Pc 'nin reset atması

Bu konuyu okuyanlar

queenTR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar, sorunum başlıkta yazdığı gibi,
Öncelikle sistemimi yazayım :

İşletim Sistemi : Win7 Sp1 x64
Anakart : Msi p67a-gd55 (b3)
İşlemci : intel i5 2500k 3.3ghz-3.6ghz
Ekran Kartı : Asus EnGtx580
Ram : Kingston Hyperx Blue 2x4Gb 1600Mhz DDR3
Hdd : Samsung 1Tb 32m 7200rpm Sata2
Ses Kartı : On-Board
Power Supply : Gigabyte Odin Pro 800W

Bios dahil tüm driverlar son güncellemesi kurulu, windows güncel, Isı değerleri olarak hiçbir sorun yok, pcyi düzenli olarak temizliyorum. gpu boşta 38, yük halinde max-78 derece, Cpu - normal ısısı 29 ama O.C. ile 4.2ghz ye çıkartıyorum. O.C yi kapattığımda sorunumda bir değişiklik olmadığı için cpu sorunu olabileceğini düşünmüyorum. O.C li Boştaki değeri 37 derece. Ram leri msi in biosundan teste soktuğum zaman hiçbir problem çıkarmadı. Ramleri tek tek çıkarıp bilgisayarı çalıştırmayı denemedim. Çünkü ramlerin üzerini kapatan büyük bir cpu soğutucusu var. Şu anda hdd 'yi bad sector testine soktum. Malum 1tb hdd testin bitmesi zaman alacak, bitince sonucu buraya eklerim.

Sorunumu tam olarak anlatmaya çalışacak olursam; normalde bilgisayarım günde 1, yada 2 günde 1 reset atıyordu. Bu güne kadar pek de önemsememiştim. Normalde internet üzerinden bir kaç sekmede aynı anda video açtığımda bu reset sorunu oluşma ihtimali artıyordu. Ama her zaman değil. En son bir de tekrar windows kurmayı denedim, makinayı aldığım yerden windows kurulu olarak vermişlerdi, belki kurdukları windowsta problem olabilir, veya yüklerken hata oluşmuş olabilir ihtimalini düşünerek, Yanlız bu sefer kurulum bittikten sonra windows'u update ettiğim zaman durmadan kendini resetliyordu. Tam indirme bitiyor, tekrar başlatmadan önce kurulum yaparken, sonra update sırasında üst üste resetten dolayı windows dosyaları bozuldu. 2-3 defa daha Windowsu tekrar yükledim ve güncelleştirmeleri toplu olarak değil de , 5 er 5 er falan seçip indirip kurdum. Şansına mıdır bilmiyorum bütün güncelleştirmeleri yaptı. Sonra satın aldığım bir oyunu yükledim. Starcraft 2 Heart of swarm diye bir oyun. Oyuna girip 2 maç üst üste atamıyordum. Kendini kesin ilk yada ikinci maçında resetlemeye başladı. Diğer oyunlarımda yani directx(9-11) kullandığım sıralarda bu reset olayını tamamen rastgele yaparsa yapıyordu. Bu arada windows üzerindeyken de yine rastgele zamanlarda reset atmaya devam etti.

Bilgisayar 1,5 Yıllık yani hala garanti kapsamında, ama bilgisayarı marka olarak satın almadığım için hangi parçada ne tarz bir sorun olduğunu öğrenip o parçayı götürmezsem ürünü teslim alamıyorlar.

Yaptıklarımdan başka aklına gelen fikriniz varsa lütfen yazın, donanımsal sorunlarda bilgili arkadaşların fikirlerine muhtacım.
Okuduğunuz için teşekkürler.