Pardusa Program Kurma Yöntemleri (resimli anlatım) / Acemi kullanıcılar için

Bu konuyu okuyanlar

İzleVeÖğren

Öğrenci
Reaksiyon puanı
38
Acemi pardus kullanıcıları için böyle bir rehberin yararlı olabileceğini düşündüm.

1- PARDUS MAĞAZADAN PROGRAM KURMAK:
DeepinEkranGörüntüsü_alan-seç_20180906003207.png

Tek yapmanız gereken başlat menüsündeki pardus mağazayı açıp bir program seçmek ve kur yazısına tıklmak. Program otomatik olarak indirilip kurulacaktır.

DeepinEkranGörüntüsü_pardus-store_20180906003429.png

2. PAKET YÖNETİCİSİNDEN PROGRAM KURMAK

Eğer Pardus XFCE sürümünü kurduysanız snaptic paket yöneticisi kurulu gelecektir. Eğer Pardus DDE sürümünü indirdiyseniz aşağıdaki komutu uçbirimde çalıştırarak synaptic paket yöneticisini kurabilirsiniz.(Uçbirim başlat menüsünde bulunuyor)

sudo apt install synaptic

daha sonra aşağıdaki konuyu inceleyerek ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz:
Synaptic Paket Yöneticisi Kurulum/İşlevler

DeepinEkranGörüntüsü_Desktop_20180906004723.png

3. FLATPAK VE SNAPCRAFT ARACILIĞI İLE PROGRAM KURMAK:

Pardusa Flatpak Kurulumu ve Pardusa Snap Store Kurulumu konularından yardım alabilirsiniz.

4. SH VE BİN UZANTILI PROGRAMLARI KURMAK:

Linux’ta .bin ve .sh uzantılı dosyalar şöyle çalıştırılır:

Önce doyanın bulunduğu klasör içinde sağ tıklayarak uçbirimi burda çalıştır seçeneğine tıklayınız.

.bin Uzantılı Dosyaların Çalıştırılması:

şu komutu yazarak dosyamızı çalıştırılabilir hale getirelim:
chmod +x dosyaadı.bin
Sonra da şu komutula dosyayı çalıştıralım:
./dosyaadı.bin

.sh dosyaları için:

chmod +x dosyaadı.sh
./dosyaadı.sh

Dip not: Dosyaadı yazan yere indirdiğiniz dosyanın adını yazmalısınız. chmod +x yazdıktan sonra dosyayı uçbirime sürükleyip bırakırsanız dosyaadı otomatik yazılır.

5. Kaynak Koddan Program derleme:

Bu seçenek acemi kullanıcıyı aşacağı için yazmıyorum. Zaten buna ihtiyacınız olmayacak.

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,268
Pardus uygulama mağazası eskiye nazaran büyük bir değişime uğramış. Arayüz grafiği olarak hayli basite indirgenmiş ve fonksiyonlar kolaylaştırılmış, bunlar da güncel kullanıcıya hitap edecek şekilde düşünülmüş. Burdan anlıyoruz ki Pardus'a geçip makinesine bir yazılım kurmak isteyen kullanıcı artık ek alternatiflere ihtiyaç duymadan durum dahilinde basitçe bunu gerçekleştirebilir.