Soru PlayStation bilgisayar gibi kullanılabilir mi?

Bu konuyu okuyanlar

Maus.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
27
PlayStation hakkında hiçbirşey bilmiyorum ama aklıma takıldı birden acaba bilgisayar kasası gibi kullanılabilir mi? Ya da parçalarını bilgisayar kasasına entegre edebilirmiyiz?

yusufege

servet sayar
Reaksiyon puanı
849
PlayStation hakkında hiçbirşey bilmiyorum ama aklıma takıldı birden acaba bilgisayar kasası gibi kullanılabilir mi? Ya da parçalarını bilgisayar kasasına entegre edebilirmiyiz?
parçalar entegre edilir kasaya ama sadece custom kasa olur bir değişiklik olmaz pc gibi kullanamazsın pc kullanmak istiyosan pc alcaksın

EFI Shell

shellx64.efi
Moderatör
Super Moderator
Reaksiyon puanı
18,926
Sizde hangi PS var?

EFI Shell

shellx64.efi
Moderatör
Super Moderator
Reaksiyon puanı
18,926
Ekran kartı falan yokmu hiç bunlarda?
Var tabii ki de. Mesela PS5'te AMD Oberon var. Bunun Plus'ı çıktı birde. PS3'te NVIDIA RSX var. SoC'u ise Sony Cell adındaki IBM PowerPC mimarili SoC mesela. Nintendo GameCube ve Wii'nin de SoC'u IBM PowerPC mesela. Sırasıyla ekran kartları ATI Flipper ve Hollywood. PS4 ve Xbox One serisinde ise AMD Jaguar var mesela. Xbox 2001'de ise başta AMD SoC vardı ama sonradan modifiyeli bir (sanırsam 800 MHz idi) Intel Pentium III var. PS1 ve PS2 ise televizyonlardaki uydu alıcılarının genelindeki gibi MIPS mimarili SoC var. PS2'dekinin ismi Emotion Engine.

Mesela PS2 için Linux dağıtımı mevcut:
PS3 için de vardı sanırsam ama Sony mahkemeye vermişti diye biliyorum.

Maus.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
27
Var tabii ki de. Mesela PS5'te AMD Oberon var. Bunun Plus'ı çıktı birde. PS3'te NVIDIA RSX var. SoC'u ise Sony Cell adındaki IBM PowerPC mimarili SoC mesela. Nintendo GameCube ve Wii'nin de SoC'u IBM PowerPC mesela. Sırasıyla ekran kartları ATI Flipper ve Hollywood. PS4 ve Xbox One serisinde ise AMD Jaguar var mesela. Xbox 2001'de ise başta AMD SoC vardı ama sonradan modifiyeli bir (sanırsam 800 MHz idi) Intel Pentium III var. PS1 ve PS2 ise televizyonlardaki uydu alıcılarının genelindeki gibi MIPS mimarili SoC var. PS2'dekinin ismi Emotion Engine.

Mesela PS2 için Linux dağıtımı mevcut:
PS3 için de vardı sanırsam ama Sony mahkemeye vermişti diye biliyorum.
Bilgisayardakinden farkı ne bunların?

EFI Shell

shellx64.efi
Moderatör
Super Moderator
Reaksiyon puanı
18,926
Bilgisayardakinden farkı ne bunların?
Özel tasarım SoC'lar ve GPU'lar. IBM PowerPC'yi tam ne zaman kullanmaya başladılar hatırlamıyorum ama 2006'ya kadar Apple, IBM PowerPC'li Macbooklar ve Mac'ler satıyorlardı. 2006'da ise sanırsam 1998'de alay ettikleri Intel'e geçtiler.
Bu reklamlar ile alay etmişlerdi: