Park Biletiyle Hack Olur mu?

Hacker'ların kullandığı yöntemler bazen günlük hayatın içindeki nesnelerle bilgisayarları ilişkilendiriyor. En son saldırı ise araba kullanan kişileri hedef alıyor. Nasıl mı?

ABD'nin bir eyaletinde başlayan bir saldırı şekli kullanıcıları ve güvenlik uzmanlarının canını sıkıyor. Bu saldırı biçimi sızma anında teknolojiyi değil topluma çok daha yakın bir yöntemi kullanıyor. Araçların camlarına yerleştirilen çeşitli park bileti görünümlü fişler, yemi yutanlara internet üzerinden bir siteye giderek bir etkinleştirme işlemi yapmalarını söylüyor.
Trojanın Hası Park Biletinde

Kullanıcılara bir internet sitesi ziyaret etmesini söyleyen bu biletlere kanan kişilerin bilgisayarına, ilk yeniden başlatmada kötü amaçlı biçimde çalışmaya başlayacak bir Truva atı bulaşmış oluyor. Bu kötü amaçlı yazılım bir tarayıcı yardımcı nesnesi (browser helper object, BHO) olarak (bir araç çubuğu gibi) kendisini Internet Explorer'a tanıtıyor. Ardından ise sisteminizde bir virüs olduğunu söyleyerek size sahte bir antivirüs yazılımı indirtmeye çalışıyor.

:: Yakında ülkemizde de park bileti üzerinden bilgisayarlara saldırı gerçekleştirilir mi?

Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN - http://shiftdelete.net
 

mila12

Dekan
Emektar
Ülkemizde genelde araba camlarına konan şeylere bakmadan atıldığı için pek başarılı olamazlar :D
 

fthodms

Öğrenci
Türkiye'de araba camlarına en çok masaj salonu kartları konulur =)

sarmaz bu yöntem bizim milleti =)
 

mitoz

Öğrenci
Buna internet dilinde social enginering deniyor Türkiye'de yapılması daha basit bana göre. Ülkemde herkes düşmüş ekmek derdine kim uğraşır şimdi enginering le falan. internette istediğiniz kadar public exploit varken bu tür saçmalıkları yapmak için kim uğraşır biletle felam :)
 

TakeOne

Doçent
Park biletimi değilmi bilemem ama. kendisini Internet Explorer'a tanıtan, ardından ise sisteminizde bir virüs olduğunu söyleyerek size sahte bir antivirüs yazılımı indirtmeye çalışın problemler ile karsılastım.
 
Üst