Platini: Üç hakem yetmiyor

lb.bingol

Profesör
Platini: Üç hakem yetmiyor

UEFA Yönetim Kurulu toplantısı için İstanbul'a gelen Başkan Michel Platini, maçların daha iyi yönetilebilmesi için iki ek yardımcı hakeme daha ihtiyaç olduğunu söyledi.

UEFA Başkanı Michel Platini, 1. Asbaşkan Şenes Erzik, Genel Sekreter David Taylor ve İletişim Sorumlusu William Gaillard İstanbul’da sona eren yönetim kurulu toplantısı sonrasında, Çırağan Sarayı'nda bir basın toplantısı düzenlediler.

Hakem hataları konusundaki bir soruyu yanıtlayan Platini, bugün için futbolda 3 hakemin yeterli olmadığını söyledi.

Hakemlikte, teknolojik yöntemleri kullanmanın önemli olduğunu ifade eden Platini, ''Ama video kullanmaya tamamen karşıyım. Bugün 3 hakem yeterli değil, iki ek yardımcı hakem daha koymak lazım. FIFA Başkanı Blatter'e bunu hep söylüyorum. Orta hakemin iyi kararlar almasına yardımcı olmak gerekir. Videoya bakılarak, hakem hataları önlenemez. Bu işin içinden bu şekilde çıkılmaz, hakemliğin insani düzeyde kalması lazım. Önden bakabilecek yan hakemler koyabilirsek, çözülmesi gereken şeyleri çözebiliriz'' şeklinde konuştu.


''ŞAMPİYONLAR LİGİ KARARI 1 ARALIKTA''


Michel Platini, kamuoyunda tartışılan Şampiyonlar Ligi'ne katılım şartları ile ilgili kararlarını 1 Aralıkta yapacakları toplantıda alacaklarını söyledi.

Platini, daha önce Şampiyonlar Ligi'ne ulaşım listesi ile ilgili kararın İstanbul'da alınacağını açıkladıklarını belirterek, ''Ama bu arada UEFA tüzüğünü değiştirdik. Futbolun bütün ailesinin bir araya geldiği bir konsey oluşturduk. Bu kararı, herkesi dinleyerek almak istedik. Bu nedenle de kararı 1 Aralıkta İsviçre'nin Lucerne kentinde yapılacak toplantıya bıraktık'' dedi.


''TÜRKİYE'DE POPÜLERİM''

Türk futboluyla ilgili bir soruyu yanıtlayan başkan Michel Platini, ''Türkiye'de popülerim, çünkü Türk milli takımına karşı maç yapmadım, hiç gol atmadım, bunun için seviliyorum. Benim zamanımda Türk milli takımına karşı oynanmıyordu'' dedi.

Bunun Türk futbolundaki gelişmeyi de gösterdiğini ifade eden Platini, ''Yani 20 senede çok büyük çalışma yapıldı. Dünya Kupası'nda 3. oldunuz. Galatasaray UEFA Kupası'nı kazandı. O dönemde çok iyi oyuncular vardı. Bunlar kuşak sorunudur, oyuncular yaşlanırlar ve yeni bir kuşak bulmak gerekir'' dedi.

Platini, Türkiye'nin Avrupa Şampiyonası finallerine katılma şansının bulunduğunu da belirterek, ''Yunanistan ve Norveç'in gerisindesiniz. Ayrıca bir maçınız da eksik. Türkiye ile çok iyi ilişkilerim var. 1. Asbaşkan olarak Şenes Erzik'i seçtim. Başkan Haluk Ulusoy da dostum. Daha ne yapayım, ilişkilerim çok iyi'' ifadelerini kullandı.

''TÜRK KİMLİĞİ NE OLACAK?''

Yabancı sınırlaması konusunda görüşleri sorulan Platini, yabancı oyuncu sınırlaması konusunda kendilerinin de sıkıntılı olduklarını belirtti.

UEFA ile FIFA'nın bu konuda ayrı düşündüğünü dile getiren Platini, ''UEFA başkanı olarak oyuncuların serbest dolaşımı olabileceğini düşünebilirim. Avrupa'daki bizim yarışmalarımızda mümkün olduğu kadar çok özgürlük olmasını istemek mantıklı. Ama FIFA 6 ile 5 arasında sınır getirilmesini istiyor, ben UEFA başkanı olarak buna taraftar değilim, ama FIFA başkan yardımcısı olarak da bunu düşünmeliyim'' diye konuştu.

Yabancı futbolcuların transferlerinin ilginç olsa da, futbolun kimliğe dayalı bir oyun olduğunu vurgulayan Michel Platini, ''Türkiye'de futbolun tarihi, Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor arasındaki rekabete dayalıdır. Fenerbahçe'de 11 Brezilyalı, Beşiktaş'ta 11 Arjantinli, Galatasaray'da 11 Perulu oyuncu olursa, Türk kimliği ne olacak? Futbol, kimliği de yansıtılmalıdır. Beşiktaş mahallesinin gençleri Beşiktaş'ta oynasınlar, Ankaralılar Ankara kulüplerinde oynasınlar. Alt yapılar da futbol için çok önemli. Bugün siyasiler 'Herkese her şey açık olsun' diyor, bu düşünceye katılmasak bile mecburen idare ediyoruz'' diye konuştu.

Platini, Fenerbahçe'nin kadrosunda 20 yabancısı olan Inter ile mücadele ettiğini belirtip, bunun bir haksız rekabet olup olmadığı şeklindeki soru üzerine de, ''Futbol 20 kişiyle değil 11'e 11 oynanıyor. İkincisi bu maçı siz kazandınız. Bazı kurallar Avrupa düzeyinde yönetiliyor, bazı kurallar FIFA. Bu yüzden UEFA ile FIFA arasında anlaşmazlıklar oluyor. UEFA bu konuda karar alma yetkisinde değil, ülkelerimiz bu konuda karar veriyorlar'' diye konuştu.

''DENİZDE SAVAŞ GEMİLERİ VAR''

İstanbul'da olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu da belirten Platini, Türkiye'de futbolun çok popüler olduğunu gördüğünü söyledi.

Platini, kendisinin popülerliğinin iyi bir futbolcu olmasından kaynaklandığını kaydederken, ''Ama bugün UEFA başkanıyım. Türklerden hoş karşılama aldım, çok önemli olduğumuzu düşünüyorum. Denizde savaş gemileri var, UEFA Yönetim Kurulu için teröre karşı önlemler alınmış, çok önemli bir toplantı yaptık'' diye espri de yaptı.

''KIBRIS TÜRKLERİ FUTBOLUN İÇİNDE OLMALI''

Michel Platini, KKTC'nin uluslararası müsabakalar yapamaması konusundaki bir soru üzerine, Kıbrıs Türkleri'nin futbolun içinde olması için çalışmalar yapıldığını anlattı.

UEFA'nın, KKTC futbolu hakkında FIFA ile aynı kanıda olduğunu söyleyen Platini, ''Türk ve Yunan federasyonunun bir araya gelmesi gerektiğini söylüyoruz. İnsanlar birbiriyle konuşarak daha çabuk ilerleme kaydeder. Bizim de bir takım imkanları harekete geçirip Kıbrıs Türkleri'nin futbol oynamasına yardımcı olmamız lazım. Normalde FIFA tüzüklerinde Kıbrıslı Türkler yok. Görüşmeler olması bu nedenle iyi bir durum'' diye konuştu.


Kaynak: http://www.ntvspor.net/Pages/15384.ASP

 
Üst