Php ile mysqldeki veri listelemede sıkıntı

pcmemp

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Selam arkadaşlar. php web dilini bilmiyorum ama uyarlamalarla bir şeyler yapmaya çalışarak aşinalıklar kazandım işimi görecek bazı scriptler yazdım. Ama bazen takılıpta çözümünü bulamadığım, belkide nasıl arayacağımı bilmediğim zamanlar oluyor. Aşamadığım bir örnek vereyim.

Mesela çalıştığım şirket bir çok lokasyonda faaliyet gösteriyor. İnternet ve sabit hatlar gibi hizmetleri kayıt altına alıp taahhüt süresi bitimi yaklaşanları scriptte açılış ana sayfasında göreyim istiyorum. Bunları ekleyecek ve listeleyecek kısımları yazdım. Bunu yazana kadar tarih formatları ile birkaç kez oynamam gerekti. Neden derseniz; Bir internet hizmetini kayıt olarak eklerken taahhüt başlangıcını bir "taahhutbaslagic" sütunun yazdırıyorum. Aynı anda taahhüt süresini de kayıtı eklerken "taahhutyil" olarak tabloya kayıt ettiriyorum. Taahhüt bitiş süresini elle girmek yerine (taahhutbaslagic+(taahhutyil * 84600) sonucu alıp tabloya yazdırmadan listeleme ekranında görüntülüyorum. Hatta bu sonuçtan time() çıkarıp fark değişkenine atayarak kalan günü de hesaplatıyorum. Buraya kadar hiç sorun yok. Bu paragrafın başında belirttiğim gibi, mesala tahhüt bitimine 7 gün kalan hizmetleri ana sayfada $hizmetadi adlı ürünün taahhüt süresinin bitmesine (eğer 7 den az ise) $fark gün kaldı. Yazarak uyarı vermek istiyorum. Bunu garanti bitti diyene kadar sürdürmek istiyorum. Burada yapamadığım şey, öğrendiğim kadarı ile çekilecek verileri tespit etmek için sorgu yazarken WHERE'den sonra sütun adı yazmak gerekiyor, sonradan ürettiğin $fark değişkeninin sonucuna göre 7 günden az kalanları listele diğerlerini gösterme diyemiyorum.

İlla ki bir çözümü vardır ama nasıl?

Zaman ayıran her kese şimdiden teşekkürler.

Promethium

Doçent
Reaksiyon puanı
67
time degiskenine gun vs. girebiliyorsun farki hesaplatabiliyorsun yani, senin istedigin bunun direk kodu mu ?