Yardım PC birden kilitleniyor

Bu konuyu okuyanlar

xaneldal

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
5
Dostlar merhaba öncelikle şunları belirteyim PC'yi 2020 yılında aldım, özellikleri;

CPU: Intel Core i5-9400F @2.90 GHz (6 cpus)
RAM: 16 GB.
GPU: GeForce RTX 2060.
Motherboard: ASUS Prime Z390-P

Sorunun tam olarak neden kaynaklandığını bilmiyorum fakat kasadaki tüm fanlar (CPU fanı) hariç durdu. 6 tane kasa fanı 2 adet ekran kartı fanı 1 tane de işlemci fanım var görünürde. Termal macun ise hiç değiştirmedim yani PC'yi aldığımdan beri kasaya sadece 2-3 kere soğuk saç kurutma fanı tutmuşumdur toz atsın diye. 2 gün oldu bu olay başlayalı olay ise şu; PC birden ekranı kilitleniyor duruyor donuyor ve şu ses çıkıyor:

Hiçbir şey yapılamıyor mecburen restart atıyorum. Sorunun ne olduğunu çözemedim çünkü bazen GTA 5 oynasam bile bir şey yapmıyor. Edge'den video izlerken ya da Steam'i kapatmak istediğim de kilitleniyor. Yani spesifik sebebi yok kafasına göre oluyor. Çözümü nedir?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Eklemeyi unutmuşum: SSD kullanıyorum 480 GB

Son düzenleme:

LifeStyle

Profesör
Reaksiyon puanı
802
-biosunu güncelle
-hava üflesin diye saç kurutma makinası tutma. süpürge ile uzaktan tozları çektirsen yeter.
anakartın üstündeki kondansatörleri (tüp gibi olan) gözünle kontrol et, dokunma sakın. şişmiş ve yada patlak olan var mı kontrol et. eğer şişmiş olan varsa olabilir.
-ısı değerlerini kontrol et. kasanını önü mesh (delikli) değilse ısınıyor kilitleniyor olabilir.
-ekran kartı driverini güncelle.
-korsan yazılım veya oyun kullanma.
-ramleri çıkart ve slotları değiştirerek tak (2 slot varsa ramlerin yerlerini değiştir)

aklıma gelenler bunlar. umarım sorunu çözebilirsin.

nagaracuga

Doçent
Reaksiyon puanı
493
Bilgisayardaki problemler genelde ya yazılım kaynaklı ya da donanım kaynaklıdır. Windows 11 kullandığınızı yazmışsınız, geçmişte aynı bilgisayarda Windows 10 kullanmış iseniz ve o zaman bu tür bir kilitlenme durumu olmamış ise problem Windows 11 kaynaklı olabilir. Eğer başından beri Windows 11 kullanıyorsanız USB'den Linux boot yapıp bilgisayarınızı bir süre o şekilde kullanmayı deneyebilirsiniz. Şayet kilitlenme olmaz ise problem donanım kaynaklı değil yazılım kaynaklı olabilir, bu durumda Windows 10 kurmayı deneyebilirsiniz.

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,268
Eğer başından beri Windows 11 kullanıyorsanız USB'den Linux boot yapıp bilgisayarınızı bir süre o şekilde kullanmayı deneyebilirsiniz. Şayet kilitlenme olmaz ise problem donanım kaynaklı değil yazılım kaynaklı olabilir, bu durumda Windows 10 kurmayı deneyebilirsiniz.
Live Linux önerisi oldukça değerli sorunu tespit edebilmek adına. Öyle ki; şüphelenilen yazılım, zorluk çıkaran oyun, makineye bağlı USB bileşenleri bu şekilde teste tabi tutulabilir. ?

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
23,094
Uzun zaman bu sorundan bende müzdariptim.
Hdd arızalı diye gittim yepyeni hdd aldım çaresi olmadı.

En sonda hdd sata güç kablosu varya. Arızanın ondan kaynaklı olduğunu buldum.

Yani şöyle diyim. Güç kaynağından çıkan ilk sata kablo ucu sorunsuz çalışıyor ondan sonra çoğaltılan sata güç kablo uçları sorunlu çalışıyor.

Uzun zamandır PSU dan ilk çıkan sata uçuna bağlıyorum diğerleri boşta. Sıfır problem.