pc hdd yi görüyor fakat okumuyor..!!! yardım.

Bu konuyu okuyanlar

cifel

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
merhabalar. şöyle bir sorunum var.
600gb lik harddisk i birkaç 2kez winxp de kullandım. fakat 2. kullanımdan snra pc ler okumamaya başladı. normelde winvista-7-8 de sorunsuz kullanılıyordu. xp de 2 kez taktıktan snra çalışmamaya başladı. fakat hdd nin ışığı yanıyor, hem uzun süre yanık halde kalıyor hem de bazen yanıp sönüyor. çalışıyor, sadece okumuyor.
bazen pc nin yavaş çalışmasına, hatta kilitlenmesine neden oluyor. bazen de "döngüsel artıklık denetimi çözümü" diye bir uyarı alıyorum.
pc konularında pratik zekalı ya da çözüm üretici bir tip olduğum söylenemez. fakat bir haftadır girip çıkmadığım forum, okumadığım konu kalmadı.
hdd laptoplarda kullanıldı, sorun başladığından beri başka laptoplarda ve usb girişlerinde denendi, farklı kablolar da kullanıldı fakat hep aynı durum.
hdd yerel disk F: olarak görünüyor. fakat tıklanmıyor ya da sağ tıkla seçim yapılamıyor, taranamıyor.
disk yönetiminde harf atanmış durumda. dosya sistemi raw görünüyor. durumda da sağlam(birincil bölüm) yazıyor. fakat buradan da hdd nin özellikler ine girilemiyor mesela.
chkdsk (disk yeri) /r /F: komutunu da uyguladım. fakat çok uzun sürdüğü için pc yi bir köşeye koyup uyudum. kalktığımda pc saat 5 gibi kilitlenmiş görünüyordu ve komut sekmesi de kapalıydı. orada ne olduğunu anlamadım tam.
hdd deki verileri kurtarmalıyım. bu konuda yardımınıza ihtiyacım var.
şimdiden teşekkür ederim.