Peki ya suçlu kim?

Bu konuyu okuyanlar

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,729
İyi akşamlar dilerim hepinize,

2 gündür eşimde yaşanan nefes darlığı ve hafif kuru öksürük yüzünden hastaneye gittik.
Doktorlar belli mesafeden kontrolleri yaptı. Ateş dışında bulgular benzerlik gösterdiği için Covid-19 şüphesi kondu. Tomografi çekildi ve covid testi için tahlil alındı.
İşin birinci komik tarafı testi hemen yapamıyorlar, ellerinde test yokmuş. Bir kaç gün içinde ellerine test geldiği zaman yapılacak ve bize pozitif mi negatif mi olduğu bilgisi verilecek.
Eğer pozitif olursa sms gelir, negatif ise bilgi gelmezmiş.

Bir kağıt imzalattılar. 14 gün karantinada evde kalacak. Bu süre içinde dışarı çıkarsa 3150 TL ceza yazılacakmış.

Durum-1: Eşim zaten evden çalışıyor. Son 2 haftada 2 veya 3 defa market için dışarı çıktı. Yani bulaşma riski çok düşük. Aksine ben çalıştığım için taşıyıcı olarak ya taşıdıysam.
İhtimal ile alışverişte eğer virüsü kaptıysa 14 gün evde kalacak bu sırada ben akşam eve geleceğim sabah tekrar işe gideceğim. Eğer eşime bulaştıysa bana zorunlu karantina yokken işe gittiğimde her gün yüz yüze denk geldiğim belki 50 kişiye bu hastalığı bulaştırarak yayacağım.

Durum-2: Her gün işe giden biri olarak bir müşteriden bana bulaştı ve ben evime taşıdım. Eşimin kronik rahatsızlıkları mevcut. Ben çalışmak zorundayım, iş yerim tatil değil ki genel bir yasak gelmediği sürece yedek parça sektöründe kendi rızanla kapatma şansın yok. Eşime bunun bulaşmasının hakkını kim ödeyecek?

Peki ya eşimden bana ve benden müşterilere geçerek büyüyecek zincirin hakkını kim ödeyecek?

Sonuç neymiş? Eğer eşim pozitif çıkarsa temas edenlerden biri olarak bana zorunlu ev yasağı gelecekmiş. Bu sonucun çıkması 4 gün sürüyor ve bu 4 günde ben işe gideceğim. Taşıyıcı olarak bir çok bireye bulaştırırsam?

Bu sağlık düzeni nasıl yönetiliyor? Yaşadığım ilde sokağa çıkma yasağı yok ve yarın aracı bozulan veya canı sıkılan iş yerime gelecek. Eğer dağıtıcı bir birey olursam ölümüne yada hastalığına sebep olacak hiç bir bireyin sorumluluğunu üzerimde hissetmiyorum.

Ve şimdi size soruyorum. Suçlu kim?

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
Öncelikle büyük geçmiş olsun diyorum. İnşallah tetkikler negatif çıkar. Suçun sizde olmadığı belli. İşyeri yetkilisine durumu söylemelisin izin verilmeli sana da.
Mesaj otomatik birleştirildi:

denizzined

Asistan
Reaksiyon puanı
142
Öncelikle çok geçmiş olsun, test sayısının 1 milyonu aştığı söyleniyor,demek ki herşey televizyonlar da söylendiği gibi değilmiş, malum doğrusunu yapanlar da cezalandırılıyor ya bu da işin ilginç yanı, Hayat Eve Sığar sorun yok..

crow88

Dekan
Reaksiyon puanı
3,129
geçmiş olsun,bence en iyisi sıkıntı olmayacak olursa sizde rapor alın,işe 1 hafta gitmeyin.
iş yerlerinin çoğu pek umursamaz,paraya bakarlar.dediğim gibi
ya iş yeriyle görüşün izin alın,yada rapor alın (sorun çıkartmazlarsa)