PlayStation 3'le Guinness Rekoru

PlayStation 3'ün işlemcilerinin gücünü fark eden Stanford Üniversitesi, 670.000 adet PS3'ü ağ üzerinden çalıştırarak petaflop mertebesinde işlem gücü elde ediyor.

PS3 kullanıcılarının evlerinde kişisel rekorlarını kırmalarına yardımcı oluyordu ama artık bu oyun makinesinin yeni bir rekor denemesi var, Guinness rekorları... Guinness'in yakın zamanda fark etmiş ki Stanford Üniversitesinin Folding@Home projesinde kullanılan PS3 sayısı, GRID bazlı işlem kapasitesi adına bir rekor olan bir petaflop (saniyede 1000 trilyon ya da katrilyon kayar nokta işlemi) değerine ulaşmış. Bu da, bu ağın dünyadaki en güçlü dağıtılmış ağ (distributed network) olduğu anlamına geliyor.

GRID Nedir?

Sistem üzerindeki sunucuların ve bilgisayarların tek bir ağ üzerinden güçlerini paylaşmasıdır. Bu sayede çok çekirdekli tek bir işlemciymiş gibi işlem yapılabiliyor. Böylece hız ve performanslarını korkunç seviyelerde arttırabiliyor.

Peki, Folding@Home Nedir?

Bu proje Stanford Üniversitesi'nin uzun süre önce başlattığı, evlerde bilgisayarların boşta duran işlemci güçlerini basit bir yazılım yardımıyla lokal olarak kullanıp ardından sonuçları internet yardımıyla sunucuya ulaştırmasını kapsıyor. Bu program yardımıyla medikal alanda proteinler üzerine yapılan büyük bir araştırmayı çok kısa süre içerisinde bitirmeyi planlıyorlar. Şu anda 200.000 adet bilgisayarın dahil olduğu projeye, geçtiğimiz Mart ayından itibaren PS3'ler de dahil olmuştu. Ve şu anda tam 670.000 adet PS3 bu programa dahil durumda bulunuyor.

Yazan: Güren Gürsel
SDN - http://shiftdelete.net
 

teknojen

Doçent
şu folding@home bizde de olsa süper olurdu ben seve seve bilgisayarımın işlemcisini kullanmalarına izin verirdim
 

chimera

Dekan
Emektar
PS 3' ün işlemcisi gerçekten çok güçlü. Bunu bilen ve kullanan Stanford Üniversite' si iyi iş çıkarmış. Bakalım bundan sonra PS 3 işlemcileri hangi amaçlarda kullanılacak.
 

Son mesajlar

Üst