Pardus işletim sisteminin 19.4 ara sürümü yayımlandı.

Bu konuyu okuyanlar

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,065
TÜBİTAK ULAKBİM tarafından geliştirilmeye devam edilen Pardus işletim sisteminin 19.4 ara sürümü yayımlandı.
Not: Pardus 19.0, 19.1, 19.2 ve 19.3 yüklü sistemleri Pardus 19.4’e yükseltmek için aşağıdaki komut ile güncellemeniz yeterli olacaktır
sudo apt update && sudo apt full-upgrade -yq

İndirme bağlantıları
pardus-19-4-slider-image.png

OzgunPr

Asistan
Reaksiyon puanı
211
LMDE'nin liveinstaller aracını almışlar, biraz değiştirmişler ve Pardus Kurucu diye kullanıcıyı yanıltıyorlar. Kaynak dosyanın içinde Linux Mint ekibine herhangi bir atıf dahi yok, GPL dahi olsa copyright kısmında bu belirtilmeli. Paketi hazırlayan tüm kaynak dosyayı kendi hazırlamış gibi, bir de kendi adına copyright dosyası hazırlamış. Çakmaya bir yere kadar tahammül edilebilir, ama bu yaklaşım resmen dalavere.

Mesela Cinnamon'un Nemo dosya yöneticisi, Gnome'un Nautilus'undan çatallanmıştı. Bakın copyrigt dosyasında geliştiriciler nasıl belirtilmiş. linuxmint/nemo

Bu da çalıntı Pardus Kurucunun copyright dosyasında alıntı. Geliştirici kısmını *** ile örttüm. Beyfendi sanki tek başına geliştirmiş kodları. Dil dosyası bile Linux Mint ekibine ait, tek ekleme çıkartma LMDE'yi silip Pardus yazmak.

Files: *
Copyright: 2020 ****** <*****@pardus.org.tr>
License: GPL-2+

Eğer resmi ve kurumsal bir amacınız yoksa, Pardus yerine LMDE çok daha iyi bir çözüm. Böyle bir yaklaşıma sahip dağıtımı kullanmam, kullandırtmam.

Yeni bir araç daha eklenmiş, USB biçimlendirici. Bu aracı kod çalmadan geliştiren Emin Fedar'ı tebrik ederim.

Son düzenleme:

OzgunPr

Asistan
Reaksiyon puanı
211
Tamamen %100 yerli ve milli işletim sistemimiz. (!)

Bir dağıtımın %100 yerli olmasına gerek yok, zaten olamazda. En azından yerelleştirmeye ciddi bir katkıda bulunabilirler. Pardus ekibinin Debian yerelleştirmesi üzerine yaptıkları doğru düzgün katkı bile yok. Sürüm notlarında belirtilen 2.000 yakın paket güncellemesi vs. hep Debian deposu üzerinden yapılan güncellemeler. Sadece bir kaç paketi (kaynak dosya olarak 10 taneyi zor geçer) düzenleyip yeniden paketliyorlar, o kadar.

Çok ilginç geliştiricileri vardı, şimdi ayrıldı sanırım. Pardus'un Debian'dan daha kararlı bir dağıtım olduğunu iddia ediyordu. Yani bütün taban neredeyse Debian iken, bu nasıl oluyor bilemiyorum, akıllara ziyan bir açıklama.

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,839
Çoook eskiden ilk çıktığında Tübitak dergisi mi bilim dergisi mi tam hatırlamıyorum. Dvd sini vermişti. Tabi 1 kez denemiştim.