Periscope Nedir, Nasıl Kullanılır?

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

REDFOKS

Rektör
Periscope nedir, Periscope nasıl kullanılır, Periscope nereden indirilir, Periscope canlı yayın nasıl yapılır, Son günlerin popüler uygulaması ile neler yapabiliyorsunuz.

Ekli dosyayı görüntüle 10032


Periscope Nedir?


iOS işletim sistemi kullanan mobil cihazlar üzerinden (iPhone, iPad) canlı video yayını yapmanıza olanak sağlar. Twitter hesabınız ile giriş yaptıktan sonra profil bilgilerinizi sisteme otomatik olarak kayıt eder ve Twitter üzerinde takip ettiğiniz diğer kullanıcıları Periscope hesapları olması durumunda takip etmenize fırsat verir. Ayrıca uygulamayı kullanan yüzbinlerce (şimdilik) kullanıcıyı takip edebilir, canlı yayına başladıkları anda haberdar olabilirsiniz.


Periscope’un ne olduğuna kısaca değindik fakat gelin biraz daha konuyu genişletelim. Instagram ve Vine gibi uygulamalar ile kısa video çekimleri yapıp takipçileriniz ile paylaşabiliyorken Periscope ile canlı yayın yapabilirsiniz. Örneğin video çekiminin yasak olmadığı bir konser de olduğunuzu düşünelim. Kısa bir video çekimi yapıp takipçileriniz ile paylaşmaktansa tüm konseri takipçilerinize canlı olarak sunabilirsiniz!


Periscope Nasıl Kullanılır?


Öncelikle bir Twitter hesabınızın olması, sonrasında iOS işletim sistemi kullanan bir akıllı cihazınızın olması gerekli. Bu adımları geçtiğinizi düşünerek Periscope uygulamasını bu adresteki Apple App Store’dan indirebilirsiniz.


Uygulamanın boyutu 14.8 mb büyüklüğünde ve kurulum oldukça hızlı gerçekleşiyor. Twitter ile sisteme girdikten sonra Twitter üzerinde takip ettiğiniz kullanıcıların Periscope hesapları var ise bu uygulama içerisinde de aynı kullanıcıları takip etmeniz için bir pencere ile karşılaşıyorsunuz.


Periscope uygulaması içerisinde “Watch”, “Broadcast” ve “People” adlı üç menü bulunmakta. Watch sekmesi ile tahmin edeceğiniz gibi canlı yayında olan kullanıcıları görebilir ve yayınlarını izleyerek kendileri ile etkileşime geçebilirsiniz. Broadcast sekmesi ile Periscope uygulamasının kameranıza, mikrofonunuza ve bulunduğunuz konuma erişim imkanı sağlayarak canlı yayına başlayabilir, kayıt altına aldığınız görüntüleri sisteme kaydedebilir ve izleyicileriniz ile etkileşime geçebilirsiniz. Son olarak People sekmesi ile en çok takip edilen kullanıcıları görebilir, kullanıcılar içerisinde arama yapabilir ve kendi profilinizi görüntüleyerek çeşitli ayarlar yapabilirsiniz.


Değerlendirme Sonucu:


Son derece kolay bir arayüze sahip Periscope mobil uygulaması’nın Twitter tarafından satın alınmasının ardından herhangi bir kaynak sorunu çekmeksizin hızla büyüyen ve yaygınlaşan bir uygulama olacağını düşünmekteyim. Nitekim canlı yayın yapma özelliği ile çok kısa bir süre içerisinde internet üzerinde bir çok farklı video’nun ve farklı fenomenlerin olacağını öngörmek hiç zor değil.

kaynak
 

pesimist

Rektör
Onursal Üye
Az önce bir kız millete cevaplar veriyordu. Nereden soruluyor o sorular canlı yayın esnasında?
 

MrSmoke

Dekan
Eğer bana itafen yazdıysan

Hatırladığım kadarıyla şuana kadarki yayınları ist trafiğinde , ofiste , balikesire giderken vapurda ve yolda , balikesir üni konferansında ve izmirde uçak saatini beklerken yaptı.
Periscooe'da videolar paylaşılıyor mu? Yoksa canlı mı yapıyorlar?
 

Mg.

Profesör
Canlı yayınları sonra izleyebiliyorsak bu nasıl oluyor? Perişkof a üye mi olmak lazım? Bir de ordaki sorular twet değil mi
 

cansermo

Profesör
Canlı yayınları sonra izleyebiliyorsak bu nasıl oluyor? Perişkof a üye mi olmak lazım? Bir de ordaki sorular twet değil mi
Twitter hesabıyla giriş yapılıyor.
Sorulan canlı yayını izlerken sorabiliyoruz. Twit değil.
Takip ettiğin kişilerin canlı yayınını ilk sekmeden izleyebiliyorsun.
 

Kadima

Rektör
bikaç haftadır kullanıyorum baya güzel ama bizim Türkler kendini hemen belli ediyor :D
Yayın yapan yabancı kızlara türkçe küfür söylettiriyorlar yada oranı buranı aç filan diyorlar :D
 

deniz_dnz

Üyecik
çok kullanışlı bir program gerçekten. Bu programı etkin ve yararlı bir şekilde kullanan bir çok gazeteci ve ünlü var. Araştırıp takip etmenizi öneririm...
 

ByTETTAX

Üyecik
Gece 1'den sonra çoook değişik şekillerde kullanılan bir sosyal medya.. Kızlarımızın hiç utanmadan sadece kalp denen şey için bütün her yerini millete gösterdiği yerdir bu kadar saçma ve aciz bir sosyal medyadır.
 
Üst
stat counter