PARDUS’U HAVELSAN YAYGINLAŞTIRACAK

Bu konuyu okuyanlar

sifirbakiye

Profesör
Reaksiyon puanı
437
PARDUS’U HAVELSAN YAYGINLAŞTIRACAK

HAVELSAN, millileştirilmiş işletim sistemi PARDUS’un yaygınlaştırılmasında kurumsal dönüşüm ortağı oldu. HAVELSAN ile TÜBİTAK ULAKBİM arasında imzalanan protokol ile öncelikle kamu kurum ve kuruluşlarının PARDUS’a geçemesi için önemli bir adım atılmış oldu.

HAVELSAN ile TÜBİTAK ULAKBİM, millileştirilmiş işletim sistemi PARDUS’un kurumsal dönüşümü için 09 Eylül 2016 tarihinde işbirliği protokolü imzaladı. Protokole HAVELSAN adına Genel Müdür Ahmet Hamdi Atalay ile Teknoloji ve Akademi Direktörü Doç. Dr. İzzet Gökhan Özbilgin, TÜBİTAK adına da ULAKBİM Enstitü Müdürü Mehmet Mirat Satoğlu imza koydu.
PARDUS başta HAVELSAN olmak üzere öncelikle Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı bağlısı şirketlerde, Savunma Sanayii Müsteşarlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı kurumlarda ve Milli Savunma Bakanlığı’nda yaygınlaştırılacak. PARDUS’un bakımı ve yeni özelliklerinin geliştirilmesi konusunda da HAVELSAN ile TÜBİTAK işbirliği yapacak. Öncelikli kurumların ardından PARDUS, diğer kamu kurumlarında da yaygınlaşmaya devam edecek.

PARDUS Nedir?

TÜBİTAK tarafından ilk versiyonu 2003 yılında piyasaya sürülen PARDUS özgün işletim sistemi, şimdiye kadar 5 ana ve 2 kurumsal sürümüyle kullanıcılarıyla buluştu. TÜBİTAK BİLGEM bünyesinde yürütülen PARDUS projesi, kamu kurumlarıyla yakın çalışma ortamı oluşturulması amacıyla geçen yıl Ankara'da TÜBİTAK Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM)'ne dâhil oldu. Yüksek performanslı, Türkçe destekli uygulamaların barındığı, sürekli güncellenen yüksek güvenlik ve düşük maliyetli, işlevsellik ve görselliğin ön planda tutulduğu bir işletim sistemidir.