Pc Boşta Çalışırken Donuyor, Oyun Oynarken Problem Yok...

Bu konuyu okuyanlar

followertr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Arkadaşlar bilgisayarımda rastgele donmalar yaşıyorum. Yani 1-2 günde bir bilgisayarım donuyor. Bazen 3 gün donmuyor. Bazen günde 2 kere donuyor. Bazen photoshop kullanırken donuyor bazen ise youtube'dan ya da torrentten indirdiğim bir videoyu izlerken. Bazen de boşta hiçbir şey yapmazken donuyor. Ne zaman ve ne nedenle donacağı hiç belli olmuyor. Donan bilgisayarım resetleyince sorunsuz açılıyor. Ama oyun oynarken, sonuna kadar zorluyorum bilgisayarı donma olmuyor.

Driver booster ile tüm güncel sürücüleri yükledim, bir şey değişmedi.

Sistemim:

Amd Phenom II x4 955
Kingston 4 x 2gb 1333 ddr3 ram (8gb)
MSI 870A-G54 anakart
MSI HD 6870 twin frozer II ekran kartı
OCZ-VERTEX4 128 gb SSD
SAMSUNG HD103SJ 1 tb HDD
Aerocool 600w 80+ psu

Çok araştırdım ama bilgisayar donduğu zaman yeniden başlatıldığında bu donmaya neyin sebep olduğunu gösteren bir yazılım vs bulamadım. Böyle bir şey yapabilmek mümkün müdür?

Olay günlüklerini(Event Viewer) inceledim bir şey yok. Minidump dosyasını inceledim yine bir şey bulamadım. Memtest yaptım ramlerde problem yok. SSd ve harddisk hata taramalarında ve smart kayıtlarında problem yok. Ne yapabilirim?

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Güç ayarlarına bak. Orada boşta kalma süresini yükselt. Veya devre dışı bırak.

followertr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Yok hocam o ayarlar zaten devre dışı. Yani beklemeye falan almıyor. Direk donuyor.

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
Sabit diski kapat gibi ek bir ayar var o da devre dışı mı ?

followertr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Sabaha karşı yine memtest yaptım, sonra virüs taraması yaptırdım sıkıntısız çalışıyordu. Az önce video izlerken yine gitti.

P_20200128_065647.jpg

P_20200128_070923.jpg

P_20200128_105529.jpg

Evet o hard disk kapanma olayı devre dışı.

Son düzenleme:

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
Memtest sağlıklı sonuç vermeyebilir. Stres testi dene.

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,983

temmuzz

Asistan
Reaksiyon puanı
94
Sistem güncelleme zamanınız gelmiş de geçmiş bile, ana kartınız için son güncel bios sürümü 2012'de çıkmış. Sorun çıkarması çok normal.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,772
Corona bulaşmış bence doktora götür :D

Şaka bir yana Win10 kullanıyorsan arkaplanda güncelleme denetlemesi yapıyor olabilir.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Disk'in sağlığını denetle. Disk okuma hatası olabilir.

followertr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Sistem güncelleme zamanınız gelmiş de geçmiş bile, ana kartınız için son güncel bios sürümü 2012'de çıkmış. Sorun çıkarması çok normal.

Şimdi anakart güncellersem, işlemci ve ram de değişecek. Hele bide sorun psu'daysa 2000 tl masrafım olur. Bilgisayarın hızı gayet iyi şu anda. Sadece sorunlu olan neyse onu bulup değiştirmek istiyorum. İnşallah bir yöntem buluruz da hallolur.

Memtest sağlıklı sonuç vermeyebilir. Stres testi dene.

Stres testi için yazılım önerebilir misiniz?

Disk'in sağlığını denetle. Disk okuma hatası olabilir.

Birkaç yazılımla denedim ama sağlıklı gözüktü hepsinde. Yazılım önerebilir misiniz onunla da deneyeyim.

Corona bulaşmış bence doktora götür :D

Şaka bir yana Win10 kullanıyorsan arkaplanda güncelleme denetlemesi yapıyor olabilir.

Windows 8.1 kullanıyorum. Güncellemelerin hepsini yapıp güncellemeleri kapattım. Durum değişmedi.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu arada aşağıdaki gibi hatalar aldığım oldu. Konunun başında eklediğim gibi mavi ekranın çizgili çıkması pek olmuyor. Genelde temiz olarak yazıyor yazılar.
  • SYSTEM_THREAD_EXCEPTION_NOT_HANDLED
  • IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL
  • SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION
  • DPC_WATCHDOG_VIOLATION

Son düzenleme:

trustgig

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

Ben 10 senelik bilgisayar kullanıyorum. Şu anki güncel bir bilgisayar oyunlarda 80 fps veriyorsa, benimki 45 fps veriyor. Değiştirmek yazık değil mi? Milli servet boşa neden gitsin...

followertr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Sadece youtube'dan video izliyordum. Az önce yine gitti. Bu sefer mavi ekran geldi. Hoparlörde takılma sesi gibi tık tık tık şeklinde ses ile...

Sabahtan beri oyun oynuyordum bir şey olmuyordu. Kafayı yiyorum.

P_20200131_181607.jpg

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,772
Heh olay bana göre anlaşıldı abi.
Bendeki Eski LGA 775 anakartımın Kuzey mi Güney mi köprüsü her ne zıkkımsa anakart üzerindeki Chipseti bozulmuştu. Sata bağlantıları göremeyince Hoparlörden Tırrrrrr diye ses gelip sistem kalpten gidiyordu.

Sonrasında sata kablosunu anakart üzerinde değiştirince 1 günlük açıp kullanabiliyordum PC`ni.

Hoparlör dedin benim bu aklıma geldi. Anakart chipseti cozurdamış olabilir bir ihtimal.

Ben bıktım anakartı bir köşeye parkettim. Kondensatör kapasitör filan lazım olunca Anakart üzerinden sökücem.

Edit - Ayrıca HDD`nin bozulduğunu sanıyordum ben ama MSi H81M-P33 anakartım üzerinde HDD hala takoz gibi çalışıyor.

Son düzenleme:

followertr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Heh olay bana göre anlaşıldı abi.
Bendeki Eski LGA 775 anakartımın Kuzey mi Güney mi köprüsü her ne zıkkımsa anakart üzerindeki Chipseti bozulmuştu. Sata bağlantıları göremeyince Hoparlörden Tırrrrrr diye ses gelip sistem kalpten gidiyordu.

Sonrasında sata kablosunu anakart üzerinde değiştirince 1 günlük açıp kullanabiliyordum PC`ni.

Hoparlör dedin benim bu aklıma geldi. Anakart chipseti cozurdamış olabilir bir ihtimal.

Ben bıktım anakartı bir köşeye parkettim. Kondensatör kapasitör filan lazım olunca Anakart üzerinden sökücem.

Edit - Ayrıca HDD`nin bozulduğunu sanıyordum ben ama MSi H81M-P33 anakartım üzerinde HDD hala takoz gibi çalışıyor.

Hocam sanırım bu. 12'den vurmuş olabiliriz olayı. Normalde bilgisayar donunca bu hoparlörden tırrr tırrr tırrr diye ses gelme olayı olmuyor dimi?

Bir ara aynı dediğiniz olay oluyordu. Sata diskleri görmüyordu bios açılış ekranında kalıyordu. Gücü tamamen kesip tekrar açınca görüyordu.

Bir ara anakartta ahci yerine ide modunu seçmiştim ondan sonra bu diskleri görmeme olayı düzelmişti. Birkaç gün önce yine ahci moduna aldım. Ama o zamanları da direk donuyor ya da aniden yeniden başlatıyor bilgisayarı, ama o da açılış ekranında donuyordu. Görmeme olayı olmuyor ama pc yine de hata veriyordu. Ben bunları hep ssd kaynaklı zannediyordum.

Kesin olarak bir şeye ulaşabilir miyiz buradan bilemedim.

Uzmanlar ne der bu konuda acaba?

temmuzz

Asistan
Reaksiyon puanı
94
Ben 10 senelik bilgisayar kullanıyorum. Şu anki güncel bir bilgisayar oyunlarda 80 fps veriyorsa, benimki 45 fps veriyor. Değiştirmek yazık değil mi? Milli servet boşa neden gitsin...
Haklısınız, son raddeye kadar kullanmak, özellikle işinizi görüyorsa. Önemli. Anlattıklarınıza bakarak, fazla ömrü kalmamış gibi görünüyor.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,772
Hocam sanırım bu. 12'den vurmuş olabiliriz olayı. Normalde bilgisayar donunca bu hoparlörden tırrr tırrr tırrr diye ses gelme olayı olmuyor dimi?

Bir ara aynı dediğiniz olay oluyordu. Sata diskleri görmüyordu bios açılış ekranında kalıyordu. Gücü tamamen kesip tekrar açınca görüyordu.

Bir ara anakartta ahci yerine ide modunu seçmiştim ondan sonra bu diskleri görmeme olayı düzelmişti. Birkaç gün önce yine ahci moduna aldım. Ama o zamanları da direk donuyor ya da aniden yeniden başlatıyor bilgisayarı, ama o da açılış ekranında donuyordu. Görmeme olayı olmuyor ama pc yine de hata veriyordu. Ben bunları hep ssd kaynaklı zannediyordum.

Kesin olarak bir şeye ulaşabilir miyiz buradan bilemedim.

Uzmanlar ne der bu konuda acaba?
Yaşadığm olaya göre hatta internet üzerinden bir usta bulup Anakartımı Fırınlatmaya bile götürecektim.

Rus sitelerin birinde okumuştum chipset sorunları fırınlamayla düzeliyor. Ama uzun süre kullanamazsın diye. 5-6 ay sonra yine bozulur.
Buna göre risk altına girmedim. Sonuçta bozulan bozulmuştur.

followertr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Yaşadığm olaya göre hatta internet üzerinden bir usta bulup Anakartımı Fırınlatmaya bile götürecektim.

Rus sitelerin birinde okumuştum chipset sorunları fırınlamayla düzeliyor. Ama uzun süre kullanamazsın diye. 5-6 ay sonra yine bozulur.
Buna göre risk altına girmedim. Sonuçta bozulan bozulmuştur.

Ayak ya da topları soğuk lehim olduysa düzeliyor bir süre hocam ama chipset uçuyorsa yapacak bir şey kalmıyor. Değiştirmek de pek mümkün değildir heralde.

Peki ne yapmamı önerirsiniz? DDR3 ramler var ve am3 soket işlemci. Sıfır anakart nasıl bulabilirim?

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,772
Ayak ya da topları soğuk lehim olduysa düzeliyor bir süre hocam ama chipset uçuyorsa yapacak bir şey kalmıyor. Değiştirmek de pek mümkün değildir heralde.

Peki ne yapmamı önerirsiniz? DDR3 ramler var ve am3 soket işlemci. Sıfır anakart nasıl bulabilirim?
Eski socket`li Sıfır anakart bulman bence 10% oranında. AMD anakart hemde. Satış sitelerini biraz araştırmanda fayda olacak.

followertr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Problemi buldum.

Amd cool and quiet özelliği işlemcinin çarpanını değiştiriyor ve bilgisayar kullanılmadığında ya da az işlem gerektiren şeyler yapıldığında 800 mhz hızına ve x4'e düşürüyor (20w). Yük altında da 115w, 3200mhz, x16 hızına çıkarıyor. Eğer bu özelliği kapatırsam problem düzeliyor. Ya da Çarpan hızını amd cpu power programıyla sabit tutarsam yine bilgisayarda problem olmuyor.

Problem işlemcide mi yoksa anakartta mı bilmiyorum ama bu şekilde donma problemi çözüldü.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,772
Problemi buldum.

Amd cool and quiet özelliği işlemcinin çarpanını değiştiriyor ve bilgisayar kullanılmadığında ya da az işlem gerektiren şeyler yapıldığında 800 mhz hızına ve x4'e düşürüyor (20w). Yük altında da 115w, 3200mhz, x16 hızına çıkarıyor. Eğer bu özelliği kapatırsam problem düzeliyor. Ya da Çarpan hızını amd cpu power programıyla sabit tutarsam yine bilgisayarda problem olmuyor.

Problem işlemcide mi yoksa anakartta mı bilmiyorum ama bu şekilde donma problemi çözüldü.
Gine iyi yırtmışsın. Sorunu Anakartından sanıyordum ben. Bilgilendirdiğin için sağol.

Ayrıca Yıllarca Benim intel işlemcilerim Pentium 4 den tut Şimdiki i5 4460 a kadar söylediğin modda sorunsuz çalışıyor. Güç seçeneklerinden Balanced Modunda yani.
Böyle bir sorunla karşılaşmadığıma göre sorunun bundan kaynaklandığını düşünmezdim.

Bir kaç ay olalı Güç seçeneklerinden Yüksek Performans Moduna aldım sistemi. İ5 4460 işlemcim şimdi sistem Boşta 3.2 GHZ yerine 3.33 GHZ e dayamış gaz pedalını.

xwxberkay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Problemi buldum.

aynı sorun bendede var bu özelliği nereden değiştiriyorsun