Porsche'nin LMP1 aracı, Hamilton'ın Spa F1 tur rekorunu kırdı!

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar Konu (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

MrtAltg

Dekan
Onursal Üye
Porsche'nin 919 Hybrid LMP1 aracı, geçen yıl Formula 1 yarışında Lewis Hamilton'ın pole derecesinden daha hızlı bir zaman turu ortaya koydu ve Spa Francorchamps'ın gayri resmi tur rekorunu kırdı.

Eski FIA Dünya Dayanıklılık Şampiyonası pilotu ve şampiyonu Neel Jani, Belçika GP'sinin yapıldığı Spa pistinde pazartesi günü -üzerinde değişiklikler yapılmış- 919 Hybrid Evo ile 1:41.770'lik bir tur attı.
Mevcut 7.004 km'lik pist düzeninde şimdiye kadar atılan en hızlı tur 1:42.553'le Hamilton'dan gelmiş ve bu derece aynı zamanda geçen yılın pole derecesi olmuştu. Böylelikle tur rekoru Neel Jani'ye geçti.
Porsche, WEC'in en üst sınıfından çekilmesinin ardından bu yıl yarışmayı bırakan LMP1 aracıyla 'Dünya Turuna' çıkıyor ve kısıtlama olmayan mevcut araçta pek çok değişiklik yapılmış durumda.
Porsche'nin LMP1 patronu Andreas Seidl, "Mühendislerimiz için gurur verici bir gün oldu. Bu ek başarı LMP ekibimizin büyük çalışmalarının sonucu geldi. Neel ve tüm ekibi bunu başardıkları için kutlarız."
"2017'deki altı LMP1 pilotunun tamamı bu projeye katkıda bulundu. WEC kısıtlamalarını azalttığımızda Porsche 919 Hybrid'in yeteneklerinin nasıl olacağını göstermek en büyük hedefimizdi." dedi.

919 Evo'da yapılan değişiklikler arasında daha geniş ön difüzör ve arka kanadın yanı sıra, öne ve arkaya DRS eklenmesi yer alıyor. Ayrıca takım LMP1 yakıt akışı kuralları nedeniyle 500 beygir güç üreten 2.0 litrelik V4 motoru 720 beygir güç üretebilecek şekilde ayarladı ve Jani düzlüklerde 359 km/s sürate çıktı. Ek olarak Hibrit sistemi de 2017 aracına kıyasla 40 beygir daha fazlasını verecek şekilde düzenlendi.
Jani, "919 Evo, inanılmaz şekilde harika. Bugüne kadar sürdüğüm en hızlı araç. Yol tutuş farklı bir boyutta."
"Bu tur, 2017'deki F1 turundan daha hızlı olmakla kalmayıp, geçen yılki LMP1 pole turuna kıyasla 12 saniye daha hızlı!"
"Spa'da çok yoğun üç gün oldu. Bugün sabah attığım ilk turda performansımızın süper olduğunun farkındaydım. Yarış mühendislerimiz ayarlar konusunda harika bir iş yaptılar ve tabii ki Michelin lastikleri inanılmazdı." dedi.
919 Evo'nun Nurburgring, Goodwood, Brands Hatch ve Laguna Seca'da sürüş yapmaya devam etmesi planlanıyor.
Porsche'nin LMP1 aracı, Hamilton'ın Spa F1 tur rekorunu kırdı!
 

Son mesajlar

Üst