Photoshop'ta Dalga Efekti

Bu konuyu okuyanlar

elektr10

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Yoğun(1 kişilik ;D) istek üzerine photoshop'ta nasıl dalga yapıldığını anlatmaya çalışacağım şimdi.O örnekteki kadar güzel olmadı ama hiç yoktan iyidir :p

İlk önce flood presets isimli photoshop pluginini indirip ilgili dizine atıyoruz=>Program Files\Adobe\Adobe Photoshop CS2\Plug-Ins
***Bir resmi kopyalayıp, ters çevirip ilk resime yapıştırıyoruz:

***Bu background'u layer yapıp kopyalıyoruz.Kopya katman hep duracak, onu sadece diğer kopyaları yapmak için kullanacağız.

***Flood presets pluginimizi açıyoruz:

***Tüm ayarları resimdeki resimdeki gibi yapıp ok diyoruz.Önizleme penceresindeki resme tıklayarak dalganın çıkış noktasını değiştirebilirsiniz ;)

***İlk(oynanmamış) katmanı tekrar kopyalayıp yeniden flood presets'ı açıyoruz.Size değerini 5 arttırıp tekrar ok diyoruz:

Bu şekilde her seferinde size değerini 5 arttırarak yeni katmanlar oluşturuyoruz.Ne kadar çok katman oluşturursak o kadar iyi tabi.
Oluşan bu katman cümbüşü ne işe yarayacak :) Gif yapıp dalgaların hareket ediyormuş gibi görünmesi için kullanacağız.E onu da daha önce anlatmıştık dimi (A)

iol99

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
evet tek kişiğim ama isteğim yoğundur :p hemen sorayım da ben CS3 yok bende CS var.. Olur değil mi? Yapmaya çalışıp gerekli teşekkürlerimi sunacağım sana elektr10 :D

Efe Zoroğlu

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
Çok güzel bir paylaşım olmuş.Hamza Ağabey'e Teşekkürler.Çoğu kişinin işine yarayacak şeyler bunlar. :)

iol99

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
Elektr10 çok üzgünüm ama ben bunu hareketlendiremedim :( size.ı arttırmama rağmen bir değişiklik olmuyor. Orada bir hata yapıyorum galiba. Yani birinde size.ı 60 yaptım dediğin gibi diğerinde 65 hiç kıprama yok... Yetinmedim birinde 60 birinde 100 yaptım nafile :( görüntü oldu da hareket yok ;( Yani imageready'e aktarılacak bir hali yok. Anlatabildim inşaallah problemi. Size farkı bir değişiklik meydana getirmedi bende..

(bu arada saate aldanıp 3 saatir bunu çözmeye çalışıyorum sanılmasın :D yarım saat anca oldu :* )

elektr10

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Zaten size değerinle oynayınca önizleme penceresinden hareket ettiği görülüyor.

Hareket etmediği konusunda hala ısrarcıysan ^^ yazı içindeki önemli bir ayrıntıyı atlamışsındır muhtemelen:
Önizleme penceresindeki resme tıklayarak dalganın çıkış noktasını değiştirebilirsiniz
Yani dalganın geliş noktası en gerideyse hareket eder ama çok geride olduğu için göremeyiz.Önizlemedeki resmin çeşitli noktalarına tıklayıp deneyerek size değeriyle oynarsan en uygun noktayı yakalayabilirsin.

Yine de yapamazsan su efekti vermek için bir program da var, istersen onunla denersin ;)

iol99

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
Elektr10'a saygı, sevgi, hürmet ve teşekkürlerimle ;)
İlk deneme için fena değil heralde :)

untitled1zd9.gif

elektr10

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Rica ederim wolf ve iol :)

Bu yöntemle bu kadar oluyor.Daha önce aklıma gelmemişti böyle bir şey.Hoşuma gitti görünümü, öyle aklıma ilk geleni yaptım.Daha iyisini bulursam videolu anlatım yaparım ;)

iol99

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
Uğraştıracağı(m)z seni yine :$ Biraz daha vakit harcarsam daha iyileri de çıkar herhalde.. Bahsettiğin diğer program hangisi paylaşabilir misin?

elektr10

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Program:Squirlz Lite 1.2

Anlatımı da var.Ama orda anlattığı gibi seçenekler çıkmıyor.Photoshopla uğraşmadan önce bunu denedim ama olmadı.Yapabilirsen bu sefer sen bana öğret (A)

iol99

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
Aslında benim tam yapmak istediğim böyle bir şeydi. Resmin belli bir yerine su dalgası verebilmek.. İnceliyorum bir boynuz olarak, kulaktan öğrendiklerimle :p

baranbey

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Vay be gördümde böyle dalgası olan denizi hiç görmedim. ;D

elektirik kardeşim sen o programın neresini anlamadın ki söylersen yardımcı olmaya çalışayım.

elektr10

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
baranbey dedi ki:
Vay be gördümde böyle dalgası olan denizi hiç görmedim. ;D

elektirik kardeşim sen o programın neresini anlamadın ki söylersen yardımcı olmaya çalışayım.
Sörf yapma niyetinde değiliz sadece bir efekt.Beğenmiyorsan güzelini yap, öğrenelim :p

O programda animasyonu oynatmak için sarı oka tıklamak gerekiyor ama tıklanmıyor.Link verdiğim alıntıdaki resimlerde dalga efekti vermek için tıklanacak bir dalga kutucuğu var ama programı kurunca öyle bir şey çıkmıyor.

iol99

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
Elektron müjdemi isterim :D Sarı ok olayı tamam da bende dalga resmi var ya üst tarfata çıkması gereken dalga efektini ayarladığın o yok :S Azmettim çözeceğim B)

20070704180622fy0.gif

baranbey

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ben beğenmiyorum demedim ki niye sesini yükseltiyorsun aksine bilakis ilk deneme için başarılıda buldum fakat baktıkça gülmektende alamıyorum kendimi aklıma karadenizin horon oyununu getiriyor, :p ayrıca bilişimrüzgarındanda bildiğin gibi ben photoshop tan pekte anlamam yeni yeni öğrenecez sayenizde !!!

şimdi o programın sitemde türkçesi ve çalışanı var fakat orji link olmadığı için biliyorsunki sakıncalı linki veriyorum indir ve pm at linki kaldırayım takıldığın yer olursa yazarsınız, koyal gelsin..

http://www.izmitweb.com/Default.asp?P=0&L=1&K=0&K1=13

iol99

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
Eletr10 senin söylediğin programda dediğim gibi dalga efekti verecek pencere yok, baranbeyi söylediği programı yükledim orda var.. Ve de yaptım oldu.. Teşekkürler ikinize de ;)

baranbey

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Güle güle kullanın, indirecek olanlar indirsin modlardan ikaz geldiğinde link silinir haberiniz olsun..

iol99

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
:$ oldu derken :$ olmaya oldu da nasıl kayıt edeceğiz bunu?

iol99

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
gif olarak kaydedemiyoruz anlaşılan. swf olak kaydedince o dosyayı açamıyorum ben. yüklemem gereken program var galiba. avi olarak kaydedincede yani saçma oluyor.. ben mi yanlış biliyorum BS de açılıyor :D kim ne yapsın BSde açılan kartları :* Elektronun gönderdiği program gif olarak kaydediyor ama dalgalanmayı beceremedik. Senin gönderdiğin dalgalandırıyor kaydetmeyi beceremedik.. Bu iki program birleşmiyor mu? :D :D :D

iol99

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
Flash player yüklü bende elekt10. Birlikte aç'ı kullansam hangi programı seçmeliyim orda?

(Ben kendimden usandım sizi bilmem ;( )

elektr10

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Usanma usanma :p

Sendeki flash player programını seçmen lazım.Aslında yüklüyse direkt olarak çift tıklayınca flash playerla açması lazım, açmıyor mu?

baranbey

Asistan
Reaksiyon puanı
0
iol dedi ki:
Flash player yüklü bende elekt10. Birlikte aç'ı kullansam hangi programı seçmeliyim orda?

(Ben kendimden usandım sizi bilmem ;( )

İE yi seçersen açması gerekir.

baranbey

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bazı dosyaları activex denetimini yüklemeden göremezsiniz.

elektr10

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
GOM player yükle.Hem flash'ları sorunsuz açarsın hem de güzel bir oynatıcıdır ;)

iol99

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
Teşekkürler elekt10 :) Şimdi halloldu problem ;)

baranbey

Asistan
Reaksiyon puanı
0
elektr10 dedi ki:
GOM player yükle.Hem flash'ları sorunsuz açarsın hem de güzel bir oynatıcıdır ;)

Fakat oda bir çare degil yani normal tarayıcında sen bunu oynatamıyorsan PC de bir problem vardır onuda biliniz..

iol99

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
baranbey dedi ki:
elektr10 dedi ki:

Fakat oda bir çare degil yani normal tarayıcında sen bunu oynatamıyorsan PC de bir problem vardır onuda biliniz..

Tarayıcıda da oynatıyorum, problem kalmadı :)