Popülerite kazanmış Amerikan | Chevrolet neden başarısız oldu?

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,988
Bir zamanlar ülkemizde oldukça popülerite kazanmış Chevrolet markası, özellikle Captiva ve Cruze modellerini bilenimiz çoktur.
Peki bu devasa firma neden otomobil pazarında birçok ülkeden destek elini çekti?
AAF579D3-3355-4AC5-917A-AC024CDD5232.jpeg

6EB251F1-0A0B-4443-9DC1-5F3EBA660819.jpeg

Fikirlerinizi bekliyorum.

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
General Motors'un berbat yönetimi. Daewoo, SAAB vs. gibi şirketleri satın alıp batırdılar. Holden markasınıda batırdılar ve seneye kapanıyor. Opel ve Vauxhall'ı satmakla iyi yaptılar. PSA çok iyi yönetiyor GM'den.

1. Araç (Chevrolet Captiva) Opel/Vauxhall Antara oluyor. :D Aslında Captiva'nın başka versiyonu.

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,988
General Motors'un berbat yönetimi. Daewoo, SAAB vs. gibi şirketleri satın alıp batırdılar. Holden markasınıda batırdılar ve seneye kapanıyor. Opel ve Vauxhall'ı satmakla iyi yaptılar. PSA çok iyi yönetiyor GM'den.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sebebi, Opel General Motors'dan Chevroleti çekmesini istedi. Onlarda kabul etti. Isteme sebebi iş baltalamadan. Zaten Opel'de General Motors'a para kazandırıyordu. Genel çekilme sebebi sanırım Avrupa ülkelerindeki Chevroletler beğenilmediğinden Avrupa'dan çekildi General Motors. Opel ve Vauxhall'ı satma sebepleri zarar ettirdiğinden GM'yi ve Avrupa pazarından çekileceklerinden dolayı satıldı.

1. Araç (Chevrolet Captiva) Opel/Vauxhall Antara oluyor. :D Aslında Captiva'nın başka versiyonu.
Aynem o şekilde biliyordum ben de. Yanlış biliyorum zannettim yoksa makale tarzında bir yazı oluşturacaktım.

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,988
Antara’yı makyajlayıp tekrardan Captiva olarak sundular.

Aslında yeni kasa Captivalar (2013’den sonra olan kasa, yukarıdaki.) o kasayı çok beğenmiştim ama bir yıl geçmeden Avrupa pazarından çekildiler.

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Antara’yı makyajlayıp tekrardan Captiva olarak sundular.

Aslında yeni kasa Captivalar (2013’den sonra olan kasa, yukarıdaki.) o kasayı çok beğenmiştim ama bir yıl geçmeden Avrupa pazarından çekildiler.
GM, eskisi gibi sadece Amerika kıtasında olacak 2021'de Holden'ı da kapattığında. Ama ileride geri dönebilirlermiş.

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,988
GM, eskisi gibi sadece Amerika kıtasında olacak 2021'de Holden'ı da kapattığında. Ama ileride geri dönebilirlermiş.
Şahsen ülkemize tekrardan dönerse Aveo modeli F/P modeliydi zamanında sınıfına göre. Tutulacağını düşünüyorum. Tabi yakıt işi ayarlanabilirse.

alpacino_34

Müdavim
Reaksiyon puanı
495
Şahsen ülkemize tekrardan dönerse Aveo modeli F/P modeliydi zamanında sınıfına göre. Tutulacağını düşünüyorum. Tabi yakıt işi ayarlanabilirse.
Rezil bir tasarımı vardı aveo’nun Chevrolet tutunamadı malesef ne parça fiyatlarından , ne de yakıt tüketiminden konfor desen o da yoktu , performans olarakta gerideydi , donanım olarak da öyle ..

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,988
Rezil bir tasarımı vardı aveo’nun Chevrolet tutunamadı malesef ne parça fiyatlarından , ne de yakıt tüketiminden konfor desen o da yoktu , performans olarakta gerideydi , donanım olarak da öyle ..
Günümüzde çoğu müşteri bakmıyor bunlara. Evet tasarımı aynı Şahin gibiydi farları çok ilkeldi, ama arabam olsun ayağımı yerden kessin yeter diyor bugün çoğu kişi. Tam bu söz için uygun bir araçtı Aveo. Motoru ve çekişi çok güçsüzdü, bir kere bu araca bindiğimi hatırlıyorum. 3 kişiyle yokuşta bayılıyordu. Zaten bütçesi olan diğer markalara bakar bence. Cruze tipik bir Focus donanımına sahipti, Chevrolet bünyesinde Mondeo gibi görülüyordu fakat bence o da iyi bir araç değildi genelinde. Trio için de özetle dış görünüş olarak Mokka X gibi dursa da şanzıman ve motor konusunda oldukça başarısızdı. Captiva fena değildi fakat çok yüksek bir yakıt tüketimine sahipti. Ayrıca donanım olarak da 2009-2012 yılları arasında oldukça geri bir araçtı donanım olarak. 2013 kasa çok güzeldi benim gözümde, fakat o yıl Avrupa pazarından çekilme söz konusu olduğu için haybeye gitti o kasa da.

Son düzenleme:

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Günümüzde çoğu müşteri bakmıyor bunlara. Arabam olsun ayağımı yerden kessin yeter diyor. Tam bu söz için uygun bir araçtı Aveo. Cruze tipik bir Focus donanımına sahipti, Captiva fena değildi fakat çok yüksek bir yakıt tüketimine sahipti. Ayrıca donanım olarak da 2009-2012 yılları arasında oldukça geri bir araçtı.
www.chevrolet.com.tr hala duruyor.

alpacino_34

Müdavim
Reaksiyon puanı
495
Günümüzde çoğu müşteri bakmıyor bunlara. Arabam olsun ayağımı yerden kessin yeter diyor. Tam bu söz için uygun bir araçtı Aveo. Cruze tipik bir Focus donanımına sahipti, Captiva fena değildi fakat çok yüksek bir yakıt tüketimine sahipti. Ayrıca donanım olarak da 2009-2012 yılları arasında oldukça geri bir araçtı.
Chevy’nin alınacak arabası varsa onlarda şunlardır;
Chevrolet Tahoe V8 5.2
Chevrolet Blazer V6 4.3
Chevrolet Silvarado
Bak bunlar dışındaki Chevylere hiç bakmıyorum Captivaymış Cruze muş :)

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Chevrolet Tahoe V8 5.2
Chevrolet Blazer V6 4.3
Chevrolet Silvarado
Holden Blazer'da var. :)

Chevrolet Tahoe V8 5.2
Chevrolet Blazer V6 4.3
Chevrolet Silvarado
Cruze çok iyi. Çok sağlam ve WTCC şampiyonudur. EuroNCAP'den 5 yıldızı var.

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,988
Chevrolet Tahoe V8 5.2
Chevrolet Blazer V6 4.3
Chevrolet Silvarado
Asıl iyi araçlar bunlardı dediğiniz gibi. Chevrolet aslında fiyatına göre iyiydi ama çok da beklentiye girilmemesi gereken bir markaydı bence. Modeller o şekildeydi. 2012 yılında Ford Halojen farlardan Xenon, LED far konseptine geçerken daha Chevrolet araçlarına Projeksiyon tipi farları yeni entegre ediyordu. Özet olarak geriden geliyordu bence.

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Cruzeler çok hoşuma gidiyor, hem konfor, hem güvenlik açısından heybetli duruşu var biraz yakıyor ama ucuza alıyorsan bir yerden de kısman gerekecek, bastığındada gidiyor.

alpacino_34

Müdavim
Reaksiyon puanı
495
Holden Blazer'da var. :)

Cruze çok iyi. Çok sağlam ve WTCC şampiyonudur. EuroNCAP'den 5 yıldızı var.
Evet tasarımıda çok güzel. Ancak cruze’da üst kapak conta yakma olayı vardı 6-7 bin deviri güzel çeviriyordu ama contayı da bir güzel haşlıyordu uzun KM ler yapamıyor , ya segman atılıyor ya da rektefiye yiyordu , yakıt tüketimi de fazlaydı klasik amerikan kökenli TR şartlarına uyum sağlayamıyor.

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
4X4 HUMMER oynama zamanı geldi GM demişken. :D Bende oyun mevcut orijinal olarak. Chevrolet, Cadillac, GMC, HUMMER var oyunda. DVD'sinde GM logosu var zaten. 2009'a göre çok iyi grafiği var. Araçlar kırılıyorda.

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,144
-Yakıt
-Pahalı ve fiat reno gibi kolay olmayan parça tedariki
-Motorlarının hacmine göre güçsüz olması(turbolular hariç)
-Dizel seçeneğini fazla sunmaması
-pazarlama stratejisi

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,380
Herkesin bir popisi vardır, o popiden herkesin kendinin memnun olması gerekiyor, senin benim değil.

Kelime kötü anlam içermiyor baştan söyleyeyim bilenler bilir.

ikakbay

Asistan
Reaksiyon puanı
65
araçlar amerika için tasarlanmış ve ağırlardı, türkiyede vergilerden dolayı, düşük hacimli motorlar getirilince hem performans düştü hem de yakıt tüketimi arttı, bu yüzden de tutmadı.

Hakantoris

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,242
Ben konu hakkında 3 temel etken görüyorum
1.Etken :Avrupa pazarında satılan Chevrolet modelleri Amerikan değil Korelidir. logolu halidir. İnsanlar eski Chevroletlerin yani Amerikan Chevylerin geleceğini düşündüler. Ama Daewoo modellerinin Chevrolet logolu modelleri gelince hayal kırıklığına uğradılar ve beklenen satış gerçekleşemedi.

2.Etken: General Motors'un yanlış pazarlama stratejisi. Bildiğiniz gibi çoğu şehirde Chevrolet marka otomobiller Opel Showroomlarında satılıyordu. Opel'den daha ucuz modelleri vardı. Ve bazı müşteriler Opel yerine Chevrolet aldı. Aslında para yine GM'e geldi ama Opel'in müşterisinin Chevrolet'e kaymasına rağmen satış rakamlarının beklenildiği gibi olmaması Avrupa pazarında Chevrolet'in fişini çeken etkenlerden biri.

3.Etken: Verimsiz motorlar ve o dönemde ülkemizde oldukça yaygın olan dizel motor furyasına tamamen katılamamış olmasıdır.

Bu 3 temel etkenin sonucu olarak 2013 yılında General Motors Chevrolet'i Avrupa pazarından çekmiştir. Sebebi ise Avrupa'da Opel'e daha fazla odaklanmaktır. Kısacası yanlış pazarlama stratejisi :D

Hakantoris

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,242
araçlar amerika için tasarlanmış ve ağırlardı, türkiyede vergilerden dolayı, düşük hacimli motorlar getirilince hem performans düştü hem de yakıt tüketimi arttı, bu yüzden de tutmadı.
Avrupa pazarına gelen Chevroletler ile Amerilka pazarındaki Chevroletlerin alakası yok hocam.

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,380
Opel PSA grubuna satıldığına göre Avrupaya yeniden geri dönebilir.

Hakantoris

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,242
Opel PSA grubuna satıldığına göre Avrupaya yeniden geri dönebilir.
Dönse bile yine birşey yapamaz. Fiat hariç bütün Avrupalı otomobil markaları son 5 yılda atağa geçti. Avrupaya tekrar gelse bile yine Amerikan modellerini getireceklerini sanmıyorum. Avrupalılar küçük araba sever genelde.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...