Parmak izi Okuyucu Güvenilirmi

Bu konuyu okuyanlar

xerox3435

Müdavim
Reaksiyon puanı
47
Dizüstü Bilgisayarlarda bulunan parmak okuyucular sizce güvenli ve doğru çalışıyormu .

Yani benim parmak izim kayıtlı olmasına rağmen bi başkası kendi parmak iziyle bilgisayarı açabilirmi mesela ?

Ne dersiniz ?

hatice-

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Evet kurulu halde güvenli. sorunsuz işliyor fakat çalınan bilgisayarda hiçbir işlevi olmaz. format atar yeni windows kurar vs.

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,007
Format atarak parmak izi sıfırlanmaz.

craftingMaterial

Müdavim
Reaksiyon puanı
188
Format atarak parmak izi sıfırlanmaz.

Doğru :) Parmak izi okuyucusu parmak izini kendi içindeki belleğe kaydeder ve orada saklar. İşletim sistemi değiştirilse bile programı tekrar kurulduğunda kurtarma parolasını yazıp tüm parmak izi verisini geri elde edebilirsiniz.

Ali TEMEL

Müdavim
Reaksiyon puanı
92
Bilgisayarın sahibi öldü diyelim adamın parmak izi olmadan o bilgisayarı çöpe mi atmak gerekir? Bence bir yolu vardır arkadaşlar :)

craftingMaterial

Müdavim
Reaksiyon puanı
188
Bilgisayarın sahibi öldü diyelim adamın parmak izi olmadan o bilgisayarı çöpe mi atmak gerekir? Bence bir yolu vardır arkadaşlar :)

kurtarma parolası oluyor bir çok ürunde. İlla parmak izi okutmak zorunda değilsiniz.

Arkadaşta casper notebook vardı format attık parmak okuyucu gitti ama :S

demek ki onlardaki daha dandik bir ürün olsa gerek. ben toshiba kullanıyorum. parmak izi okuyucusu var. windows'u baştan kurduktan sonra programını kuruyorum ve kurtarma parolasını yazıyorum tüm tanımladığım parmak izleri geri geliyo.

xerox3435

Müdavim
Reaksiyon puanı
47
Ben aslında bu kadarını sormadım ,, kimse benim bilgisayara format atmayacak

Sadece izinsiz girmek isterlerse , kendi parmak izlerini kullansalar , böyle logon olabilirlermi mesela ?

craftingMaterial

Müdavim
Reaksiyon puanı
188
çalışma mantığı şifre yerine parmak izi kullanmaktır. şifreyi bilen isterse şifre ile login olabilir.

bunun yerine kendi hesabına bir şifre koyup bir de "guest" hesabını aktive edersen senin hesabına giremeyenler guest ile girerler. guest kullanıcısı da kısıtlı olacağı için bilgisayarında istemediğin yerlere giremezler.

xerox3435

Müdavim
Reaksiyon puanı
47
çalışma mantığı şifre yerine parmak izi kullanmaktır. şifreyi bilen isterse şifre ile login olabilir.

bunun yerine kendi hesabına bir şifre koyup bir de "guest" hesabını aktive edersen senin hesabına giremeyenler guest ile girerler. guest kullanıcısı da kısıtlı olacağı için bilgisayarında istemediğin yerlere giremezler.

Ya benim kast ettiğim buda değil ,

Yani parmak okuyucu güvenlimi , mesela hakkaten parmağımızın izini alıyormu , yoksa başka bir insnın parmağıyla açılma olsılığıda varmı

craftingMaterial

Müdavim
Reaksiyon puanı
188
Ya benim kast ettiğim buda değil ,

Yani parmak okuyucu güvenlimi , mesela hakkaten parmağımızın izini alıyormu , yoksa başka bir insnın parmağıyla açılma olsılığıda varmı

şaka yapıyosun di mi :D biyometrik tarama yapıyo. aynı elindeki 5 parmağın izi bile birbirini tutmazken başka birinin parmak izinin tutup da açma olasılığı milyarda 1 bile değildir.

hatta benimkinde şöyle bir şey var. parmaklara özel program atayabiliyorum. mesela işaret parmağımı okutunca internet explorer açılsın, yüzük parmağımı okutunca outlook açılsın gibi ayar yapabiliyorum. hatta ve hatta dosyalarımı parmak izim ile şifreleyebiliyorum ve güvenliklerini alabiliyorum.

kısacası güvenli olmasına güvenli ama kullanacaksan. benim pc'de var ama ayda yılda bir kullanırım ben :)