Pc eskisi gibi verimli değil

daddycool77

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
merhaba arkadaşlar bende emachines e725 marka modelli bir laptop var. bundan 4-5 sene önce bu bilgisayarı ben kullanırdım ve işimi görürdü. knight,cod2-4,silkroad,quake live gibi oyunları kasmadan oynatırdı.ondan sonra ben masaüstü bir bilgisayar topladım onu kullandım bu bilgisayar ailenin ortak bilgisayarı oldu 4 sene, fakat şimdi tekrar bu laptopa geçmek durumunda kaldım. ancak ne yaptıysam yapayım eskisi gibi verim alamıyorum, neredeyse her yolu denedim.

-pencereler açılıp kapanırken hafif kesile kesile açılıyor.
-hoş geldiniz yazısından sonra masaüstü gelirken hafif kesile kesile geliyor. (yani rahatsız edecek kadar değil ama ekran kartında bir problem olduğu anlaşılıyor, sanki driverlar verimli çalışmıyor gibi.)
-videolarda problem yok 1080p takılmadan oynatıyor youtubedan.
-yani sorun oyunlarda ve pencere geçişlerinde kendini gösteriyor.
-hız konusunda problem yok. işlemci işini yapıyor.
-windows 8.1, windows 7 professional, windows 7 home premium temiz formatlayıp kurdum. sorunsuz kullandığım dönemde windows 7 ultimate idi.
-driverları driver boosterla, el ile, intel driver update utility ile kurdum. hatta belki yeni gelen driver sorunludur diye tüm yayınlanmış driverları el ile kurdum.
-maxtor maxblast 5 ile low level format attım.
-bios güncellemesi yaptım.
-combofix ile tarattım.
-güç seçeneklerinden yüksek performans seçili
-formatı doğru attığımdan eminim, masaüstü bilgisayarada aynı şekilde atıyordum gayet hızlıydı.
-işlemci macunu sürdüm, fan temizliği yaptım. sıcaklık 50 dereceyi geçmiyor.
ama sorun düzelmiyor örneğin knight'da ve quake'de en düşük ayarlarda oynanmayacak ölçüde kasıyor. yani bilgisayarın kötü olduğunun farkındayım ama eskiden gayet verimli kullanıyordum her şey aynı ama haxball gibi flash tabanlı oyunlarda dahi kasma yapıyor. o dönemler çok oynardım.

Özellikler

2048 MB RAM
Pentium(R) Dual-Core CPU T4200 @ 2.00 GHz (2CPUs) ~ 2.0 GHz
796 MB Mobile Intel(R) 4 Series Express Chipset Family

Reaksiyon puanı
26
Halin vasat senin ya benim intel core i3 4 gb ram 2 gb ekran kartlı dizüstü bilgisayarım bile bazen oyunları kasa kasa oynatıyor oyunlar ağır geliyordur oyunların eski sürümlerini denersen sorun bir nebze de olsun azalır

daddycool77

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Halin vasat senin ya benim intel core i3 4 gb ram 2 gb ekran kartlı dizüstü bilgisayarım bile bazen oyunları kasa kasa oynatıyor oyunlar ağır geliyordur oyunların eski sürümlerini denersen sorun bir nebze de olsun azalır

ağırlıktan olduğunu sanmıyorum oyunlardan ve grafiklerden sorumlu yazılımda (opengl,directx vb tam bilmiyorum) sorun var sanırım çünkü conquer online adlı oyunu indirdim, (google görsellerden fikir sahibi olabilirsiniz) onda dahi fps 20-25. kurmadığım windows sürümü kalmadı. 512 mb ram - 64 mb ekran kartı bulunan eski bilgisayarımda çok rahat oynuyordum. burada o yazılım bilgisine sahip insanların olduğuna inanıyorum, yapmadığım şey kalmadı. bir yeri atlıyorum ama nereyi ?

Reaksiyon puanı
26
ağırlıktan olduğunu sanmıyorum oyunlardan ve grafiklerden sorumlu yazılımda (opengl,directx vb tam bilmiyorum) sorun var sanırım çünkü conquer online adlı oyunu indirdim, (google görsellerden fikir sahibi olabilirsiniz) onda dahi fps 20-25. kurmadığım windows sürümü kalmadı. 512 mb ram - 64 mb ekran kartı bulunan eski bilgisayarımda çok rahat oynuyordum. burada o yazılım bilgisine sahip insanların olduğuna inanıyorum, yapmadığım şey kalmadı. bir yeri atlıyorum ama nereyi ?

Oyunların yeni sürümleri çıkar gittikçe daha çok donanım ister eğer dizüstü bilgisayardan memnun değilsen olur mu bilmiyorum ram sayısını çoğalt ekran kartı işlemci de değiştir ardından format at belki daha güzel olur

daddycool77

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Oyunların yeni sürümleri çıkar gittikçe daha çok donanım ister eğer dizüstü bilgisayardan memnun değilsen olur mu bilmiyorum ram sayısını çoğalt ekran kartı işlemci de değiştir ardından format at belki daha güzel olur
ekran kartı-işlemi değişmiyor ki zaten işlemciden memnunum, bilgisayarın hızı yerinde. sorun grafiklerde. conquer güncellese ne olur ki en kötü bilgisayarlarla dahi akıcı bir şekilde oynanabilir.

Reaksiyon puanı
26
ekran kartı-işlemi değişmiyor ki zaten işlemciden memnunum, bilgisayarın hızı yerinde. sorun grafiklerde. conquer güncellese ne olur ki en kötü bilgisayarlarla dahi akıcı bir şekilde oynanabilir.
Genel olarak yazmıştım o zaman tam olarak bilmiyorum ben daha ağır oyunları diyorsun zannettim

bud

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,710
HDD'de bir sıkıntı olabilir belki.

daddycool77

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
SSD Disk kullanmanı tavsiye ederim.
öncelikle ilginiz için tesekkur ederim, dediginiz gibi SSD disk büyük fark yaratabilir. fakat bilgisayarın işlem hızından memnunum. yani bu nesil bir bilgisayar için tatmin edici düzeyde, fakat grafikleri düzgün çalıştırmıyor. videolar grafik kategorisine girer mi bilmem ama videolarda inanın hiçbir sorun yok takılma olmadan oynatıyor. ama ornek olarak oyunlarda, windows efektlerinde, pencere geçişlerinde sorun kendini gösteriyor.

Kuvvetmira

Profesör
Reaksiyon puanı
38
öncelikle ilginiz için tesekkur ederim, dediginiz gibi SSD disk büyük fark yaratabilir. fakat bilgisayarın işlem hızından memnunum. yani bu nesil bir bilgisayar için tatmin edici düzeyde, fakat grafikleri düzgün çalıştırmıyor. videolar grafik kategorisine girer mi bilmem ama videolarda inanın hiçbir sorun yok takılma olmadan oynatıyor. ama ornek olarak oyunlarda, windows efektlerinde, pencere geçişlerinde sorun kendini gösteriyor.
Harici ekran kartı olmadığından fazla birşey bekleme ki zaten, biraz zorlanacağı iş ver sıkıntı yapması normal diye düşünüyorum.

daddycool77

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Harici ekran kartı olmadığından fazla birşey bekleme ki zaten, biraz zorlanacağı iş ver sıkıntı yapması normal diye düşünüyorum.
fazla yük versem neyse de pencere geçişlerinde, milatlik flash oyunlarda da yapmasın hocam ya :D

WhiteHawk

Profesör
Reaksiyon puanı
43
Ashampoo win optimizer 12 kur,sistemini tarat,bilgisayarını kapat aç ve bana dua et.

Owl

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Merhaba, eski makinalarda zaman geçtikçe metal yorgunluğundan dolayı ilk verimi alamazsınız. Şu belki faydası olacaktır. Ramleri upgrade etme şansınız varsa yükseltin. Ve SSD takmanızı öneririm. Bu pc nin performansını ileri derece arttıracaktır. Zira COMPAQ CQ56 kullanıyordum. 2 gb ram ve 120 gb mekanik HDD vardı. RAMleri 4GB ve mekanik HDD yerine de SSD taktık. Şuanda olması gerektiğinden daha verimli çalışıyor.

daddycool77

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhaba, eski makinalarda zaman geçtikçe metal yorgunluğundan dolayı ilk verimi alamazsınız. Şu belki faydası olacaktır. Ramleri upgrade etme şansınız varsa yükseltin. Ve SSD takmanızı öneririm. Bu pc nin performansını ileri derece arttıracaktır. Zira COMPAQ CQ56 kullanıyordum. 2 gb ram ve 120 gb mekanik HDD vardı. RAMleri 4GB ve mekanik HDD yerine de SSD taktık. Şuanda olması gerektiğinden daha verimli çalışıyor.
hocam evet dediğiniz gibi ram ve ssd takılırsa hız konusunda büyük bir artış olur. fakat bilgisayarın hızından memnunum, videolarda da problem yok. sorun sadece grafiklerde (oyun,aero vs.). bir bilgisayar neden soldat'ı kasmaya başlar anlayamıyorum.