda bu işte para kazanan vardır elbette ama çok nadir, 5-10 yıllık tecrübeli yazılımcılar belki kendileri böyle birşeyin altından kalkabilir.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Heşeyi bırak o dediklerini alma 3d led tv ps v.s boşver otur sabah akşam üniversite sınavına çalış birde ingilizce çalış yaz tatilinde php + html ile web tasarımı ve projelerini geliştir illaki birşeylar yapacam dersen

fthnakdi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Teşekkürler arkadaşlar ... Sonradan aklıma geldi . Üniversitedeki ihtiyaçlar , yurtdışı staj falan iyi tutucak . Şimdiden para biriktirsem iyi galiba . Ben İlk İmza'm hesabı cıkartmaya gidiyorum :)

Stone

Profesör
Reaksiyon puanı
10
Öncelikle herhangi bir programlama dilinden ziyade, Algoritma öğrenmeye bak. İlk önceliğin bu olsun. Algoritmayı tamamen kavradığında, diller ile ilgili bir sıkıntın kalmaz.

hbektas

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öncelikle herhangi bir programlama dilinden ziyade, Algoritma öğrenmeye bak. İlk önceliğin bu olsun. Algoritmayı tamamen kavradığında, diller ile ilgili bir sıkıntın kalmaz.

Evet Algoritma kurmak bu işin Temeli Akış şeması eşliğinde yapmak istediğin programı daha kolaya indirgeyebilir ve kafan karışmaz. Android Programlama İle uğraşmak istiyorsan. Arkadaşların dediği gibi Java üzerine yoğunlaş. Ayrıca Javayı sadece Android programlarda kullanmassın. Web tabanlı uygulamalarda da Java kullanılan yerler var. İOS a program yazmak için sanal geliştiriciler varmı bilmiyorum son zamanlarda takip etmedim ama bir ara sadece Apple bilgisayarlarda uygulama geliştirilebiliyor diye duydum.(Ama şimdi ne oldu bilmiyorum ). Android te ise "Eclipse" geliştiricisini kullanabilirsin. Android SDK Manager i kullanarak pcnde Sanal Cihazlar Oluşturup Yazdığın Uyglamayı Test edebilirsin... Ben Bir çok konu düşündüm Android te yazılmak üzere fakat baktığımda düşündüğüm programların birçok farklı türü yazılmış :) Oyüzden Masaüstü Programlama ile Ugraşıyorum.

Android Öğrenmek İstiyorum diyorsan;

http://www.programlamadefteri.com/mobil/android-programlama-ders1eclipse-ve-android-sdk-kurulumu-340

Bu Link Temel Aşamada işine yarayacaktır.Uzun uzadıya dersler ile anlatılmış, SDK Manager ve Eclipse Kurulumunuda Anlatmaktadır. Her hangi bir sorun olursa Hüseyin Bektaş ile bana ulaşabilrisin ve Diğer Arkadaslarda buradan ulaşabilir. İyi Günler ;)