Pentium Dual Core ile Core 2 duo arasındaki farklar

Bu konuyu okuyanlar

gayzer

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Pentium Dual core ile core 2 duo arası ne fark vardır....

honline

Müdavim
Reaksiyon puanı
296
duo ve dual = çift demek
core= çekirdek.
core duo=çift çekirdek
yani core duo da cor2 duo da gerçek ve fiziksel çift çekirdek.

ilk önce core duo çıktı. sonra aynı mimariye 64bit desteği eklendi ve önbellek artırılarak core 2 duo adı altında piyasaya sürüldü. aralarında 64 bit dışında çok büyük bir fark yok. Elbette core2 duo, core duo dan iyidir ama sonuçta mimari aynı. fiyata göre tercihte bulun.

StryKer

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Benim bildiğim her ikiside çift çekirdek fakat, aralarındaki tek fark dual core 2 çekirdek aynı anda çalışmıyor. gerektiğinde çalşıyormuş. Ama core2duo da çiftçekirdek aynı anda çalışıyor.

baaydin

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
aralarında fark olmasa o kadar çok fiyat farkı olurmus sizce. dual core aldatmacadan başka bir şey değildir.

mkayan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
intel core mimarisine geçtikten sonra, marka bilinirliği hala çok yüksek olan pentium ismini pazarda tutmak için yine core mimarisini kullanan fakat önbellek, sistem veriyolu vb. özellikleri kırpılmış pentium dual core işlemcileri piyasaya sürüyor.

örnek vermek gerekirse;

pentium dual core e5200 işlemci(wolfdale çekirdek): 2.5 GHz, 800 MHz FSB, 2 MB önbellek, 45 nm
core 2 duo e8400 işlemci(wolfdale çekirdek): 3.0 GHz, 1333 MHz FSB, 6 MB önbellek, 45 nm

şuanda piyasada masaüstü sistemler için E2XXX serisi ve bu serinin güncellemesi E5XXX serisi işlemciler mevcut.

ayrıca bu işlemci serisi yüksek hız aşırtma potansiyeli sebebiyle oldukça tercih edilmektedir. sonuçları .::buradan::. görebilirsiniz.

DEATH71

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Benim bildiğim her ikiside çift çekirdek fakat, aralarındaki tek fark dual core 2 çekirdek aynı anda çalışmıyor. gerektiğinde çalşıyormuş. Ama core2duo da çiftçekirdek aynı anda çalışıyor.
yanlış bilgi vermeyelim..biribirinden bağımsız çalışan çekirdekler pentium D serisidir..core 2 ve pentium dual core serisi çekirdekleri aynı anda çalışıyor...
pentium dual core demeleri pentiumun adını yaşatmak için yani yoksa pentium dual corelarda core 2 duo mimarisine sahip

StryKer

Doçent
Reaksiyon puanı
5
yanlış bilgi vermeyelim..biribirinden bağımsız çalışan çekirdekler pentium D serisidir..core 2 ve pentium dual core serisi çekirdekleri aynı anda çalışıyor...
pentium dual core demeleri pentiumun adını yaşatmak için yani yoksa pentium dual corelarda core 2 duo mimarisine sahip

Zaten emin olmadığım için yazıya "benim bildiğim...." diye başladım. Ayıdınlattığın için tşkler kardeşim :)

abbid

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ben core 2 duo lar daha ii diye biliyorum fakat bunların farklı serileri var.
arkadaşlar benim size bi sorum olacak benim bilgisayar dual core ama aygıt yöneticisinden işlemcilere baktığımda core 2 duo yazıyor. sizce bu bilgisayarın işlemcisi ne? bilen varsa lütfen yazsın

YoungClever

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
ben core 2 duo lar daha ii diye biliyorum fakat bunların farklı serileri var.
arkadaşlar benim size bi sorum olacak benim bilgisayar dual core ama aygıt yöneticisinden işlemcilere baktığımda core 2 duo yazıyor. sizce bu bilgisayarın işlemcisi ne? bilen varsa lütfen yazsın
buraya tıklayarak cpu-z adlı programı indir.. programı açınca , sistemin ile ilgili birçok özelliği görebilirsin...
(program kurulum gerektirmez)

Tsunmys

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
32 bit ve sanal ikinci çekirdek = Core Duo
64 bit ve gerçek ikinci çekirdek = Core 2 Duo

alguhan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Çift çekirdekli işlemci demek aynı cip [IC - Integrated Circuit] üzerine farklı iki adet çekirdeğin birbirinden bağımsız şekilde çalışabilecek bir halde entegre edilmesi demektir. Şimdi yeni moda quad - core çekirdekler ise 4 tane çekirdeği barındırabilen tek bir ciptir. [IC - Integrated Circuit]. Genelde her bir çekirdek farklı ön belleklere (cache memory) sahiptir. Bu yüzden çoğu dual core işlemcilerin ön bellekleri büyüktür. Dual Core işlemcilerin bir başka özelliği ise geniş çaplı (mesela pipelining veya multi-threading) gibi işlemlerde çekirdeklerin birbirinden bağımsız daha optimize çalışmasıdır. Threading kavramı zaten bir program içinde başka bir programı çalıştırmak demektir. Peki threads ne demek? Size hemen bir örnek anlatayım çok rahat anlayabileceğiniz. Örneğin herkes word'u bilir. Word'de bir yazı yazarsınız. Arkasından CTRL + P tuşuna basarsınız ve yazdığınız yazı yazıcıya gönderilir. Yazdığınız yazı yazıcıdan çıkarken siz word'de hala dosyaya bir şeyler daha yazabilirsiniz. İşte word'ün kullandığın bir özellik thread'tır. Eğer thread kullanmamış olsaydı. Çıktıyı alasıya kadar word'de sizin yazmanız devam ederdi fakat kaydedemezdiniz. Şu anda kaydetmeyi geçtim print işlemini gönderir göndermez word'ü kapatsanız bile yazma işlemi devam edebiliyor. Bir başka örnek ise FlashGet. Bildiğiniz gibi dosyaları indirirken bir çok parçaya bölebiliyor. Bunu yapabilmesi için sunucuya kaç parçaya böldüyse o kadar soket ile bağlanması demektir. Buda o kadar thread yaratması gerekiyor demektir.

Avantajları Nedir bu Dual Core işlemcinin?

Söz konusu bir işi iki çekirdek yapıyor olunca devre üzerinde akan veri akışı normal işlemcilere kıyasla daha fazla olur. Bu yüzden bilgisayar üzerindeki RAM genelde Dual core işlemci kullanılan sistemlerde DDR2 bellekler olur. Çünkü DDR2 belleklerin bandwithleri daha yüksektir. Hani ram kenarlarında yazarya DDR 400 MHZ. DDR2 800 MHZ. MHZ olan kısım bandwith'inizdir. Peki 400 ile 800 arasındaki fark cidden 2 kat daha mı hızlı demek? Kesinlikle hayır. Bu RAM'ler performans açısından bir birlerine çok yakındırlar. Fakat DDR2 nin veri alıp göndermedeki kapasitesi daha yüksektir. Ayrıca güç tüketimi saat hızları daha düşük olduğu için daha azdır. Görünüşe göre daha çok diz üstü bilgisayarlara uygun gibi gözüküyor.

Dezavantajlarına gelince...

Bana göre dezavantajları daha çok avantajlarına kıyasla. Çünkü şu an için sadece gelecek vaat edebilecek bir teknoloji. Her şeyden önce işletim sisteminiz dual-core işlemciyi desteklemesi gerekmektedir. Mesela Dual core işlemci alan bir kişinin bilgisayarında Windows XP kullanmaması gerekiyor. Vista veya Linux kullanmalı. Ayrıca dual core işlemcinin performansı tamamen Thread kullanımına bağlıdır. Yani bir oyun ne kadar az thread kullanıyosa single core işlemci o oyunu daha performanslı çalıştırır. Çünkü single core işlemcilerin hızı dual core işlemcilere göre çok çok fazladır. En son AMD Athlon 6400 çıkmıştı ve saat hızı sanırsam 3.4 Ghz di. Oyun oynayacaklara sözüm. Şu anda piyasada bulunan çoğu oyun thread fazla kullanmaz. Bu yüzden alacağınız oyun Dual - Core bilgisayarda çok hızlı çalışacağını sanmayın. Fakat Half-Life2: Episode 2 oyunu thread çok kullanılacak şekilde tasarlanmaya başladı. Yani Valve firması dual - core işlemcilere şans vermek istiyor. Aynı zamanda single core çalışan işlemcileride hiçe sayacak gibi. Yani kısacası risk alıyor. Neticesini hepimiz göreceğiz.

Aynı anda iki çekirdeğin aynı sistem üzerinde çalışması görünüşte iyi bir performans avantajı olarak değerlendirilebilir. Eğer tek çekirdekli işlemcilerin memory bandwith limiti olduğunu göz önüne alırsak (DDR 400 MHZ bu limittir.) Dual core işlemcilerinin aynı bandwith limitlerinde single core'a nazaran %30 ile %70 arasında bir performans artışı olduğunu söyleyebiliriz. Eğer bir bandwith derdi olmazsa bu bu artış %90 lara varabilir. Fakat eğer iki işlemci arasında iletişim limit faktörü olmadığını düşünürsek 2 işlemcili bir bilgisayarda %100'lül bir perfomans artışı olabileceği söylenebilir.

Kısacası 2 tane single core işlemci ile çalışan bir bilgisayar dual - core işlemcili bir bilgisayarı çok pis döver
smiley.gif

alıntı

NikeSteeL

Müdavim
Reaksiyon puanı
131
Yani işin Özü . Ha Hacı Hoca Ha Hoca Hacı ! Aynı şey :)

kaplan42

Asistan
Reaksiyon puanı
10
Arkadaşlar okuduğum kadarıyla çok fazla yanlış bilgiye sahip olanlar var.
Sanal çift çekirdeğe sahip işlemciler h.t. ekiyle satılan işlemcilerdir.(pentium 4 631 ht , pentium 4 530 ht gibi)
dual core,core 2 duo,pentium d isimleriyle satılan işlemciler gerçekten 2 çekirdeğe sahip olan işlemcilerdir.
ayrıca belirtmekte fayda gördüğüm pentium d adı altında satılan işlemcilerin dual core ve core 2 duo işlemcilerden farklı kılan her çekirdeğin kendine ait tampon bellek bulundurmasıdır.

dual core adı altında satılan işlemciler (celeron dual core dahil) core 2 duo ların kırpılmış halidir.Bazılarında fsb düşürülmüş , bazılarında tampon bellek ufaltılmış , bazılarından intelin sanallaştıma teknolojisi çıkarılmıştır.Bu intelin pazarlama taktiğidir. (amd ' nin de yaptığı gibi)

Sanal çift çekirdek olayı tamamen farklı bir olaydır.(Bakınız Hyper Threading Technology)

Pentium dual core ve celeron dual core işlemciler gerçek çift çekirdeğe sahiptir.

Bilgi için Laptop, Notebook, Desktop, Server and Embedded Processor Technology - Intel sitesini ziyare edebilirsiniz.

freewill

Müdavim
Reaksiyon puanı
61
dual core çakma çift çekirdek core2duo esas oğlan :D

S

SDN Okuru

SDN Okuru
dual core çekirdek gerçekte tek çekirdektir fakat sanal olarak 2 bölünerek çift çekirdek yapılıyor.core dual ise gerçek çift çekirdek oluyo arkadaşlar

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
hikaye o artık gereksiz bilgi oldu artık 2 çekirdek gerçek pentium d 820 de çift çekirdekli ...