PC geç açılmaya başladı

Bu konuyu okuyanlar

KaanYener36

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar sorunum pcmin 5 dk ve üzeri sürelerde açılması önceden 1 dk sürmüyordu arada geç açılıyordu fakat bios updateden sonra kronikleşti öncelikle belirteyim bios UEFİ AHCI mod açık fast Boot açık hizmetler ve başlangıç öğeleri kapalı yardım ederseniz sevinirim

BTHNBLR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
36
5 dakika nasıl 5 dakika? Açılıp kendine gelmesi de buna dahil mi? SSD yoksa zaten her türlü zamanla daha yavaş açılmaya başlayacaktır. Ama 5 dakika masaüstüne gelme süresi ise çok abartı derecede fazla.

KaanYener36

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
5 dakika nasıl 5 dakika? Açılıp kendine gelmesi de buna dahil mi? SSD yoksa zaten her türlü zamanla daha yavaş açılmaya başlayacaktır. Ama 5 dakika masaüstüne gelme süresi ise çok abartı derecede fazla.
Evet masaüstüne 5 dk da fln geliyor yani 3 ve 5 arası değişkenlik gösteriyor neden yaptığını anlayamıyorum

BTHNBLR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
36
Evet masaüstüne 5 dk da fln geliyor yani 3 ve 5 arası değişkenlik gösteriyor neden yaptığını anlayamıyorum

Disk boş boş şeylerle dolmuş olabilir, virüs olabilir, harici bir anti-virüs programı kullanıyorsan o sebep olabilir. Bunları değerlendirdin mi?

KaanYener36

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Disk boş boş şeylerle dolmuş olabilir, virüs olabilir, harici bir anti-virüs programı kullanıyorsan o sebep olabilir. Bunları değerlendirdin mi?
Evet başından beri ESET kullanıyorum önceden de kullanıyordum sıkıntı yok PC de 2 ayrı yazılımdan virus taraması yaptırdım temiz çıktı diskin yarısı boş

mila12

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
255
Hızlı Başlat kapalıysa oda yapabiliyor. Gerçi 5 dakika yinede sürmemesi gerekiyor.

Denetim Masası > Güç Seçenekleri > Güç düğmelerinin yapacaklarını seçin > Şu anda kullanılmayan ayaları değiştir yazısına tıkla Hızlı Başlat kısmının işaretli olup olmadığını kontrol ediniz

KaanYener36

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Hızlı Başlat kapalıysa oda yapabiliyor. Gerçi 5 dakika yinede sürmemesi gerekiyor.

Denetim Masası > Güç Seçenekleri > Güç düğmelerinin yapacaklarını seçin > Şu anda kullanılmayan ayaları değiştir yazısına tıkla Hızlı Başlat kısmının işaretli olup olmadığını kontrol ediniz
İşaretli

mila12

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
255
HDD testi yaptırın isterseniz.

FurkanBagTR

Asistan
Reaksiyon puanı
54
Evet başından beri ESET kullanıyorum önceden de kullanıyordum sıkıntı yok PC de 2 ayrı yazılımdan virus taraması yaptırdım temiz çıktı diskin yarısı boş
Antivutis kullanmana gerek yok advanced system care kullan keyfine bak eset ağır program bi format at bide ssd hard disk al pcnin içini temizlettir termal macunu yenilet bide PC çok ısındırıyo olabilirsin fazla mı kullanıyosun

KaanYener36

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Antivutis kullanmana gerek yok advanced system care kullan keyfine bak eset ağır program bi format at bide ssd hard disk al pcnin içini temizlettir termal macunu yenilet bide PC çok ısındırıyo olabilirsin fazla mı kullanıyosun
Termal macunu yeniliyorum 3 - 4 ay arayla

Karam4ns

Öğrenci
Reaksiyon puanı
24
Dostum ssd mi hdd mi kullanıyorsun ?

Bilgisayarima gir windowsun kurulu olduğu diske sağ tık yap ve ardından özellikleri seç diski temizle de (sakın biçimlendir ile karıştırma) sonra disk temizleme çalışıp gereksiz bellekte tutulan dosyaları bulacak sonra bi ekran gelecek o ekranda sistem dosyalarını temizle seçeneğine gidip herşeyi seç indirilenler ve update dosyaları da dahil sonra temizle de bilgisayardaki veri miktarına göre bilgisayar işlem bitene kadar yavaşlayacak sonra tüm pencerelere tamam diyerek kapat bu hem açılış hızını hem açıldıktan sonraki hızını etkiler fakat 5 dk de pc açılması biraz garip geldi bana eğer yine olmazsa dc vb bi uygulama üzerinden görüntülü destekte bulunabilirim fakat bu dediğimi mutlaka dene

FurkanBagTR

Asistan
Reaksiyon puanı
54
Termal macunu yeniliyorum 3 - 4 ay arayla
Ozaman ssd tak temizlettir format at uzun saatler kullanıyosan ondanda olabilir driverlerini güncel tut Windows 2004 guncellemesini yapma format atarsan pek yuklenme pc ye antivirus yerinede advanced system care kullan sürekli tarama yapma başka dorunlarla karşılaşırsın

KaanYener36

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Dostum ssd mi hdd mi kullanıyorsun ?

Bilgisayarima gir windowsun kurulu olduğu diske sağ tık yap ve ardından özellikleri seç diski temizle de (sakın biçimlendir ile karıştırma) sonra disk temizleme çalışıp gereksiz bellekte tutulan dosyaları bulacak sonra bi ekran gelecek o ekranda sistem dosyalarını temizle seçeneğine gidip herşeyi seç indirilenler ve update dosyaları da dahil sonra temizle de bilgisayardaki veri miktarına göre bilgisayar işlem bitene kadar yavaşlayacak sonra tüm pencerelere tamam diyerek kapat bu hem açılış hızını hem açıldıktan sonraki hızını etkiler fakat 5 dk de pc açılması biraz garip geldi bana eğer yine olmazsa dc vb bi uygulama üzerinden görüntülü destekte bulunabilirim fakat bu dediğimi mutlaka dene
Öncelikle HDD kullanıyorum dediğiniz ayarları yapmıştım önceden tekrar yaptım 75 MB yer temizledim
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ozaman ssd tak temizlettir format at uzun saatler kullanıyosan ondanda olabilir driverlerini güncel tut Windows 2004 guncellemesini yapma format atarsan pek yuklenme pc ye antivirus yerinede advanced system care kullan sürekli tarama yapma başka dorunlarla karşılaşırsın
Bende Windows 10 güncellemelerinden olduğunu düşünüyorum önceden 8.1 kullanıyordum PC 45 saniyede açılıyordu sanki win 10 dan sonra PC güncelleme ala ala yavaşladı gibi ama sadece açılma süresi yavaşladı uygulama açılış sürelerinde sıkıntı yok

Öncelikle HDD kullanıyorum dediğiniz ayarları yapmıştım önceden tekrar yaptım 75 MB yer temizledim

Bende Windows 10 güncellemelerinden olduğunu düşünüyorum önceden 8.1 kullanıyordum PC 45 saniyede açılıyordu sanki win 10 dan sonra PC güncelleme ala ala yavaşladı gibi ama sadece açılma süresi yavaşladı uygulama açılış sürelerinde sıkıntı yok
Ve ben win 10 şart olmayan güncellemeri bile yapıyordum

Son düzenleme:

FurkanBagTR

Asistan
Reaksiyon puanı
54

Microsoft un sahibi değitiğinden beri win 10 da sorunlar kronikleşmeye başladı en kısa zamanda 8.1 e donmelisin Microsoft un sahibi olmuş ama yazılım muhendisi falan değil herif anlamıyo ki işten en son2004 guncellemesinde mouse bile çalıştırmadı windows

KaanYener36

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Microsoft un sahibi değitiğinden beri win 10 da sorunlar kronikleşmeye başladı en kısa zamanda 8.1 e donmelisin Microsoft un sahibi olmuş ama yazılım muhendisi falan değil herif anlamıyo ki işten en son2004 guncellemesinde mouse bile çalıştırmadı windows
Teşekkür ederim yardımların için

aimnil

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
Windows güncelleme , bios guncelleme ya da yüklediğin herhangi birşey yol açabilir buna. Windows tan olsa tüm kullanıcılar yaşar. Bios tan olsa seninle aynı anakarti ve sürümü kullananlar yaşar. Herhangi bir programdan olsa o programı kullananlar yaşar. İnternetten bunlar uzerine araştırma yapabilirsin. Windows 10 u değiştirmeni önermem. Arada sıkıntı olsa bile güncelleme ile düzeltirler çok marjinal bir sorun yaşamadıkca eskiye dönmenin anlamı yok.

KaanYener36

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Windows güncelleme , bios guncelleme ya da yüklediğin herhangi birşey yol açabilir buna. Windows tan olsa tüm kullanıcılar yaşar. Bios tan olsa seninle aynı anakarti ve sürümü kullananlar yaşar. Herhangi bir programdan olsa o programı kullananlar yaşar. İnternetten bunlar uzerine araştırma yapabilirsin.
Cok araştırma yaptım birşey bulamadım bitek bios açılmama kronik sıkıntısı vardı fakat onu hallettim

aimnil

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
Virus programı var mı bilgisayarda

KaanYener36

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Virus programı var mı bilgisayarda
Vardi ama ondan olamaz çünkü bugün formatladim hala yapıyor fakat şu aklımı karıştırdı format atmadan önce diskde hiç parçalanma yoktu format attım %26 parcalanma gözüktü o yüzden disk birlestiriyorum şuan

aimnil

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
Pek bir faydasi olmaz. Hdd 3mb lara düşüyorsa Hdd sorunudur büyük ihtimal, biosta ahci mod devrede ise ide yap onu.