Pc yavaş açılıyor.

senar1st

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Merhaba SDN ahalisi :)

Yaşadığım bir sorunu size aktaracağım.

Bilgisayarıma dün format attım. Win 7 ultimate msnd 12.05.2011 sürümlü sistemi... Yani en günceli...Herhangi bir oynama yok üzerinde... MSDN sitesinden kontrol ettim. Neyse...

Ama attıktan sonra bilgisayarımda yavaşlama var. Bu yavaşlama pc sürekli açıkken olmuyor. En başta açılırken oluyor.

Oturum açılıyor yazısı çıktıktan sonra ses geliyor ya... İşte o aradaki zaman diliminde bilgisayarımda bir hantallık görüyorum. Program açmayı denediğimde hemen açılmıyor, 30 saniye falan bekliyor, öyle açılıyor..

Driverlar güncel, cclenar ile temizlik yaptım, advanced system care ile onarma yaptım. msconfig den başlangıçta çalışan dosyaları azalttım(3 program çalışıyor sadece) virüs programım olan eset in başlangıç ayarlarını düzenledim.
Yapmadığım şey kalmadı yani:D

Son bir şey daha: PC im gayet güçlü bir bilgisayardır. Şüpheniz olmasın :)
Sizin var mı bir öneriniz? :)

cnclv

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
tam anlamam ama BİOS u güncellesen düzelir mi acaba

senar1st

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Yorum yazdığınız için teşekkürler arkadaşlar... @cnclv : söylediğin yöntem riskli gibi... Bios güncellee esnasında çökerse anakart gider..

Bunun haricinde eskisi gibi yorum yazmıyor bu tip konulara... Kimse yardım etmiyor.. Anasayfadaki haberlere bakıyorum da geçen de bazı üyelerin şikayet ettiği türden haberler... Kitle ilgilenmiyor, bu tip konulardan teknik konulardan anlamıyor çünkü. Haa anlayabilecek o kitle nerede? O kitle gitti siteden, nedeni az çok belli..

Neyse ben başka sitelerde arayayım bari :)

ReDo

Rektör
Reaksiyon puanı
92
Hiç açılmamasından iyidir ya :p

Kurduğun sistem de alakalı olabilir belki....baştan başka bir sistemi kur bakalım bir fark olacak mı ? : )

senar1st

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Hiç açılmamasından iyidir ya :p

Kurduğun sistem de alakalı olabilir belki....baştan başka bir sistemi kur bakalım bir fark olacak mı ? : )

Polyanna gibi oldu:D Haline şükret. Bilgisayarın var. Kimisinin oyuncak orgu bile yok der gibi oldu:p

Kurduğum sistem orjinal..Başka sistemi de kurmuştum. Ne yazık ki aynı durum..

Tek bir yol kalıyor. Bilgisayarn parçalarını tozdan geçirmek...

ReDo

Rektör
Reaksiyon puanı
92
Aynen senarist ağzımı açmayayım dedim ama sen gene de anladın ayıp valla canavar gibi pc'im var diyon hava atıyon eziliyoz biz burada :p :D

Hava tut bakalım tozunu toprağını al : )

senar1st

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Özelliklerini söylemedim işte. Canavar gibi diyip bıraktım:p Şimdi deseydim şöyle şöyle özelliği var diye olmazdı. hava atmış gibi olurdu:D Kime göre canavar o var bir de :p

Bakıyım şöyle içine. Tozluysa, -umarım tozludur- düzelir inşallah.

Az önce bir program çalışırken dondu. Sinir etmeye başladı beni.

by efsane

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
BEn söyledim dinlemiyorsun. Sistemin nedir bu arada? 32 - 64?

mendocino

Rektör
Reaksiyon puanı
81
Yorum yazdığınız için teşekkürler arkadaşlar... @cnclv : söylediğin yöntem riskli gibi... Bios güncellee esnasında çökerse anakart gider..

Bunun haricinde eskisi gibi yorum yazmıyor bu tip konulara... Kimse yardım etmiyor.. Anasayfadaki haberlere bakıyorum da geçen de bazı üyelerin şikayet ettiği türden haberler... Kitle ilgilenmiyor, bu tip konulardan teknik konulardan anlamıyor çünkü. Haa anlayabilecek o kitle nerede? O kitle gitti siteden, nedeni az çok belli..

Neyse ben başka sitelerde arayayım bari :)

bios güncellemesi sistemini hızlandırmaz hiç boşuna girme o işlere. Nacizane donanımdan anlayan kişi olarak artık iyice soğuduğumdan ne paylasım konusu acıyorum ne doğru dürüst yorum yapıyorum herhalde yanlız değilim. Sorununa gelirsek ilk aklıma gelen baslangıc programlarını temizlemek ama yeni format atmışşın ve startup programları temizlemişşin demekki baska bi problem var, acaba 64bit makinana biraz ağırmı geldi yada driverlardan birinde uyum sorunu gibi biseymi var. ccleanerda baslangıcta kısmında gereksiz programları temizlediğine emin ol.

senar1st

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Teşekkürler Aykut:)

O dediklerini yaptım ama :) 64 bit daha önce yüklüydü ben de...1 ay öncesine kadar bu sorun olmazdı. Uçak gibiydi pc. ama şimdi öyle değil.

by efsane

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Sana son sorum :D 1 ay önce de aynı sistem mi kuruluydu? Yani bugün kurduğun?

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Aynen benimde çok yavaş açılıyor ve çok yavaş çalışıyor. Windows'u belli bir süre kullanımdan sonra format atmak şart oluyor. Yeni kurulmuş windowsun imajını alıp yedeklemek en iyisi. Bir dahaki formatta kurulum 10 dk sürmüyor.
Kullandığım bazı programlar linuxta çalışsa böyle bir derdim olmayacak.

mendocino

Rektör
Reaksiyon puanı
81
kirlilikten dolayı bi ısınma varmı, daha önce ucak gibiyse demekki yaptıgın bi son değişiklik stabiliteyi bozmuş dururken olmaz yani. Belli kullanımdan sonra yavaslama illaki olur ama tabi bu tahammül sınırlarında olmalı.

by efsane

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Ya hem yeni konu açmak istemiyorum, hem baltalamak istemiyorum. Benim sorunum da açılış uzun sürüyor. Windows kısmından, hoşgeldiniz kısmına geçiş çok ağır :) Kısıtladım başlangıç programlarını bir değişiklik yok :)

senar1st

Profesör
Reaksiyon puanı
14
ısınma derken? Kasada mı?

POMEM

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Sistemin özellikleri nedir? 64 bit'i genellikle 4gb ram ve corei3 yukarı performansta bilgisayar kullananlar için idealdir.

mendocino

Rektör
Reaksiyon puanı
81
geç açılmaya çok şey sebep olabilir burdan yazarak teşhis koymak güç, örneğin benim makinada eski bi dvd var sadece rom olanından alet takılıyken makina orda ne takılı oldugunu anlayana kadar kafadan 1 dakika kaybediyor söküyorum bende mecburen. sen önceden ucak gibiydi aynı 64bit aynı iso diyosun yenide format atmıssn demekki farklı olan bisey var driver yada donanımlardan birinde vardır bi problem aklıma ilk gelen bu.

Karargaht

Dekan
Reaksiyon puanı
112
64 bit kullanmayın 32 bit varken. 64 bit çok iyi bir sistem ve bir kullanıcı ister. 32 bit herkesin işini fazlası ile görür.
Bilgisayarın geç açılıyorsa bu ya başlangıç programlarındandır. Bunları kapatman gerek. (başlat/msconfig/enter/başlangıç sekmesi)

Yada bilgisayarın kendi sistem özelliklerindendir.
-Ram 4 GB olabilir ama hızı düşüktür.
-İşlemcin hızlı olabilir ama ön YÜKLEME belleği düşüktür.
-Ekran kartın iyi olabilir ama RAM'den yer, bu da RAM miktarının düşmesine yol açar.

Yeni format atmışsın ancak her yeni format herşeyin güllük gülistanlık olacağı anlamına gelmez. Eğer daha önceki formatlardan daha yavaş ise tekrar format atman gerekir. Format sırasında dosyaların okunmasında ufak bir sorun çıkmış bu yüzden bilgisayara yüklenmemiş olabilir.

Bilgisayarın açılışında başlayan programları kapat (msn, ativirüs v.s)
BIOS'dan anlıyorsan BIOS'a gir ve Floopy yani Disket sürücü yüklemesini DISABLE yani kapalı durumuna getir. Disket kullanan kalmadı ama hala bilgisayarın hemen hepsi disket sürücüsü yüklüyor gereksiz yere.
Yine BIOS'dan; anakart reklamının yapıldığı ekran gelir bilgisayar başlarken: ASUS, MSI gibi. Onu kapat. Mainboard LOGO diye geçiyor sanırım yada ona benzer birşey onu da DISABLE yapabilirsin.
BIOS'dan az da olsa anlamıyorsan hiç girme oralara ilk dediklerimi bir dur düşün.

Diyeceklerim bu, saygılar, kolay gelsin.

magicxxL

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Arkadaşım açılış yavaşlıklarının genel sebeplerinden birisi HDD bağlantı tipidir. Sistemin hakkında daha açık bilgi verebilir misin?

Nuri.alco.

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Bak bak kıskandı beni format attı o yüzden oldu bu. :) Tam tersine de bende olduyordu.Format attım düzeldi. :D :D