PES 2010: Yeni Sezon, Yepyeni Bir Oyun

Bu konuyu okuyanlar

YellowRed

Rektör
Konami’nin futbol efsanesi bu sonbaharın en gerçekçi futbol simülasyonu olacak.

Konami Digital Entertainment GmbH, PES 2010’un PES serisi tarihindeki en geniş çaplı yeniliklere sahip olacağını ve oyunun her alanının ciddi biçimde geliştirileceğini duyurdu. Oynanış üzerine yapılacak yeni eklemeler sayesinde PES 2010 şimdiye kadar yapılmış en gerçekçi futbol simülasyonu olacak.

PES 2010 oyunun her kısmının yeterince geliştirilebilmesi için aylarca süren analiz ve değerlendirmelerin ardından sonbahar aylarında PLAYSTATION®3, Xbox 360, PC-DVD, PSP® (PLAYSTATION®Portable), PlayStation®2 ve cep telefonları için piyasaya çıkacak. Konami’nin merkezi Tokyo’da bulunan geliştirme ekibi PES Productions, oyunun hayranlarının forumlardaki görüşlerinden ve basın yorumlarından serinin güçlü ve zayıf yönleriyle ilgili topladığı bilgileri kullanarak yeni oyuna bu isteklerden birçoğunu eklemiş durumda. Sonuç şimdiye kadar gördüğünüz en zorlu, en gerçekçi ve en tatmin edici PES oyunu olacak.

Konami bu yılı geliştirme ekibine yeni isimler eklemek için kullandı ve her biri de oyunun kısa ve uzun vadede ilgili alanlarını geliştirmekten sorumlu yeni departmanlar yarattı. PES 2010’daki ana yenilikler olarak şunları sayabiliriz:

• Oynanış: PES 2010 oyuncular arasındaki maçların heyecanını arttırmaya odaklanarak maçları oyuncuların sürekli olarak sınandığı gerçek bir deneyime dönüştürüyor. Yeni alan savunması sayesinde kapanan boşluklar yüzünden oyuncular hücum için yeni yollar bulmak zorunda kalacaklar. PES 2010 aynı gerçek hayatta olduğu gibi hem strateji, hem de hızlı tepkiler gerektirerek gerçek futbol simülasyonu olma yolunda ilerliyor. Saha öğelerindeki farklılıklara ek olarak kaleciler de daha esnek ve yetenekleri gerçek kalecilere denk olacak. Hakemler de elden geçirilerek maç sırasında daha dengeli kararlar verecek hale getirildi.

• Geliştirilmiş Görseller: PES 2010 çok büyük görsel değişiklikler de geçirdi, artık futbolcular gerçek hayattakilere daha da çok benziyorlar – ayrıca çeşitli koşullar altındaki farklılıklara yoğunlaşan yeni aydınlatma sistemi ile oyuncu ifadeleri de son derece gerçekçi bir hal alıyor. Çimen ve diğer stadyum öğeleri de elden geçirilerek stadyum görsellerinin büyük ölçüde gelişmesi sağlandı.

• Yepyeni animasyon ve hareketler: Artık animasyonlar kesintisiz olarak iç içe geçmiş durumda, top sürme ve kaleye şut animasyonları yepyeni animasyonlarla süslendi. Bireysel yetenekler de ön plana çıkarılarak yeni çalım ve hareketler eklendi, böylece maçın akışı içerisinde çok daha farklı görüntülerle karşılaşacaksınız. Top sürme, dönme ve şut çekme animasyonları üzerinde yeni çalışmalar yapılırken, oyuncunun dururken veya koşarken verdiği paslar arasında gözle görülür tempo farkı da eklendi.• Maç Günü Atmosferi: Taraftarların sahada yaşananlara verdikleri tepkiler çok daha çeşitlendirildi ve oyuna yeni tezahürat ve sevinçler eklendi. Evdeki ve deplasmandaki maçlar arasındaki farklılıkların vurgulanmasının yanı sıra, artık taraftarlar maçta meydana gelen pozisyonlara bağlı olarak tepkilerini anlık olarak da verecekler, faullere ve atılan gollere uygun hareketlerde bulunacaklar. Aynı şekilde yorumcular da elden geçirilerek oyuna daha taze bir bakış açısı kazandırıldı.

• Geliştirilmiş Ana Lig: Ana Lig özellikle yöneticilik yönleriyle oldukça geliştirildi, artık oyuncular takımlarını daha uzun bir kariyer boyunca yönetebilecekler. Serinin başarısına büyük katkısı olduğu düşünülen Ana Lig öğeleri, modun daha da zenginleşmesi için hayati yeni eklemelerle çok daha eğlenceli hale getirildi. Bu mod hakkında daha fazla ayrıntı yakında açıklanacak.

• Yapay Zeka: Tokyo ekibi, Teamvision 2.0 ile oyundaki yapay zekanın geliştirilmesi üzerine çalıştılar. Artık orta saha ve savunma oyuncuları açık alanlarını kapamak ve hücumu kesmek için birlikte çalışacak, böylece nispeten başarısız savunma oyuncularının açıklarını kapatmak mümkün olacak. Bu aynı zamanda basit gollerin de ortadan kalkması ve PES 2010’un simülasyon kökenlerine geri dönmesi anlamına da geliyor. Oyuncular hücum sırasında birden çok futbolcuyu birlikte hareket ettirerek farklı alanlara gönderebilecek ve daha çok gol pozisyonuna girebilecekler. Bu sayede PES 2010 oyuncuların daha kontrol sahibi olmalarını da gerektiriyor. Hızlı paslar kadar stratejik düşünce de önemli olacak ve yeni sistem sayesinde oyuncular takımları üzerinde daha geniş bir kontrole sahip olabilecekler. Örneğin frikik kazanıldığında oyuncular penaltı bölgesinde top bekleyen futbolcuların koşularını belirleyebilecekler.

• Bireysel Oyun Karakteristikleri: Önceki PES oyunlarında takım formasyonu futbolcuların hareketlerini belirlerdi. PES 2010 ise futbolcuların bireysel hücum ve savunma yapılarının oynadıkları oyuna etki etmesini sağlayan yeni bir sistem kullanıyor. Her futbolcuya özel yapay zeka en iyi yeteneklerini kullanırken, bu aynı zamanda takım arkadaşlarının hareketlerinde de kendini belli edecek – örneğin eğer topa sahip olan oyuncu iyi orta yapan bir oyuncuysa daha fazla futbolcu penaltı bölgesine yönlenecek. Aynı şekilde eğer bir oyuncunun top hakimiyeti yüksekse, savunma oyuncuları güçlü olduğu tarafı kapamaya çalışacak, yalnız hareket eden bir santrfor topu aldığında orta saha oyuncuları yardımına koşacak.

• Strateji Kullanımı: Yeni güç göstergesi sistemiyle oyuncular stratejilerini maçtan önce hızlı ve etkili biçimde dengeleyebilecekler. Pas sıklığı, defans çizgisi, yayılma alanı veya ön çizgi dizilimleri gibi her bir öğeyi favori kulübünüze uygun olarak değiştirebileceksiniz: Juventus Turin kontraataklarda tehlikeliyken, FC Barcelona hücuma çıkarken daha geniş bir alan kullanacak. Bunları dilediğiniz zaman değiştirebilecek, Ev ve Deplasman maçlarında farklı ağırlıklar kullanabilecek ve bu deneyiminizi Ana Lig sezonuna da taşıyabileceksiniz.

• Penaltılar: Yepyeni penaltı sistemiyle daha iyi kontrol, isabet ve yön seçimine sahip olacaksınız.

• Geliştirilmiş Online Özellikler: Tokyo ekibinde sırf bu işle ilgilenen departman, PES 2010’un online kısmını geliştirmek için elinden geleni yapıyor. Ayrıca daha fazla indirilebilir içerik de planlananlar arasında. Konami PES 2009’u yeni lisanslı takımlar ve transfer güncellemeleriyle desteklemişti, bu destek PES 2010 için büyüyerek devam edecek. Oyunun ömrü süresince takım ve içerik güncellemeleri ile geliştirilmesi planlanıyor.

Konami UEFA ile ilişkisini geliştirmiş durumda ve Europa League Licence (UEFA Kupası olarak biliniyordu) için özel video oyun haklarını aldığını açıklayabilir. Buna ek olarak Konami, PES 2010’daki UEFA Şampiyonlar Ligini de geliştirmeye devam ederek dünyanın en iyi kulüp turnuvasını benzersiz biçimde ekranlarınıza getirecek.

Yeni özelliklerle ilgili diğer ayrıntılar önümüzdeki aylarda açıklanacak. Konami ayrıca Lionel Messi’nin yeni oyunun görsel yüzü olacağını da onayladı, Messi oyunun reklamlarında ve gelişiminde aktif olarak yer alacak.

“PES serisi hakkında yapılan yorum ve bildirimleri uzun süredir takip ediyorduk, PES 2010 ile oyuncuların istedikleri özelliklerinin büyük kısmını hayata geçirmiş olacağız,” diyor Konami Digital Entertainment’taki PES Productions Yapımcısı Japan Naoya Hatsumi. “PES 2010’un daha da kullanıcı dostu olmasını ve oyuncuları hızlı biçimde seriyi ün kazandıran oynanışa taşıyabilmesini planlıyoruz. PES 2010 daha iyi görünecek, daha iyi oynanacak ve gerçek futbolu donanımın el verdiği ölçüde yakın biçimde canlandıracak.”

“PES 2010 için hazırlıklarımızı bir süredir devam ettiriyor ve Tokyo’daki stüdyomuzdaki uzman ekipleri oyunun çeşitli alanları için özel olarak görevlendiriyorduk,” diyor PES European Ekip Lideri Jon Murphy. “Artık serinin şimdiye kadar görmüş olduğu en geniş değişiklik ve yenilikleri uygulamaya hazırız, görüşler için PES camiasına çok teşekkür ediyoruz.”

Kaynak: ARAL
 

shadowfax_07

Asistan
Her sene aynı zırvalar ne zaman uyguladılar ki? Palavra geliyo artık bunlar o dediklerinin binde birini yapsalar bile büyük değişiklik olur pes için. Şu an pes2009 u oynuyorum bazen çıldırdıtıyo adamı sinir oluyom.:angry:
 

pesimist

Rektör
Emektar
Topa müdahale ediyorum faul çalıyor bi de kart veriyor deli oluyorum. Sadece bunu değiştirseler yeter :D
 

ZorhaK

Rektör
Ayrıca koşu yolundan aniden çapraz dönüş yaparak gol atmak her zaman mümkün olmasın.

Hakemler tüm kayarak müdahalelere sarı kart vermesin.

Spiker pozisyonun gelişimine göre ses tonunu arttırsın.

Hakem uzatmayı gösterince spiker tuhaf bir şekilde bağırmaya başlamasın.

Türkiyede oyunun orjinali uygun fiyattan satılsın.Talep çok olunca türkiye ligine de yer verilsin:D


Gökhan zan ve servet çetin hemen yorulmasın.
 

seyıt

Öğrenci
pes 2009 sadece şampiyonlar liginde beğendim gerisini oynamam zaten ben ama gercekten büyük deişiklikler yapsalar ii olur sıkıldık artık pes 09 fıfa 09 muş! kim istemes ki şöyle ahım şahım bi simulasyon oyunu olmasın istemeyen varsa yassı sebebinide sölesin ama ; nese ben isteklerime döneyim :D
bir kere spiker pozisyonları takip etmeli maçın heyecanına göre farklılık göstermeli konusmaları bağırmaları , oyuncuların kosmaları sağa sola top cekme hareketleri yani tümüyle gerceğe şu an ne kadar yaklasabiliolarsa öle yapsınlar , oyuncu pozisyonu kacırdıında üzülmeli hareketleri belli olmalı üzülürken ( ben dikkat etiim gol olunca sevinio ama gol kacında--ca hiç üüzlmüo insafsız sanki mahalle macı yapıon şamppiyonlar ligi finalide bile :D üzülmüo geri manyak :D , mesela final yarı final grup macları heyecanları atmosferleri bir olmasın bi final macının şampiyonlar liginde hazırlık maçından farkı yok o bi kere düzeltilmeli atmosfer insanı oynaması için caırmalı uzaklardan yani cok oldu gibi ama herkes ister eminim bunu olmasını , oyunduların topa vurusları düzeltilmeli sallıolar vuruken topa yada hiç bi atletik bi yapı yok gayet sopa yutmus gibi bi hal var üzerlerinde şimdilik bu akdar yeter 2010 konusmak için erken son 2 ay falan videolar yayınlanır birasda görüslerimizi o zmana saklıyalım daha bitmedi yani görüslerim :D......................
 

seyıt

Öğrenci
ya bırakın bu istekleri sizin deil yabancı sitelerde ki yorum yapan insanların görüslerini ön plana cıkarıolar burada sadece biz laf kalabalıı yapıoruz bırakın pes 2010 cıksın ondan sona yapın yorumları bu kadar gitmeyin üstlerine ve bilinki hiç gir oyun gelistiricisi elindekinin en iyisini sergilemez cünkü bir daha ki senelerde cıkartacaı oyunlara yeni özellikler eklemesi gerek nasıl yapacak elindekinin en iyisini yaparsa ve son oalrak sizin istediklerinin bence pes 2020 de falan olur anca ama inanıorum ki bu pes 2010 ii olacak en azıncan pes ve fıfa 2009 a göre ii olacak ama en iyisi olmıycak pes 2011 unutturacak pes 2010 u göreceksiniz

bu üstteki seyit yorumu da bana ait deildir bi yakın saolsun yazmıs onları yanlıs anlasılmasın yani celişki var cünkü benim adımdan kendi dileklerini dile getirmiş özür dilerimm :S

medivel kullanıcısının üstündeki yani :)
 

SDN Son Haberler

Son mesajlar

Üst