Yardım Düşük özellikli laptop için hangi işletim sistemini kurmalıyım?

RAZERR

Öğrenci
24 Mayıs 2024
7
1
3
Arkadaşlar, merhaba. Küçük, patates laptopum var. Sadece tarayıcıda gezmek istiyorum. YouTube'de, Netflix'te falan takılıcağım. Hangi işletim sistemini kurmalıyım?

Sistem özellikleri:
  • Intel Atom N2600​
  • 2 GB RAM​
  • 120 GB SSD​

Video, dizi, film falan izlerken kasmasın yeter. Öneriniz nedir?

Son düzenleyen moderatör:

RAZERR

Öğrenci
24 Mayıs 2024
7
1
3
Ubuntu ağır gelmez mi sonuçta Ubuntu Gnome kullanıyor ve ağır gelme ihtimali var.Eğer Ubuntu kurup theme yüklerse mesela LXQT veya Xfce yaparsa daha rahat olur. Ama o zamanda biraz şıklık, zariflik gidebilir.
hocam merhaba tekrardan fazla kafamda onumu bunumu kursam diye düşünmedim gittim lubuntuya baktım inceledim hoşuma gitti arayüzü gittim kurdum şuan tarayıcıda gezip bişiler izleyebiliyorum ekstra yapmam gereken bir şey varmı bunun üzerine şuan

Hrz

Öğrenci
26 Aralık 2023
25
20
3
Arkadaşlar, merhaba. Küçük, patates laptopum var. Sadece tarayıcıda gezmek istiyorum. YouTube'de, Netflix'te falan takılıcağım. Hangi işletim sistemini kurmalıyım?

Sistem özellikleri:
  • Intel Atom N2600​
  • 2 GB RAM​
  • 120 GB SSD​

Buna benzer atom işlemcili bir cihaza (sanırım markası Hometech idi) neredeyse "kurulabilir" her linux sürümünü kurmuştum. En iyi sonucu Linux Lite vermişti.

31 Ekim 2020
479
203
43
hocam merhaba tekrardan fazla kafamda onumu bunumu kursam diye düşünmedim gittim lubuntuya baktım inceledim hoşuma gitti arayüzü gittim kurdum şuan tarayıcıda gezip bişiler izleyebiliyorum ekstra yapmam gereken bir şey varmı bunun üzerine şuan.
Bilgisayardaki donanımların düzgün çalışıyor mu bi kontrol et(SÜRÜCÜLERİ).Bluetooth,wifi gibi başkada birşey yok

darkstar

Profesör
21 Ağustos 2016
1,639
1,482
358
2 GB ram ve işlemcinizin performansı çok düşük kalıyor. Hangi işletim sistemini kurarsanız kurun kasacaktır. Lubuntu, Xubuntu, Slitaz, Puppy vs minimalist dağıtımlardan birini seçmeniz gerekir.

Ancak sizin kuracağınız dağıtımdan daha önemlisi kullanacağınız web browser yazılımıdır. Minimalist bir dağıtımla Chrome-Firefox kullanmaya çalışırsanız yine darboğaz oluşur. Bu nedenle minimalist web gezgini kullanmanızı tavsiye ederim. Iceweasel, Icecat vb gibi.

Lubuntu iyi bir seçim bu arada iyi yapmışsınız.

31 Ekim 2020
479
203
43
hocam merhaba tekrardan fazla kafamda onumu bunumu kursam diye düşünmedim gittim lubuntuya baktım inceledim hoşuma gitti arayüzü gittim kurdum şuan tarayıcıda gezip bişiler izleyebiliyorum ekstra yapmam gereken bir şey varmı bunun üzerine şuan
Memnun musun Lubuntudan? Yardımcı olduysam ne mutlu bana.

RAZERR

Öğrenci
24 Mayıs 2024
7
1
3
Memnun musun Lubuntudan? Yardımcı olduysam ne mutlu bana.
hocam kafam rahat e köşede açık duruyor haber falan izliyorum gece uyurken böyle rahatlatıcı şeyler falan izliyorum kaç senelik laptopdu bi amaç dogrultusunda tekrar hayata dönmesi hem benide mutlu etti :sweatsmile:
[automerge]1717865767[/automerge]
2 GB ram ve işlemcinizin performansı çok düşük kalıyor. Hangi işletim sistemini kurarsanız kurun kasacaktır. Lubuntu, Xubuntu, Slitaz, Puppy vs minimalist dağıtımlardan birini seçmeniz gerekir.

Ancak sizin kuracağınız dağıtımdan daha önemlisi kullanacağınız web browser yazılımıdır. Minimalist bir dağıtımla Chrome-Firefox kullanmaya çalışırsanız yine darboğaz oluşur. Bu nedenle minimalist web gezgini kullanmanızı tavsiye ederim. Iceweasel, Icecat vb gibi.

Lubuntu iyi bir seçim bu arada iyi yapmışsınız.
2 sinide denicem yarın yazarım tekrar

Hopeツ︎

Profesör
9 Mart 2016
2,422
2
2,181
358
Birden fazla seçenek var fakat bu konuyu açtığına göre kesin bir yanıt almak istiyorsun ve ben de daha fazla kafanı karıştırmak istemem. LXLE senin için idealdir. 👍

LuiLibero

Öğrenci
6 Mayıs 2024
47
21
8

Sistem özellikleri:
  • Intel Atom N2600​
  • 2 GB RAM​
  • 120 GB SSD​

Linux dağıtımlarına bakabilirsin.

mychar276

Profesör
17 Mayıs 2016
2,846
2
2,931
358
Windows 10 un lite versiyonları var, 800-900mb ram harcayan. Geçen bir pc ye kurdum. İnternete takılmak vb işler rahat yapılıyordu. Deneyebilirsiniz