Pisuardaki akıllı sinek(HABER)

Bu konuyu okuyanlar

pajero

Doçent
Pisuardaki akıllı sinek
Bodrum Turgutreis'te bulunan Y...Resort Otel yetkilileri geçtiğimiz sezon tasarruf amaçlı bir uygulama başlattı
sinekpis.jpg


Turizm cenneti Türkiye'de her sezon ilginç uygulamalar dikkat çekiyor. İşletmeciler, yerli ve yabancı turistlere yenilikler sunabilmek için adeta birbiriyle yarışırken, Bodrum Turgutreis'te bulunan Y.... Resort Otel yetkilileri geçtiğimiz sezon tasarruf amaçlı bir uygulama başlattı.

Mizahi yönden müşterilerin ilgisini çeken bu uygulama aynı zamanda bir sezon boyunca temizlik malzemesi kullanımından %30 ile %40 arasında tasarruf sağlıyor.

HEDEF SİNEK RESMİ

Tuvaletlerde bulunan pisuvarların içerisine bir sinek resmi konularak yapılan bu uygulama çevrenin kirlenmesini hemen hemen sıfıra indiriyor. Tuvaletlerdeki pisuvarları kullananlar ilk etapta sineğin canlı olduğunu düşünüyor ve tuvalet ihtiyacını resmi hedef alarak gerçekleştiriyor. Sineğin canlı olmadığı fark edildiğinde ise tepkilerin genellikle gülümseme olarak geldiği belirtiliyor. Özellikle ' Her şey dahil' otellerde alkol tüketiminin üst seviyelerde olması bu uygulamayı daha da cazip bir hale getiriyor.

HOLLANDALI PROFESÖRÜN İCADI

Otel yetkilileri, geçtiğimiz sezon bu uygulamayı başlattıklarını, bu sene de devam edeceklerini ve geçen sezon sonunda hiç küçümsenmeyecek tasarruf rakamlarına ulaştıklarını söylüyor. Ülke çapında yaygınlaşması durumunda tasarrufun çok ciddi boyutlara ulaşılabileceği belirtiliyor. Yaptıkları araştırmada bu fikrin ilk olarak 1997 yılında Hollandalı bir İktisat profesörünün bulduğunu ve uygulamaya koyduğunu belirten yetkililer, daha değişik resimlerle de geliştirilebileceğini düşünüyorlar.

 

SDN Son Haberler

Son mesajlar

Üst