Penryn Çekirdekliler Dağıtımda

Günlerdir haftalardır süren gizli bilgi akışları ve sürüm öncesi test olayları nihayet bir sona ulaşıyor. Intel bir düznieden fazla 45 nanometrelik işlemciyi sunuyor.

Intel, bu hafta Penryn kod adlı, 45 nanometre işlem sürecinden geçmiş olan masaüstü ve sunucu işlemcilerini piyasaya sunuyor. Bu yeni işlemcilerden bir düzinesi yeni dört çekirdekli Xeon sunucu işlemcileri olacak. Bunun yanında masaüstü için de yeni bir dört çekirdekli ürün mevcut. Bu ürün Core 2 Quad Extreme QX9650 işlemcisi olacak. Ürünlerin fiyatları hacimli alımlarda 1200 dolar seviyesine kadar ulaşırken, QX9650 999 dolar gibi bir toptancı fiyatına sahip olacak.

Daha Fazlası Tek İşlemcide

1600 MHz'i bulan FSB hızları ve dört tane çekirdeğin gücü, özellikle yüksek performanslı sunucu çözümlerinde oldukça önemli. Diğer taraftan 12 MB'a varan ikinci seviye önbellek, statik belleğin ne kadar daha artabileceği konusundaki şüpheleri biraz daha göz ardı etmemizi sağlıyor. En önemli sorun olan, yonga içindeki sızıntılar konuısunda da INtel'in 45 nanometre konusunda çözdüğünü söylesek yanlış olmaz.

Bilgi için: Intel
SDN - http://shiftdelete.net
 

titanyum

Profesör
gerçekten çok pahalı ama alabilecek gücüm olsa hiç durmazdım
ama aldıktan sonra da performansı gerçekten memmun adecekmi şüperim yok değil
 

chimera

Dekan
Emektar
İntel bunun üzerinde çok çalışmış olmalı. Ama ev kullanıcısına göre değil değil. Yani en azından bana göre değil. Fiyat açısından söylüyorum. :)
 
Üst