Pc açilirken kilitleniyor, harici diski okumuyor sorunu

Bu konuyu okuyanlar

clark_oliver

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar

Yazı biraz uzun tam olarak ne olduğunu anlattım okurken sıkılmayacağınızdan eminim, yardım ederseniz sevinirim...

Elimde 2 tane Sata hard disk var 500gb segate ve 300gb toshiba. Laptopum 32 bit işlemci, 4gbram 2.53ghz core2 duo işlemci 500gb segate hard disk takılı. Pc'ye Sistem kaldırırmı diye 64 bit kurim çalışır mı diye Usb'den format atmak istedim (tabikide bios menüden seçeneklerinden ilk önce başa usb getirdim), windowsu kurdu windowsun kurulum aşamasında pc'ye res atıyorya res attı ve windows kurulumu kaldığı yerden devam etmedi, tekrar windows kurun başlat kısmı açılıyordu pc ekranında
4 defa denedim aynı sonuç alınca mecburen 32 bit kurmak zorunda kaldım. Windows 32 bit kurulum tamamlandı pc'ye res attı ve Ekranda Casper yazan yerde pc kilitlendi açılmadı. Ekranda F2 Bios menü F12 Boot setup tuşlarına basmama rağmen hiçbir şey olmuyor (harddisk dönme sesi var) pc kilitlendi. Harddiski söküp diğer laptopa bağladım windows kaldığı yerden kurulum tamamlandı ve diğer laptopta çalışıyor. Benim laptopa elimdeki diğer 300gb toshiba hardiski taktım, çalışırmı veyada harddiskin sata kabloları yanmış mı diye. Bu seferde Casper yazısını geçtikten sonra karşıma şu seçenekler çıktı:
1-Windows başlat,
2-Güvenli modda windows başlat,
3-Ağ desteğiyle windowsu başlat seçenkleri vardı.
Hangi seçeneği seçsem mavi ekran çıkıp kendiliğinden pc res atar gibi oluyordu ve tekrar pc açılıp kapanıyor ve aynı seçenekler çıkıyordu karşıma. Dvd ile 300gb harddiske format attım laptop açıldı ve çalışıyor. Pc açılınca tekrar 500gb harddisk taktımda Casper yazan yerde pc gene kilitleniyor açılmıyor.Format dvd taksam gene bir şey olmuyor. Ne yapmam lazım diğer laptopta 500gb harddisk çalışıyorda benim laptopta neden çalışmıyor sata kablosu bozuk yada yanmış desem 300gb harddisk taktığımda çalışıyor buna çözüm bulabilirmiyiz.? Yardımlarınızı bekliyorum.

Saygılar...

ByBerk

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
şimdi anladığım kadarıyla ilk başta 500 lük takılı imiş sonra 64bit kurdun olmadı tekrar 32 ya döndün sonrada açılmadı 320 li taktın çalışıyor ve 32 bit kurdun dimi ?
500gb liği başka pcye taktığında çalışıyor harici olarak taktığında çalışıyor dimi harici olarak takılı iken komple biçimlendirmeyi denedinmi ? bad sector taraması vs yaptır.

tabi doğru anladıysam kusura bakma biraz uzun kafam karışmış olabilir

clark_oliver

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
şimdi anladığım kadarıyla ilk başta 500 lük takılı imiş sonra 64bit kurdun olmadı tekrar 32 ya döndün sonrada açılmadı 320 li taktın çalışıyor ve 32 bit kurdun dimi ?
500gb liği başka pcye taktığında çalışıyor harici olarak taktığında çalışıyor dimi harici olarak takılı iken komple biçimlendirmeyi denedinmi ? bad sector taraması vs yaptır.

tabi doğru anladıysam kusura bakma biraz uzun kafam karışmış olabilir

hocam ilgin için teşekkür ederim. Gayet açık şekilde yukarıda yazmıştım evet sende doğru anlamışsın. 500gb başka laptopa taktığımda windows yarım kaldığı yerden kurulumu tamamladı ve olağan şekilde windows başlıyor.

Dostum biçimlendirme yapmadım çünkü diğer laptopta harddisk çalışıyor ve windows olağan şekilde başladı. Neden biçimlendirmeyi öneriyorsun anlamadım ?
Diğer sorumda dostum bu bad sector taraması nereden yaptırabilirim ?

byndr

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Seninki ile aynı problemmi anlamadım ama ben aynı problemi yaşadım.
Daha önce diz üstünden aldığım 2 adet win 8 lisansımın 1 tanesini masa üstü bilgisayarda 500 GB lik diskin kablosunu söküp yedek harici diske kurdum. Win açıldı ama etkinleştirmedi.
Microsoft Türkiyeyi aradım 2 adet lisansımı da diz üstünden indirdiğimi lisanslarımın 1 tanesini masaüstünde kullanmek istediğimi belirttim. Bana yol gösterdiler ve yeniden indirdim ama bu dafa yedek hartdiskteki C ye format attım ve 500 gb lik hartdiske kurdum. Her şey normal olarak çalıştı.
Bilgisayarı ikinci defa kapatıp açtığımda senin anlattığın gibi bilgisayar kitlendi ve açılmadı. Yedek Hartdiskin kablosunu söktüğümde normal olarak çalıştı.
Benim kanaatimce ben sadece C ye format attım ama kurulum sırsında windows'un ayırdığı 350 MB lik ön yükleme bölümü silinmedi bunu silmemiştim.
Muhtemelen Windows aynı lisansın 2 bilgisayarda kullanıldığını algıladı ve hart diski masa üstü bilgisayarım için kilitlendi, çünki etkinleşmiş win 8 bu dafa etkinleşmedi ve telefonla etkinleştirdim.
Bu yedek hartdiskimi şu an masaüstünde kullanamıyorum. Bilgisayar kilitleniyor.
Sanırım sen de aynı hataya düşmüş olabilirsin.

clark_oliver

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Seninki ile aynı problemmi anlamadım ama ben aynı problemi yaşadım.
Daha önce diz üstünden aldığım 2 adet win 8 lisansımın 1 tanesini masa üstü bilgisayarda 500 GB lik diskin kablosunu söküp yedek harici diske kurdum. Win açıldı ama etkinleştirmedi.
Microsoft Türkiyeyi aradım 2 adet lisansımı da diz üstünden indirdiğimi lisanslarımın 1 tanesini masaüstünde kullanmek istediğimi belirttim. Bana yol gösterdiler ve yeniden indirdim ama bu dafa yedek hartdiskteki C ye format attım ve 500 gb lik hartdiske kurdum. Her şey normal olarak çalıştı.
Bilgisayarı ikinci defa kapatıp açtığımda senin anlattığın gibi bilgisayar kitlendi ve açılmadı. Yedek Hartdiskin kablosunu söktüğümde normal olarak çalıştı.
Benim kanaatimce ben sadece C ye format attım ama kurulum sırsında windows'un ayırdığı 350 MB lik ön yükleme bölümü silinmedi bunu silmemiştim.
Muhtemelen Windows aynı lisansın 2 bilgisayarda kullanıldığını algıladı ve hart diski masa üstü bilgisayarım için kilitlendi, çünki etkinleşmiş win 8 bu dafa etkinleşmedi ve telefonla etkinleştirdim.
Bu yedek hartdiskimi şu an masaüstünde kullanamıyorum. Bilgisayar kilitleniyor.
Sanırım sen de aynı hataya düşmüş olabilirsin.

üstad seninki farklı sorun yanlış anlamışşsın yazdıklarımdan

ByBerk

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
şimdi o harddiski başka pcye takınca sistem açılıyor ise yedekleri bi şekilde al biçimlendir tekrar tak birde dene birde şöyle bi şey var o disk başka pcde harici olarakmı normal olarakmı takıyon çünkü normal olarak takıyosun sistem açılıyor ise pcler aynı olması gerek chipsetleri

clark_oliver

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
şimdi o harddiski başka pcye takınca sistem açılıyor ise yedekleri bi şekilde al biçimlendir tekrar tak birde dene birde şöyle bi şey var o disk başka pcde harici olarakmı normal olarakmı takıyon çünkü normal olarak takıyosun sistem açılıyor ise pcler aynı olması gerek chipsetleri

dostum 2 laptopta aynı marka modelleri farklı harddiski çıkartıyorum diğer laptopun yuvasına takıyorum. harici olarak takmıyorum yuvasına takıyorum normal olarak yani.

Chipsetleri aynı aynı değil mi bilmiyorum yani ..

Biçimlendirmeyi nasıl yapmamı öneriyorsun bilgisayar-yönet- disk yönetiminden mi ? yoksa bilgisayara girip C ve D sürücülerini sağ tıklayıp oradan mı biçimlendirme yapacağım .... Biçimlendirme yapınca çalışacak mı diyorsun benim laptopta. Diğer 300 gb harddiski benim laptopa taktığımda çalışıyor bu 500gb bende çalışmıyor casper logosunda kilitleiniyor bios ve boot giremiyorum hiç birşey yapamıyorum. Ama 500gb diğer laptopun yuvasına taktığımda windows olağan şekilde başlıyor işte..