Pinterest Kullanarak Blog Trafiğinizi Nasıl Artırırsınız

Bu konuyu okuyanlar

Rom.

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
177
[h=1]
Pinterest4.jpg
[/h]

Düzenli olarak blog tutuyorsunuz ve yazdıklarınızı daha fazla kişiye ulaştırmak niyetindesiniz. Sosyal medya çağında daha çok okunan popüler bir bloga sahip olmanın yolu, sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanmaktan geçiyor.

Pinterest’in etkin kullanılmaya başlamasıyla birlikte, Türkçemize “Tweetlemek” kelimesinden sonra “Pinlemek” kelimesinin de eklendiği bir gerçek. Dolayısıyla ben de bolca “Pinlemek” eylemini kullanmak zorunda kalacağım. Ülkemizde yeni yeni kullanılmaya başlanan Pinterest yoluyla blogunuzu nasıl daha popüler hale getirirsiniz? İşte size bir kaç öneri:

Pinlemek için en iyi blog yazılarınızı seçin: Blogunuzda birçok yazı paylaşıyorsunuz. Daha çok trafik almak için yazdığınız her yazıya Pinterest’te yer vermeniz gerektiğini düşünmeyin. Seçici davranarak, Pinterest’te hâlihazırda çok takip edilen konular hakkındaki yazılarınızı paylaşırsanız daha iyi sonuçlar elde edersiniz.

Bu da Pinterest reklam çalışmanıza başlamadan önce küçük bir araştırma yapmanız gerekliliğini ortaya çıkarıyor. Blogunuzda yazdığınız konular hakkında diğer kullanıcıların pinleyip pinlemediğini araştırın. Pinterest’te bu araştırmayı yapmak kolaydır.

Yaptığınız her bir arama için Pinterest size şu sonuçları gösterir:

• Aradığınız terimi içeren Pinleri
  • Aradığınız terimler hakkında oluşturulmuş olan boardları
  • Ya da aradığınız terimlere profil bilgilerinde yer veren kullanıcıları.

Burada farkına varılması gereken en önemli nokta ise Pinterest’in arama kriterleriyle eşleşen tüm sonuçları göstermemesidir. Bu nedenle, seçtiğiniz
terimleri birçok kez Pinterest’te aratın ve ortaya çıkan farklı sonuçları dikkate alarak kararınızı verin.

Hangi yazılarınızı pinleyeceğinize karar verirken, her bir yazınız için kullanılabilecek olası arama terimlerini oluşturun ve Pinterest üzerinden araştırmayı gerçekleştirin. Daha popüler olduğunu düşündüğünüz konular hakkındaki yazılarınızı pinleyin. Unutmayın ki amacınız her bir yazınızın Pinterest üzerinde yer alması değil.

Amacınız Pinterest’te blog yazılarınıza yer vererek blogunuza daha çok okuyucu çekmek.

Pin resminizi dikkatli bir şekilde seçin. Pinterest tamamen görsellik üzerine kurgulanmış bir sosyal medya platformudur. Bu nedenle, Pinterest’te çok kişiye ulaşmak için pinleyeceğiniz resimlerin kullanıcılarda yaratacağı algı da çok önemli. İyi bir pin resminin kullanıcıları pinlediğiniz blog yazınızı paylaşmaya yönlendireceğinin farkında olun.

Resim seçerken doğru ya da yanlış bir seçim yaptığınızı söylemek çok zor. Her kullanıcının dikkatini çeken nesneler farklı olduğundan, seçeceğiniz resim de her bir kullanıcı da farklı etkiler yaratacaktır. Bu noktada karar vermeniz gereken iki unsur var. Blog yazınızda kullandığınız resimleri Pinterest’te paylaşırken de kullanabilirsiniz.

Bu resimler, yazınızla daha fazla örtüşen resimler olduğundan, Pinterest kullanıcılarında yazınız hakkında bir izlenim oluşturacaktır. Bunun yanı sıra konuyla alakalı herhangi bir resmi de Pinterest’e yükleyebilirsiniz.

Pinlediğiniz blog yazınız hakkında açıklama yazın. Pin açıklamaları hemen Pin resmi altında bulunur ve pinlediğiniz blog yazınızla ilgili bilgi verici niteliktedir. Mutlaka pinlediğiniz her konu hakkında açıklama yazın. Çünkü hiç kimse o konunun içeriğini sizden daha iyi bilemez ve kullanıcılar ne ile karşılaşacakları konusunda bilgi sahibi olmak isterler.

Ayrıca yazacağınız açıklamanın yazınızın bir başkası tarafından tekrar pinlenmesi durumunda da gözükeceğini unutmayın. İdeal bir pin açıklaması muhtemelen okuyucularınıza blog yazınız hakkında temel bilgileri verirken onlarda yazının tamamını okuma isteği oluşturması adına merak uyandıran bir slogan şeklinde olmalıdır.

Blog yazılarınızın altına “Pin it” eklentisini yerleştirin. Pin it eklentisi, blogunuzu ziyaret edip yazılarınızı okuyan kişilere, yazılarınızı hızlı bir şekilde Pinterest’te paylaşma imkanı tanır. Pin it butonu ile paylaşılacak yazılarınıza ait açıklamaları siz belirlediğinizden, okuyucularınız hız ve kolay bir şekilde
Pinterest’te sizin marka temsilciniz rolünü alacaklardır. Diğer sosyal medya platformlarına ait paylaşım butonlarının aksine, Pin it butonunun her bir yazınıza tek tek eklemeniz gerekmektedir.

Zahmet gerektiren bir işlem olarak gözükse de, birkaç dakika içersinde kurabileceğiz bir paylaşım eklentisidir. Bu çabanızın karşılığı olarak, pin resmi seçme ve açıklamayı istediğiniz gibi yazma olanaklarını elde edeceksiniz ve her bir kullanıcı yazılarınızı sizin gözükmesini istediğiniz şekilde paylaşmış olacak.

Tüm bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra, artık blog yazılarınızı Pinterest’te yayınlamış oluyorsunuz. Bu aşamadan sonra yapmanız gereken şey, blogunuza Pinterest’ten gelen trafiği ölçmek ve takip etmek. Pinterest kullanıcıları paylaştığınız yazıları Pinterest’te gördükten sonra, ilgilerini çekmeleri durumunda daha fazla bilgi edinmek ve benzer yazıları okumak adına blogunuzu ziyaret edecektir. Pinterest’ten gelen trafiği belirlemenin birkaç yolu vardır.

En verimli sonuçları ise kuşkusuz Google Analytics’ten alırsınız.

Kaynak

Buroteknik

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Pinterest "Türkçe" dil desteğine kavuşunca daha çok ilgi çekmeye başlar kanımca.

Habesi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Evet Türkçe dil desteği bi eksik ve sanki ne bloğu nede şirketi olmayan kullanıcıların ilgisi nası çekiyor anlamıyorum :D ben hiç eğlenemedim pinterestte

TEGİN

Müdavim
Reaksiyon puanı
92
Evet Türkçe dil desteği bi eksik ve sanki ne bloğu nede şirketi olmayan kullanıcıların ilgisi nası çekiyor anlamıyorum :D ben hiç eğlenemedim pinterestte

Katılıyorum. Bir gazla üye oldum ben de ama hiç güzel bir yer değil.Nesi beğeniliyor anlamadım. Mesela Stumbleupon (aynı kategoride değiller belki ama) çok çok daha kaliteli bence.