Poco F5 kullanım testi

Bu konuyu okuyanlar

KaTaRaN

Profesör
Reaksiyon puanı
2,517
Herkese merhaba,

8 aylık iPhone 13 Pro deneyiminden sonra sonunda sattım. iOS bana göre değil onu anladım. Yerine aldığım cihaz ise Poco F5 oldu. HB üzerinden 18k'ya aldım. İncelemeye herkesin merak ettiği işlemci üzerinden başlıyorum.

İşlemci: Snapdragon 7 Gen +2
AnTuTu puanları v10 ile 1m+ üzerinde alan bu işlemci tabiri caizse akıyor. Telefon üzerinde hiç oyun oynamadığım için tam performans çalışmasını hiç görmedim. Fakat CPU Thottle uygulaması ile de kullandım. Stabilesi çok bozulmuyor. 25 dk test yaptığım sürede çok fazla pil kaybetmedi ve cihazın ısındığı da pek söylenemez.

Ekran: Ekran olarak Amoled 120 Hz bir ekran bazı yerlerde 12 bit renk desteği bulunmakta ve 68 milyar renk gösterimi yazıyor. Günlük kullanımda pek farkını göremedim. 120 hz güzel çalışıyor. Geceleri kullanırken gözlerimi kapattığımda 1920 pwm yenilemenin faydasını gördüm diyebilirim. Gözümün önünde ekran yenilenme hızı olmadığı için daha rahat hissettim.

Ses: Hoparlör olarak ses yüksek olsada kaliteli bir ses yok. Ciğerinden gelen bir tokluk aradığım.

Kamera: İncelemelerde kamera çok kötü falan demişlerdi. Ben şahsen kameradan memnun kaldım. Tabii ki amiral gemisi kameraları ile kıyaslanmaz fakat ben çok fotoğraf çekilmem diyen vatandaşı da üzmez.

Batarya: 67w hızlı şarj cidden çok iyi bir şeymiş. 40 dk gibi bir sürede 0 dan 100 e şarj oluyor. Batarya olarak günlük kullanımdan dolayı 2 gün bazen 2,5 günü bile çıkarıyor. Bataryayı hiç düşünmüyorum.

Yazılım: Android 13 ve MIUI 14 olan bu cihazda ben yazılımsal olarak bir problem görmedim. Cihaz gayet akıcı takılma donma kasma uygulama atması gibi hiçbir şey yok. Tepkiler gayet hızlı.

Kasa ve malzeme kalitesi: kasa çok iyi elde tutuşu falan kenarları düz. Fakat malzeme kalitesi olarak plastik benim hoşuma gitmedi. En dandik giriş seviyesi telefonların bile arkası cam iken bunda neden plastik kullanılmış anlamış değilim. Ben plastik malzemeyi sevmedim. Kılıfsız kullanmadığım için çok kasmadım ama plastik cidden çok kalitesiz hissettiriyor.

Sonuç olarak ise iOS cidden pişmanlıktır. Ben Android'e döndüm ve mutluyum. Poco F5'i tavsiye ederim.

Son düzenleyen moderatör:

Umut Keleş

Ben;neden yaptım böyle.
Reaksiyon puanı
864
Herkese merhaba,
8 aylık iPhone 13 pro deneyiminden sonra sonunda sattım. İos bana göre değil onu anladım. Yerine aldığım cihaz ise poco f5 oldu. Hb üzerinden 18k ya aldım. İncelemeye herkesin merak ettiği işlemci üzerinden başlıyorum.
İşlemci: SD 7GEN+2
Antutu puanları v10 ile 1m+ üzerinde alan bu işlemci tabiri caizse akıyor. Telefon üzerinde hiç oyun oynamadığım için tam performans çalışmasını hiç görmedim. Fakat cpu thottle uygulaması ile de kullandım. Stabilesi çok bozulmuyor. 25 dk test yaptığım sürede çok fazla pil kaybetmedi ve cihazın ısındığı da pek söylenemez.
Ekran: ekran olarak amoled 120hz bir ekran bazı yerlerde 12 bit renk desteği bulunmakta ve 68 milyar renk gösterimi yazıyor. Günlük kullanımda pek farkını göremedim. 120 hz güzel çalışıyor. Geceleri kullanırken gözlerimi kapattığımda 1920 pwm yenilemenin faydasını gördüm diyebilirim. Gözümün önünde ekran yenilenme hızı olmadığı için daha rahat hissettim.
Ses: hoparlör olarak ses yüksek olsada kaliteli bir ses yok. Ciğerinden gelen bir tokluk aradığım.
Kamera: incelemelerde kamera çok kötü falan demişlerdi. Ben şahsen kameradan memnun kaldım. Tabi ki amiral gemisi kameraları ile kıyaslanmaz fakat ben çok fotoğraf çekilmem diyen vatandaşı da üzmez.
Batarya: 67w hızlı şarj cidden çok iyi bir şeymiş. 40 dk gibi bir sürede 0 dan 100 e şarj oluyor. Batarya olarak günlük kullanımdan dolayı 2 gün bazen 2,5 günü bile çıkarıyor. Bataryayı hiç düşünmüyorum.
Yazılım: android 13 ve miui 14 olan bu cihazda ben yazılımsal olarak bir problem görmedim. Cihaz gayet akıcı takılma donma kasma uygulama atması gibi hiçbir şey yok. Tepkiler gayet hızlı.
Kasa ve malzeme kalitesi: kasa çok iyi elde tutuşu falan kenarları düz. Fakat malzeme kalitesi olarak plastik benim hoşuma gitmedi. En dandik giriş seviyesi telefonların bile arkası cam iken bunda neden plastik kullanılmış anlamış değilim. Ben plastik malzemeyi sevmedim. Kılıfsız kullanmadığım için çok kasmadım ama plastik cidden çok kalitesiz hissettiriyor.
Sonuç: sonuç olarak ise ios cidden pişmanlıktır. Ben android e döndüm ve mutluyum. Poco f5 i tavsiye ederim.
Pocolar kamerayı tabiri caizse çok da takmazlar ama performans cihazlarıdır. Güzel seçim yapmışsınız.