PC Yenileme Hakkında

Bu konuyu okuyanlar

koltar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Arkadaşlar merhaba, dar bütçemle Pc'mi olabildiğince iyi ve uzun vadeli olacak şekilde yenilemek istiyorum ancak kafamı karıştıran pek çok konu var. Haliyle pek çok sorum var. Lütfen bildiklerinize bildiğiniz kadar cevap verin. Şimdiden çok teşekkür ederim değerli yorumlarınız için...

1- Ryzen 5 3600 + 5700xt düşünüyorum. Kendi fiyat segmentlerinde en optimum tercih bunlar gibi göründü, katılır mısınız, yoksa önerileriniz olur mu?

2- Ryzen 5 3600 + 5700xt için birkaç kişi bana ısrarla MSI 570 anakart almamı önerdi. Ancak burada onlarca kişinin B450 anakartın yeterli olacağını, hatta B450 Tomahavk'ın harika olacağını yazdığını okudum. Fiyatı indirgemek açısında anakart çok önemli ancak çok farkedecekse almışken iyi bir şey almak isterim. B570 almalı mıyım yoksa alelade bir B450 yeter mi, yoksa Tomahavk mı?

3- Aynı okuma ve yazma hızına sahip SSD'lerden 250 GB Samsung mu yoksa 500 GB Toshiba ya da başka bir marka tercih etmeliyim? Yani illa Samsung diye yarı kapasiteli bir SSD mi alayım?

4- En önemli sorum... Mevcut Pc'min kasası bu https://www.hepsiburada.com/cool-ma...reli-midtower-kasa-rc-k350-kwa600-pm-bd500023
Yenlieyeceğim sistem için bu kasa yeterli olur mu? (Teknik özellikleri sayfanın altında yazıyor detaylı olarak) Yoksa yeni kasa almalı mıyım? Eğer bu kasa bana yeterliyse ekstra soğutucu fan ya da sıvı soğutucu almam gerekir mi? Alırsam kasa yeni fan ve yeni sistemin tamamını birden kaldırır mı?

5- Şu anki kasamın içinde bundan var. Yeni kasamda işime yarabilir mi? Muhtemelen yaramaz ama yine de sormak istedim.

6- Bu özelliklerdeki bilgisayarı en uygun şekilde nasıl toplayabilirim? Kasa montajı bilmiyorum ancak internetten video izleyerek yapabilir miyim? Bana yapabilirmişim gibi geliyor ancak "o işler öyle kolay değil birader" der misiniz?

7- Başka ne gibi önerileriniz olur?

Tekrar teşekkürler :)